sobota, 31 grudnia 2011

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku


Dzisiaj dzień jest wyjątkowy,
bo witamy roczek nowy.
W nocy niebo się zaświeci,
huk obudzi wszystkie dzieci.
W nowym roku życzę Wam dużo kasy i miłości,
niech w Waszym sercu szczęście gości!
Stosu wspaniałych książek i cudownych chwil
z ich lekturą.
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2012
życzy
Magdalena (madmad35)


piątek, 30 grudnia 2011

Pamiętniki Jane Austen - Syrie James

Autor: Syrie James
Tytuł: Pamiętniki Jane Austen
Tytuł oryginalny: The Lost Memoirs of Jane Austen
Język oryginalny: angielski
Tłumaczenie: Maria Smulewska
ISBN: 978-83-7515-189-3
Wydanie: II
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2011
Stron: 334
Moja ocena: 5/6

"Jeśli kiedykolwiek wyjdę za mąż, to tylko z miłości.Głębokiej, prawdziwej miłości, opartej na szacunku, przyjaźni i podobnych skłonnościach umysłu. Nigdy, nigdy dla bezpieczeństwa materialnego." s. 41

Każdy, kto choć trochę do książek zagląda, na pewno słyszał o Jane Austen. Autorka "Rozważnej i romantycznej" czy "Dumy i uprzedzenia" należy do tych klasyków literatury do których sama chętnie wracam.
Jane Austen urodziła się w 1775 roku w Steventon. Zasłynęła jako pisarka powieści (w czasach gdy kobiety rzadko pisały), w których poruszała tematykę życia angielskiej klasy wyższej z początków wieku XIX. Jane uwielbiała życie na wsi i tam spędziła większość swojego życia. Nie należała do bogatego rodu, nie posiadała dużego posagu, a w tych czasach stanowiło to poważny problem w znalezieniu odpowiedniego kandydata na męża. Chociaż nigdy za mąż nie wyszła miła w swoim życiu epizody miłosne i propozycje małżeńskie.
Do najbardziej tajemniczych jej związków należy ten o którym przeczytacie w "Pamiętnikach Jane Austen".
Swoją wielką i jedyną miłość Jane Austen poznała podczas jednego z wyjazdów do nadmorskiej miejscowości  Lyme. Zabrał ją tam brat Henry. Jest to pewna odskocznia od dotychczasowego życia dla dziewczyny. Wcześniej straciła ojca, a ponieważ nie pozostawił on jej, jej siostrze i matce praktycznie żadnych pieniędzy muszą się tułać po bliższej i dalszej rodzinie oraz być na utrzymaniu braci. Spotkanie z mężczyzną jej życia jest bardzo przypadkowe. Podczas wchodzenia na falochron Cobb o wyjątkowo stromym klifie, na ostatnim schodku Jane się potyka o swoją suknię. Od upadku z dużej wysokości ratuje ją pan Ashford. Ashford jest dziedzicem Pembroke Hall i czeka go kiedyś tytuł baroneta. Oprócz dużego majątku jest on również bardzo przystojnym mężczyzną z którym pisarka bardzo szybko znalazła wspólny język. Swoim urokiem osobistym Ashford szybko kradnie serce Jane. Niestety życie nie jest przychylne zakochanym. Najpierw choroba ojca przyszłego baroneta zmusza go do szybkiego wyjazdu, bez pożegnania. A potem gdy los znowu ich stawia na wspólnej drodze, okazuje się, że dziedzic już dawno został przeznaczony dla o wiele lat od niego młodszej Isabelle.
Mimo tego, że nigdy młodzi nie będą razem do końca łączy ich piękna miłość.
Szczerze przyznam, że uwierzyłam w początkowy opis Syrie James o tajemniczej skrzyni znalezionej na strychu domu  w Chawton, w którym do ostatnich dni mieszkała Jane Austen, Przez całą książkę myślałam, że faktycznie czytam fragmenty odkrytych tam pamiętników. Styl pisania pani Syrie przypomina książki Jane Austen, Jednak kunsztowi tej autorki na pewno nie dorównuje. Autorka wspaniale posłużyła się wieloma cytatami z "Rozważnej i romantycznej" wkomponowując je w fikcje literacką. Swoją książkę oparła na powieściach autorki, ale również na zachowanych fragmentach listów Jane do swojej siostry Cassandry i biografii napisanej przez Henryego Austena.
Bez problemu w książce odnajdziemy klimat epoki przedstawianych w powieściach Jane Austen, dowiemy się o życiu w ówczesnych czasach poznamy piękno zamków, pałaców, ogrodów i otaczającej je przyrody.
Mimo iż nie wszystkie postaci występujące w "Pamiętnikach..." są autentyczne, można odnaleźć w nich cechy charakterów bohaterek klasycznych powieści. Dumna Elizabeth, romantyczna Marianna to tylko niektóre z nich. Sama Jane Austen wzbudziła mój podziw od początku powieści. Autorka przedstawiła ją jako uczuciową kobietę, wrażliwą i kochającą bliskich. Z drugiej strony upartą w dążeniu i do celu i w swoich przekonaniach. Mądrą a zarazem nie wierzącą w swoje zdolności literackie.
Książkę "Pamiętniki Jane Austen" polecam wszystkim lubiącym powieści w stylu autorki. Warto przybliżyć sobie choć po części tylko biograficzną historię życia słynnej pisarki, która w swoim tak krótkim 41 letnim życiu napisała 6 wspaniałych arcydzieł. Pamiętajmy o tym, że w tych czasach nie było komputerów, wszystko było pisane ręcznie i ręcznie przepisywane, by przekazać je wydawnictwu do rozpowszechnienia. Pierwsza wersja "Rozważnej i romantycznej" miała aż trzy tomy.
"Pamiętniki..." czyta się bardzo fajnie, jest to na pewno wciągająca lektura. Mimo różnych opinie w internecie uważam, że warto ją przeczytać.
Wspaniałym dodatkiem na końcu książki są cytaty z powieści Jane Austen, ich spis i jej krótka biografia w formie kalendarium

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Otwarte.

środa, 28 grudnia 2011

Lawendowe pola - Jennifer Greene

Autor: Jennifer Greene
Tytuł: Lawendowe pola
Tytuł oryginalny: Wild in the Field
         Wild in the Moonlight
         Wild in the Moment
Język oryginalny: angielski
Tłumaczenie: Klara Kwark, Stella Różycka
ISBN: 978-83-238-8286-2
Wydawnictwo: Harlequin
Seria: Opowieści z pasją
Rok wydania: 2011
Stron: 395
Moja ocena: 4/6

"Jej przodkowie przypłynęli aż ze Szkocji, tu się osiedlili. Solidny dom, który zbudowali, przetrwał wiele pokoleń. Podłogi z desek były wypastowane do połysku. Obok pękatej kuchenki stał na szmacianym chodniczku wiklinowy fotel bujany. Violet dodała perkalową tapicerkę, zasłonki z falbankami, makatki z krzepiącymi napisami. Wszędzie wokół wygrzewały się koty. Kuchnia kiedyś była biało-niebieska, teraz dominowała w niej biel i czerwień, na parapecie okna nad zlewem stały doniczki z ziołami." s.27

Jennifer Green jest jedną z najbardziej znanych autorek romansów na świecie. Napisała ponad osiemdziesiąt książek, z których wiele zostało nagrodzonych lub zajmowało czołowe miejsca na listach bestsellerów.
Jennifer Green to pseudonim literacki faktycznie nazywa się ona Jill Alison Hart. Swoją pierwszą książkę wydała w 1980 roku pod pseudonimem Jessica Massey, a kolejne pod pseudonimem Jeanne Grant.
Pod nazwiskiem Jennifer Green jej powieści ukazują się od 1986 roku. "Lawendowa seria" powstała w latach 2003-2004.
"Lawendowe pola" to zbiór trzech opowiadań, które łączy rodzinna historia i lawenda. Opowiada ona o trzech siostrach o kwiatowych imionach: Camilla (kamelia), Violet (fiołek) oraz Daisy (stokrotka).
Siostry Campbell uważane były przez mieszkańców małego miasteczka White Hills za kobiety silne i nie mające żadnych problemów. W rzeczywistości jest jednak całkiem inaczej. Wszystkie przeżywają poważne problemy życiowe. Są samotne, zagubione i spragnione miłości.
Najmłodszą z sióstr poznamy w pierwszym opowiadaniu "Kolor lawendy". Camille po tragicznej śmierci swojego męża wraca na rodzinną farmę by pomóc siostrze Violet w uprawie lawendy. Ucieczka do domu rodzinnego ma pomóc jej zapomnieć o traumatycznych przeżyciach. Te trudne chwile bardzo zmieniły Cam. Stała się ona niedostępna, wręcz agresywna. W jej życiu pojawia się niespodziewanie mężczyzna - dawny przyjaciel z dzieciństwa. To on i jego dwaj synowie - bliźniacy - pomagają jej w doprowadzeniu dużego pola lawendy do stanu w których jej uprawa będzie opłacalna.Czy oprócz pomocy przy lawendzie Pete uda się również zmienić Cam?
Najbardziej ekstrawagandzką siostrą jest Violet. Ubiera się ona jak cyganka, zna na ziołach i sama krzyżuje różne odmiany lawendy w celu uzyskania takiej odmiany, którą będzie można wykorzystać do produkcji perfum. Oprócz pracy w szklarni prowadzi ona sklep "Ziołowa Oaza".
Violet prowadzi tak pracowite życie, że nie ma czasu by rozpamiętywać swoje problemy, by myśleć o nowym partnerze życiowym, rodzinie czy marzyć o miłości. Swoje uczucia przelewa na rośliny i koty.
Pewnego dnia do jej domu przyjeżdża pewien przystojny mężczyzna, który pracuje dla francuskiej firmy kosmetycznej. Chemika podesłała jej Daisy - mieszkająca właśnie we Francji, aby zbadał przydatność odmian Violet do wyrobu olejku lawendowego.
Czy Cameronowi Lachlan uda się poznać przyczynę takiego pracocholizmu Violet i przypomnieć jej co znaczy słowo miłość? O tym wszystkim przeczytacie w drugim opowiadaniu "Zapach lawendy".
Ostatnie opowiadanie "Czar lawendy" opisuje losy Daisy. Cała rodzina tak na prawdę nie orientuje się co się dzieje u najstarszej z sióstr. Będąc najstarszą uważa, że powinna być wzorem dla młodszych dziewczyn, dlatego nie chce przyznać się do swojej porażki życiowej. Daisy Campbell wyszła za mąż za znanego malarza i na stałe przeprowadziła się do Francji. Pewnego dnia podczas wielkiej śnieżycy wraca do rodzinnego domu. Nie mogła dłużej znieść egoizmu i rozrzutności jej męża. Po rozwodzie zostaje bez pieniędzy tylko z walizką ubrań znanych projektantów, na nic przydatną w panujących tutaj warunkach atmosferycznych. Jednak nikt na nią  nie czeka  w White Hills. Dom stoi pusty, nie jest przygotowany na wizytę Daisy. W poszukiwaniu pomocy trafia do domu swoich sąsiadów, gdzie w dziwnych okolicznościach poznaje Jacka Larsona. To on zmieni jej życie i pozwoli na nowo uwierzyć w miłość.
Książka "Lawendowe pola" to świetna lektura dla lubiący typowe romanse osób. Krótkie opowiadania kończące się happy endem. Wszystkie zostały napisane w jednym schemacie: nieszczęśliwe małżeństwo lub nieszczęśliwy wypadek w przypadku najmłodszej siostry, potem niespodziewane spotkanie przystojnego mężczyzny i miłość która leczy rany oraz zmienia życie bohaterek. Wszystko opisane prostym językiem, bez zbędnych opisów i długich dialogów.
To bardzo wciągająca i odprężająca lektura. Losy bohaterek pokazują nam, że na miłość nigdy nie jest za późno, że nasze życie może zmienić się w każdym momencie. Przypomina nam również o tym, że każdy z nas potrzebuje rodziny, bliskich i, że trzeba sobie nawzajem pomagać. Pokazuje nam również to, że na miłość zasługują nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. porzucone, zaniedbane psiaki i kotki .Miłość zaś do kwiatów i pasja z jaką poświęcamy się ich uprawie, może przynieść duże korzyści finansowe.
Polecam książkę na chłodne zimowe dni. Na pewno doda ona Wam otuchy, przypomni o uczuciach i pięknym zapachu lawendy.
Nie tylko treść mnie zauroczyła, wspaniała jest też okładka książki. Uwielbiam odcienie fioletu może dlatego od razu zwróciłam uwagę na tę książkę.
Jedyne co nie bardzo mi się podoba to, to, że w zbiorku znajdują się już wcześniej wydane przez Harlequin powieści. Czytając ostanie opowiadanie wiedziała, że już to kiedyś gdzieś czytałam.
Książki zostały wydane w serii Desire (Gorący romans) pod tytułami: "Dzikość serca"; "Księżycowa sonata" i "Szaleństwo chwili".

Nie jest to pierwszy raz gdy wydawnictwo wraca do wcześnie wydawanych książek zmieniając ich tytuły i szatę graficzną. Trochę myli to czytelnika.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu i portalowi Sztukater

sobota, 24 grudnia 2011

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Wesołych Świat bez zmartwień,
z barszczem, grzybami i karpiem.
Z gościem co niesie szczęście,
w końcu czeka na niego miejsce. 
Wszystkiego co najlepsze, w tę noc i w Nowy Rok, życzę Wam serdecznie.

Magdalena

czwartek, 22 grudnia 2011

Zbiórka książek - do grudnia 2012 !!! + candyJakiś czas temu reklamowałam Wam zbiórkę książek, którą prowadzi Sztukater. Uważam, że akcja godna jest promocji. Promocja zaś godna jest nagrody.


Wymyśliłam sobie, że wśród osób, które pod tym postem pozostawią komentarz z linkiem do promocji, umieszczonej na swoim blogu, wylosuję książkę (książki) niespodzianki. Co to będzie? Jeszcze nie wiem, szczegóły wkrótce na moim blogu w przypominajkach. Na pewno dorzucę do tego jakiś drobiazg biżuteryjny. LOSOWANIE 15 stycznia !!! Zapraszam do zabawy.


W notatce promocyjnej musi być zawarty ten tekst:„Pamiętacie Bajkę O Dziewczynce Z Zapałkami? Te Święta Dla Wielu Nie Muszą się tak Skończyć!”


Pomimo, iż Unia Europejska jest jednym z najbogatszych rejonów na świecie, to 17% Europejczyków ma tak ograniczone dochody, że nie może zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych.
„Wykluczenie społeczne”, podobnie jak „społeczeństwo obywatelskie”, jest obecnie najpopularniejszym i najczęściej używanym terminem w sferze działalności organizacji pozarządowych, socjologii, polityki społecznej. Wykluczenie jest odmieniane przez wszystkie przypadki, na walkę z nim wydawane są miliony złotych (w skali świata miliardy dolarów)
tymczasem nic się nie zmienia, wręcz przeciwnie, osób wykluczonych jest coraz więcej i to nie tylko w Polsce, ale na całym globie.” * (Marcin Janasiak)

Podzielmy się tym co mamy, wiedzą zapisaną w książkach, mamy ich tak wiele… I z wielu już dawno wyrośliśmy… Podzielmy się wiedzą i szczęściem, które nam te twory przyniosły, nie bądźmy obojętni… Podarujmy w te święta książkę ukochanym, bliskim, podzielmy się Naszym szczęściem z obcymi, którzy go jeszcze nie zaznali…

W przedświątecznych okolicznościach mikołajowych i gwiazdkowych Stowarzyszenie Sztukater ogłasza ogólnopolską zbiórkę książek oraz darowizn, które zostaną przekazane domom dziecka, placówkom oświatowym, hospicjom oraz organizacjom zajmującym się walką z wykluczeniem społecznym . Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych a w tym szczególnym okresie zdziałamy cuda…

Dzięki Waszej pomocy i przy Waszym wsparciu postanowiliśmy w te święta obdarować wiele placówek, których do tej pory  nie stać było na stworzenie obszernych miejsc kulturalnych zwanych księgozbiorem podręcznym. Miejsc w których dawne historie literackich bohaterów ożywają na nowo, miejsc w których rzeczywistość roztacza nowe horyzonty, miejsc, w których w te święta na wielu twarzach chociaż na chwile zagości uśmiech… Nie bądźmy obojętni wobec naszych bliźnich, podzielmy się również z nimi chwilami naszych literackich uniesień, kulturą i historią zapisaną w skarbnicach wiedzy, zwanych książkami…

Pamiętajcie o życzeniach świątecznych, do każdej paczki prosimy o dołączenie kartki świątecznej z odręcznie wypisanymi życzeniami (bez danych osobowych adresata, z dedykacją), która w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia zostanie przekazana osobom bezdomnym w schroniskach. Ten szczególny gest pozwoli im również poczuć magię świąt i chodź na chwilę stać się częścią Waszych rodzin… Wspomóżmy bliźnich słowem pisanym, życzmy Im spokojnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia…
 
Co zbieramy?
*Książki ( wszelkiego typu, każdej ilości i tematyki… nie muszą być nowe!)
*Pieniądze (Dzięki dobrowolnym wpłatom ufundujemy wyposażenie wnętrza, w którym będzie     znajdywał się księgozbiór, każda kwota się liczy!)
*wszelkiego typu artykuły biurowe (kredki, mazaki i co wam tylko przyjdzie do głowy!)
*oraz wszelkiego typu produkty (materiały), które wspomogą przeprowadzenie akcji

Ważne terminy:

Zbiórka darów trwa do 15 grudnia 2011!
Rozdysponowanie darów 16 grudnia 2011!
Oficjalne przekazanie darów 20 grudnia 2011!

Jak przekazać dary?
Wystarczy nadać paczkę z zawartością w środku na adres korespondencyjny poniżej.
Na stronie http://sztukater.pl/inne.html na bieżąco będziemy informować o darach oraz ich ofiarodawcach!
Adres Korespondencyjny:
Stowarzyszenie Sztukater
Z dopiskiem: „Święta z Książką”
skr. pocz. Nr 6
50-950 Wrocław 68


Jak przekazać wpłaty pieniężne?
Wystarczy przelew, każda kwota się liczy
Akcja: „Święta z Książką”
konto bankowe: Bank Zachodni WBK S.A.
89 1090 2398 0000 0001 1739 8244
tytułem: „Święta z Książką”

adres korespondencyjny:
Stowarzyszenie Sztukater
skr. pocz. Nr 6
50-950 Wrocław 68
tel. 791566675
email:
info@sztukater.pl
www.sztukater.pl


Instytucje, firmy oraz wszelkiego typu organizacje, chcące przyłączyć się do Naszej proszone są o kontakt:

swieta@sztukater.pl
Koordynator Projektu:
Tomasz Szmich
Tel. 791566675
Adres Korespondencyjny:
Stowarzyszenie Sztukater
Tomasz Szmich
skr. pocz. Nr 6
50-950 Wrocław 68


środa, 21 grudnia 2011

Książeczki pod choinkę dla naszych maluchów

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas, gdy chętnie obdarowujemy się prezentami. Często są to również książki. W tym okresie nie możemy zapominać o najmłodszych. Chciałam przedstawić Wam książeczki, które zwróciły moją uwagę, a świetnie nadają się do tego by dołączyć je do prezentu dla naszych maluszków.

Autor: Barbara Derlicka
Tytuł: Był Aniołek
Ilustracje: Wojciech Kuźmiński
ISBN: 978-83-7767-007-1
Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2011
Oprawa: twarda
Stron: 10
Moja ocena: 6/6

„Był aniołek – cud prawdziwy,
co z zasady był szczęśliwy.
Miał kędziorki, rączki białe,
buzie krągłą, nóżki małe.” s.1

Każdy człowiek ma swojego Anioła Stróża. Otrzymujemy go w dniu naszych narodzin. Aniołek ma nas chronić, czuwać nad nami i spać obok nas. O tym jak ważny jest on w życiu każdego człowieka, nawet tego najmniejszego przekonuje nas pani Barbara Derlicka w serii książeczek poświęconych właśnie Aniołkom. W książeczce „Był aniołek” poznajemy małego chłopczyka i towarzyszącego mu aniołka. Pomoże ona na pewno przekazać dziecku wiarę w to, że Bóg przydziela nam Anioła Stróża, który towarzyszy nam na drogach naszego życia od naszych narodzin, aż do śmierci, a potem prowadzi nas do raju.
„Razem im mijają lata.
Anioł wciąż za dzieckiem lata
I pilnuje. Nie ma mowy,
By choć włosek spadł mu z głowy.
Karci cicho, kiedy spsoci,
Co dzień uczy go dobroci,
I swoimi sposobami,
Strzeże snów przed straszydłami.” .9
Książeczka przepięknie zilustrowana, kolorowa, przyciąga wzrok. Na pewno spodoba się wielu dzieciaczkom.

 
Autor: Barbara Derlicka
Tytuł:  Aniołek
Ilustracje: Wojciech Kuźmiński
ISBN: 978-83-7767-008-8
Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2011
Oprawa: twarda
Stron: 10
Moja ocena: 6/6

„Dam Ci aniołka w prezencie. Niech on zawsze z tobą będzie.” s.1
Pierwszą modlitwą, którą uczyłam moje dzieci była „Aniele Boże stróżu mój…” Jako dzieci wierzymy i ufamy temu skrzydlatemu posłańcowi. Jego rolę pięknie przedstawiła w swojej książeczce Barbara Derlicka. Anioł Stróż towarzyszy nam już od momentu narodzin. Jego rolą jest umiejętne udzielanie nam wskazówek, tak abyśmy właściwie wypełnili zapisaną nam drogę.
Anioł stróż – strzeże nas i  pilnuje, zawsze jest niedaleko nas, zadba o pokarm nie tyle dla ciała o dla ducha, zapewni bezpieczeństwo i wychowanie.
„Niech ci swą pomocą służy w dzień i nocą… i w podróży… W dni radosne i w chorobie. Niech zawsze będzie przy tobie.” S.9
Przepięknie wydane książeczki w twardej oprawie na pewno będą wspaniałym prezentem pod choinkę dla naszego maluszka.

 
Autor: Barbara Derlicka
Tytuł: Wędrówka z aniołkiem
Ilustracje: Wojciech Kuźmiński
ISBN: 978-83-7767-006-4
Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2011
Oprawa: twarda
Stron: 10
Moja ocena: 6/6

„Wspólnie iść przez życie mamy. Jesteś przy mnie? Radę damy!” s.4

Tym razem autorka opisuje nam wędrówkę małej dziewczynki z aniołkiem. Aniołek dźwiga ze sobą duży tobołek.  Zawartość tobołka ma się przydać w życiu dziecka - biała kropla mleka i chleb by nie dopadła bieda; laska do podparcia; chusteczka na otarcie łez; parasol i kalosze na osłonę przed deszczem. Przecież nic nie może zaskoczyć naszego Anioła Stróża. Książeczka na pewno będzie miłą lekturą przed zaśnięciem.  Przypomina nam o tym, że jest zawsze przy nas ktoś, kto nad nami czuwa, chroni nas i prowadzi przez życie. Przepięknie zilustrowana, sympatyczne buzie, zachęcą małego czytelnika do często zaglądania do tej lektury.

Dodam tylko, że piękne ilustracje z książki zostały wydane też w formie kolorowanki.
Na prawdę śliczne te anielskie buźki !!! Zajrzyj >>>

Na stronie wydawnictwa, można zajrzeć do środka wszystkich książeczek np. http://media.wydawnictwowam.pl/pdf/60297_skrot.pdfAutor: Julian Tuwim
Tytuł: Choinka
Ilustrował: Piotr Fąfrowicz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania 2011
ISBN: 978-83-7506-906-8
Stron: 28
Okładka: twarda
Moja ocena: 3/6
Julian Tuwim należy do moich ulubionych polskich poetów. Któż z nas nie zna „Lokomotywy” czy „Rzepki” lub nie pokochał choć jednego wiersza z tomiku „Kwiaty polskie”. Piękne i wesołe wiersze tego autora bawią kolejne pokolenia i tych młodszych i tych starszych.
Okres przygotowywania się na narodziny Jezusa, skłania nas do poszukiwania odpowiedniej na ten czas lektury. Wydawnictwo Zysk wydało z tej okazji książeczkę pt. Choinka.
Ten obowiązkowy gość w naszych domach, przyozdobiony licznymi bombkami, lampkami i łańcuchami. Czasami sztuczna, ale coraz częściej prawdziwa, pachnąca lasem. Często wspólnie ubierana łączy pokolenia. Dla małego dziecka jest całym wszechświatem, co pokazuje nam autor w swoim wierszu.
Sny wyogromniały,
Ziemio, zieminko,
Wszechświat stał w pokoju
Świąteczną choinką.”
Zastosowane w tekście  zdrobnienia ukazują nam sympatię i szacunek jakim autor darzy choinkę. Wyraża jego bardzo pozytywne nastawienie do tego tradycyjnego drzewka.
Książeczka wydana jest na twardym papierze, więc może posłużyć wielu pokoleniom. Osobiście nie bardzo podobały mi się ilustracje, ale to już kwestia gustu. Po drugie wolę wydania zbiorów wierszy, niż tylko jeden samotny tekst.
Zilustrowany wiersz Juliana Tuwima „Choinka” to fajny dodatek do prezentu dla dziecka.

Za wszystkie książeczki dziękuję wydawnictwom WAM i Zysk i S-ka  oraz portalowi Sztukater