poniedziałek, 26 stycznia 2015

Przeczytane w w styczniu

STYCZEŃ 2015

Przeprowadzka i nieustający remont ograniczają mnie czasowo i nie mogę wiele czasu poświęcić na pisanie recenzji. na szczęście pomalutku wracam do normy. Od lutego powinnam wrócić do systematycznego blogowania  będę miała więcej czasu na czytanie. Stos książek rośnie w wielkim tempie, a ja jestem tam zmęczona, że po paru przeczytanych stronach zasypiam. Nie jest to wina książek :)

W styczniu nie przeczytałam wiele, ale książki po które sięgnęłam bardzo mi się podobały. Rok rozpoczęłam od książki młodzieżowej. Czasami muszę sprawdzić w czym rozczytują się moje uczennice :)

"Wybrani" C. J. Daughtery to pierwszy tom cyklu Nocna Szkoła. Seria zapowiada się bardzo ciekawie, już wiem, że sięgnę po następne tomy cyklu, zresztą czekają one już na półce.

Autor:
C.J. Daugherty
Wydawnictwo:
Otwarte , Marzec 2013
ISBN:
978-83-7515-220-3
Liczba stron:
440

z okładki:
Bohaterką "Wybranych" jest nastoletnia Allie. Świat dziewczyny właśnie wali się w gruzy. Jej ukochany starszy brat uciekł z domu i słuch po nim zaginął. A ona została kolejny raz aresztowana. Zdesperowani rodzice postanawiają odciąć stwarzającą problemy córkę od dotychczasowych przyjaciół i wysłać ją do elitarnej szkoły z internatem, położonej dwie godziny drogi od Londynu. Jednak Akademia Cimmeria nie jest zwykłą szkołą. Panują tu dziwne, surowo egzekwowane zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Kiedy jedna z uczennic pada ofiarą morderstwa, Allie zaczyna rozumieć, że Akademia Cimmeria skrywa jakiś mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże nastolatce zabójczo przystojny Sylvain? A może outsider Carter? Jaką tajemnicę kryje historia rodziny Allie? I kim tak naprawdę jest sama dziewczyna?

"Wybrani" to pierwszy tom bestsellerowej sagi. Książka jest skazana na sukces - przepis na niego świetnie zna brytyjska redaktorka "Wybranych", która odkryła również Stephenie Meyer, autorkę kultowego "Zmierzchu". Dotychczas prawa do wydania "Wybranych" zostały sprzedane do 18 krajów.

Drugą książkę przeczytaną przeze mnie w styczniu zaliczyła bym do książek typu Napisane przez życie.
Uwielbiam książki opisujące losy ludzkie, zwłaszcza kobiet, żyjących w różnych kulturach, tak bardzo różniących się od naszych. Choć czasami można znaleźć wiele podobieństw. 

"Wstyd" Sarbjit Kaur Athwal to wstrząsająca opowieść o życiu młodej sikhijki, która była świadkiem rodzinnego sądu i zaplanowania morderstwa jej szwagierki.
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2014
Stron: 334

z okładki: 
Zaczęło się to pewnego zwykłego piątkowego popołudnia. Kolejne rodzinne spotkanie w naszym domu w zachodnim Londynie. Na sofie siedziała moja teściowa. Rozejrzała się dumnie wkoło, uśmiechnęła, po czym przemówiła: "A zatem postanowione. Musimy się jej pozbyć". Jej, czyli Surjit Athwal, szwagierki Sarbjit. Została zwabiona do Indii i uduszona, a jej ciało wrzucono do rzeki Ravi. Nigdy go nie odnaleziono. Tylko Sarbjit była wstrząśnięta losem Surjit. Otoczona przez zabójców, wiedziała, że musi walczyć o sprawiedliwość - ale jak? Za cenę jakiego ryzyka? Oto jej poruszająca historia.

Trochę o samej religii.
Sikhizm to religia powstała w XV w. w Indiach w prowincji Pendżab. Jej założycielem był Guru Nanak. Obecnie na świecie jest ok 24 milionów wyznawców tej religii (sikhów). Zamieszkują oni głównie indyjski Pendżab, ale wielu wyznawców jest też w Wielkiej Brytanii i USA.
Religia ta jest przeciwna wojnom religijnym. Uważają oni, że wszyscy powinni kochać swojego Boga, nie zależnie od tego jak go będą nazywać. Sikhizm jest religią wymagającą od swoich wyznawców szczegółowego przestrzegania zasad moralności, diety i sposobu ubierania się. Ważnymi punktami etyki sikhizmu są: wymóg samodzielnego utrzymywania się z uczciwej pracy, wzajemnego wspierania się i służby dla całej społeczności oraz równości wszystkich wyznawców. Sikhizm nie posiada ścisłej liturgii, a aktywność religijna koncentruje się na czytaniu Pani Księgi – codziennym, osobistym zwanym Sidharan Path, grupowym odbywanym w domach modlitw zwanym Gurdwara i wreszcie uroczystym, nieprzerwanym, publicznym czytaniem całej Księgi "od deski do deski", wykonywanym w każdej gminie sikhijskiej przynajmniej raz do roku, zwanym Akhand Path.
W Polsce świątynia Sikhów znajduje się Raszynie pod Warszawą.

Polecam książkę.

Teraz czytam książkę jednej z moich ulubionych autorek Philippy Gregory "Dom cudzych marzeń". Do tej pory czytałam tylko jej powieści historyczne, tym razem sięgnęłam po powieść której akcja dzieje się w czasach bardziej nam bliskich.
Zapowiada się super.