wtorek, 31 grudnia 2013

NOWOROCZNE ŻYCZENIA

NOWY ROK


Marzeń o które warto walczyć,
radości, którymi warto się dzielić,
przyjaciół z którymi warto być
i nadziei bez której nie da się żyć.
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku
życzyMagda (madmad35) 

poniedziałek, 30 grudnia 2013

OGRÓD KAMILI - Katarzyna MichalakAutor: Katarzyna Michalak
Tytuł: Ogród Kamili
Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-240-2477-3
Stron: 366
Moja ocena: 6/6

Marzenia to delikatna materia utkana z naszych snów, pragnień i wyobrażeń. Jeden gwałtowny ruch, jedno niespodziewane wydarzenie i rwą się na strzępki, które rozwiewa wiatr. Łap je! Chwytaj póki możesz! s. 27


Katarzyna Michalak należy do moich ulubionych polskich pisarek. Uwielbiam styl w jakim pisze swoje powieści i zawsze z niecierpliwością czekam na każdą jej nową książkę. Tym razem sięgnęłam po pierwszą część „kwiatowej serii” – „Ogród Kamili”.
Główną bohaterką powieści jest 24-letnia Kamila Nowodworska. Mimo swojego młodego wieku dziewczyna przeżyła już wiele traumatycznych chwil. Osiem lat temu w wypadku zginęli jej rodzice, wtedy też zostawił ją Jakub -  jej pierwsza wielka i jedyna jak dotąd miłość. Po prostu znikł z jej życia z dnia na dzień, nie odpisując na jej e-maile, które Kamila pisze do niego codziennie.
Teraz bohaterka mieszka wraz ze swoją ciocią Łucją w małym nowohuckim mieszkanku. Skończyła szkołę i ma swoje marzenia. Przede wszystkim chce pracować, jednak marzy też o małym domku z pięknym ogrodem w którym chciałaby uprawiać róże.

 Miała swój świat, świat róż i ich pasjonatów, lecz przede wszystkim świat książek. Książek, które kochała ponad wszystko, zatracając się w wykreowanych przez pisarzy światach i tam właśnie, na kartach powieści, szukając tego, czego brakowało jej w realnym życiu czy może czego nie chciała dostrzec.” s.13

Pewnego dnia jej marzenia mają się spełnić. Kamila otrzymuje propozycję pracy w podwarszawskim Milanówku, gdzie na ulicy Leśnych Dzwonków stoi, piękna przedwojenna willa „Sasanka”. To nadzorem nad jej remontem ma zająć się dziewczyna. 

Za starym omszałym murem stał równie stary i tak samo nadgryziony zębem czasu dom. Piękny dom. Wspaniały dom, mimo odpadających tynków, potłuczonych szybek w oknach, zgubionych dachówek… Zachwycający dom o klasycznych kształtach i idealnych proporcjach, mimo, że schody prowadzące na ganek były pokruszone, a półokrągła baszta w prawym rogu, z powyłamywanymi framugami okien, wyglądała jakby po długim oblężeniu właśnie została zdobyta.” s.112

Dom wymaga wiele pracy, teraz jest ruiną, ale Kamila oczami wyobraźni widzi już jak będzie wyglądał jak zakończy się remont, no i ten ogród, piękny, stary z mnóstwem róż. Młoda dziewczyna postanawia przyjąć propozycję pracy, jednak ciągle nie daje jej spokoju myśl, że to właśnie ją wybrano – dziewczynę bez jakiegokolwiek stażu pracy, z drugiego krańca kraju. Do tego głowę zawraca jej przystojny właściciel Armiki - firmy, która zleciła remont willi – Łukasz Hadry. Może to upragniona miłość puka do serduszka Kamili.
Wkrótce sprawa się wyjaśnia. Za wszystkim stoi Jakub Kiliński – dawna miłość bohaterki. 

 Lecz czasem ten sam los niszczy nawet najpiękniejszy sen, pozostawiając śniącego nie na rajskiej wyspie, a w morzu łez. Gorzkich, piekących łez, które mimo wielu lat nadal płyną czasem po policzkach.” s. 28

Dlaczego Jakub pojawia się ponownie w życiu Kamili? Skąd tak drogi prezent? Wszystko wyjaśnia się na stronach powieści Katarzyny Michalak „Ogród Kamili”.

 Prawda czasem bardziej dzieli niż najgorsze kłamstwo” s. 297

Gdy odłożyłam książkę na półkę krzyknęłam – „To niemożliwe, że to już koniec. Ta książka nie może się tak skończyć. Chcę wiedzieć co dalej…” Bo zakończenie najnowszej powieści Pani Kasi jest po prostu zaskakujące, aż chce się sięgnąć po następną cześć z Kwiatowej serii.
Już dawno tak wspaniale nie czytało mi się żadnej powieści, nie mogłam się od niej oderwać. Czułam się tak jakbym to ja siedziała na kamiennej ławeczce, razem z Kamilą w jej różanym ogrodzie. Dziewczyna dzieli się ze mną swoimi troskami, zastanawia się czy to co czuje do Łukasza to jest miłość, boi się, że zostanie znowu odtrącona. Czasami przysiada się do nas piękna sąsiadka bohaterki – Gosia. Jej los też nie oszczędził. Traumatyczne wydarzenia wpłynęły na psychikę kobiety tak bardzo, że zamknęła się przed światem w wielkim domu. Jedyne miejsce w którym się pojawia to Ogród przy Sasance.
Pokochałam bohaterkę, wczułam się w jej odczucia, przeżywałam z nią wszystkie emocje. Kamilko nawet nie wiesz jak bardzo jesteś do mnie podobna. Nawet marzenia mamy takie same. Tylko to co nas różni to, to, że przed Tobą życie czeka otworem, moje ułożone już w jakiś sposób, jakoś nie bardzo ma szansę na zmianę.
Jednak lektura „Ogrodu Kamili” pozwoliła mi ponownie uwierzyć, że marzenia się spełniają. Autorka pokazała mi ponownie, że warto szukać swojego miejsca na Ziemi, warto czekać na prawdziwą miłość. 

Ogród Kamili” to powieść przepełniona emocjami. Widzimy w niej jak możemy poradzić sobie po stracie bliskich nam osób, ale pokazuje nam też ciemną stronę życia. Nie wszystkim ludziom możemy zaufać, dookoła nas są tacy, którzy czyhają na naszą godność, wyszydzają i wyśmiewają. Pragną zniszczyć nam życie i te małe chwile szczęścia, które się w nim pojawiają.
Wspaniałym dodatkiem do opowiedzianej historii jest opis różnych odmian róż, które pojawiają się na początki każdego rozdziału. Po lekturze wypisałam sobie jej wszystkie i szukałam w Internecie zdjęć. Teraz wiem, że mój ogród (gdy kiedyś będę go miała) na pewno będą zdobić róże.

Dziękuję Pani Kasiu za cudowne chwile, które mogłam spędzić na lekturze tej wspaniałej powieści. Nie mogę się już doczekać dalszych losów bohaterki i jej przyjaciółki.  

…by marzenia się spełniły, nie wystarczy marzyć, trzeba zrobić pierwszy krok.” s.39 więc czas ruszyć się z miejsca.

poniedziałek, 23 grudnia 2013

A Ty jak spędzisz święta? - nowa Kampania Stowarzyszenia Sztukater

"Wzrost samobójstw mamy tak wysoki jak w Grecji. Życie odbiera sobie ponad 6 tys. osób rocznie!

W Polsce w wyniku samobójstw umiera rocznie więcej osób niż w wypadkach drogowych. Na 1 samobójstwo kobiety przypada aż 5,5 mężczyzn. Zdaniem prof. Marii Jarosz, socjolog z Instytutu Studiów Politycznych PAN samobójstwa są wyznacznikiem kondycji społeczeństwa. Nasza jest najwyraźniej fatalna."

Od dnia 24.12.2013 r. godz. 16:00 do 26.12.2013r. zapraszamy wszystkich, którzy odczuwają potrzebę rozmowy o wszystkim i o niczym, wspólnego spędzenia świąt do kontaktu z:
Artie Sztuk - Profil na FB (dyżur 24 h)
GG: 4768328 (dyżur 24 h)
Gwarantujemy anonimowość, miłą atmosferę, dużo sarkazmu, ciepła i zrozumienia... Dla tych, którzy święta spędzą w sieci Stowarzyszenie Sztukater przygotowało wirtualny stół wigilijny, pełny rozmów i życzeń, serdeczności, radości...
Sprawmy by te święta dla wielu nie były ostatnimi, zaprośmy samotnych do naszych stołów, podzielmy się naszym szczęściem, podzielmy się sobą!
Nauczmy się ludzi kochać, tak szybko odchodzą... Nauczmy się dzielić sobą z innymi! To największy dar, jedyny w swoim rodzaju...

środa, 18 grudnia 2013

OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA DARÓW KULTURALNYCH

OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA DARÓW KULTURALNYCH


1 grudnia ruszyła Ogólnopolską Zbiórką Darów Kulturalnych, która na celu ma wspomaganie m.in. świetlic wiejskich. Na pewno wszyscy znacie placówki, w których brakuje praktycznie wszystkiego - książek, mebli, materiałów biurowych, pieniędzy na wyposażenie... A wiecie, że wystarczy tak niewiele, aby to zmienić? Jeśli wszyscy połączymy siły to będziemy w stanie obdarować wiele bibliotek, których półki świecą pustkami. Każdy z Was posiada pozycje literackie, do których nigdy więcej nie wrócicie. Czy pomyśleliście o tym, że książki przyniosą ogromną radość dla tych, którzy nie mają praktycznie niczego?
Wystarczy tak niewiele, by uszczęśliwić ludzi, dla których przeczytanie jakiegokolwiek utworu jest jedyną rozrywką.
Szczegóły akcji znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/events/1377562132482389/
 Proszę i zapraszam, abyście dołączyli do wydarzenia, zaprosili do niego swoich znajomych, opowiadali o tym, jak ważny problem zostaje poruszony.
 Zbiórka będzie trwała cały rok i przez ten czas chcemy obdarować wiele placówek, które są w zastraszającym stanie.
Moja szkoła już się przyłączyła do akcji, czekamy na kolejne osoby.

Zapraszam serdecznie do przyłączenia się do akcji w imieniu swoiim i portalu SZTUKATER