sobota, 14 stycznia 2017

TA CHWILA - Guillaume Musso

TO NIE MIŁOŚĆ PRZESZKADZA W ŻYCIU, ALE JEJ NIEPEWNOŚĆAutor: Guillaume Musso
Tytuł: Ta chwila
Tytuł oryginalny: L'instant présent
Tłumaczenie: Prądzyńska Joanna
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 3 sierpień 2016
ISBN: 9788379857586
Stron: 320
Moja ocena: 4/6

"Nie zapomnij, że mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, gdy uświadomisz sobie, że żyje się tylko raz."

Guillaume Musso należy do jednych z najchętniej czytanych autorów. Ten francuski powieściopisarz urodził się 6 czerwca 1974 roku w Antibes. Z wykształcenia jest ekonomistą, z zawodu nauczyciel. Swoją pierwszą powieść pt. Skidamarink wydał w 2001 roku. Jednak prawdziwą sławę przyniosła mu powieść "Potem…" wydana w 2004 roku. Została ona przetłumaczona na 24 języki, a prawa do jej ekranizacji wykupiła jedna z wytwórni. Autor w 2012 roku został wyróżniony Orderem Sztuki i Literatury w stopniu kawalera. W Polsce jak do tej pory zostało wydanych 12 powieści Guillaume Musso: Potem… (2004), Uratuj mnie (2005), Będziesz tam? (2006), Ponieważ Cię kocham (2007), Wrócę po Ciebie (2007), Kim byłbym bez Ciebie? (2009), Papierowa dziewczyna (2010), Telefon od Anioła (2011), 7 lat później… (2012), Jutro (2013), Central Park (2015), Ta chwila (2016).

Ten rok postanowiłam poświęcić temu autorowi i przeczytać wszystkie jego książki, niektóre ponownie. Mam nadzieję, że mi się to uda, gdyż wszystkich ich w domowej biblioteczce nie posiadam, a w bibliotece kolejka do niektórych tytułów jest dość długa.

Ta chwila to najnowsza powieść Guillaume Musso. Akcja powieści toczy się głównie w Nowym Jorku. Pewnego dnia 25-letni Arthur Costello otrzymuje w spadku po swoim ojcu Latarnię Morską. Nie jest to zwyczajny obiekt, ponieważ kryje w sobie niebezpieczną tajemnicę. Gdy Arthur podpisuje przyjęcie spadku, ojciec prosi go by za żadne skarby nie odmurowywał drzwi znajdujących się w piwnicy latarni. Jednak młody lekarz pogotowia ratunkowego nie słucha przestrogi i jeszcze tego samego dnia otwiera tajemnicze miejsce. Nawet nie przypuszcza ile musi teraz poświęcić przez swoją pochopną decyzję.

Drugą ważną postacią jest Lisa. Młoda dziewczyna pragnie być aktorką. Gdy na jej drodze staje niespodziewanie Arthur jej życie zmienia się nie do poznania. Od razu łączy ich prawdziwe uczucie, jednak nie jest im dane być razem, gdyż na przeszkodzie do ich wspólnego szczęścia staje klątwa latarni morskiej.

Tak pokrótce przedstawia się historia opisana w książce. Jednak autor nie byłby sobą gdyby nie zaskoczył swojego czytelnika.

Historia naszego życia to historia naszych lęków.

Najnowsza powieść Guillaume Musso trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron, a samo zakończenie jest takie, że nigdy bym się takiego nie spodziewała.
Autor stopniowo dawkuje nam informacje na temat latarni. Kluczową rolę odgrywa w opowieści również dziadek Arthura, który zniknął w tajemniczy sposób kilka lat wcześniej. Książkę przepełnia tajemnica, „nieszczęśliwa” miłość i niebezpieczne sytuacje w których znajdzie się Arthur.

Życie składa się z łańcucha połączonych ze sobą rozstań

Dla jednych będzie to wspaniała lektura, dla innych „podróż w czasie”, może być już jakimś powielanym schematem. Mi osobiście powieść się podobała, choć przyznam, że pod koniec trochę mnie już męczyła. Gdyby nie to zaskakujące zaskoczenie, pewnie oceniłabym ją znacznie niżej.

Książka wzbudziła we mnie pewne emocje, a te ciągłe wędrówki w czasie pozwoliły na chwilę refleksji nad mijającym czasem. Podobały mi się osobowości bohaterów, trochę się z nimi związałam i próbowałam zastanowić nad tym jak ja bym się zachowała w podobnej sytuacji.  

...pamiętaj, CZAS jest graczem namiętnym, co WYGRA, bez szachrajstw każdą partię.

Musso wciągnął mnie w swoją fantastyczną historię. Były momenty, że trudno było mi się oderwać od lektury. Mimo różnych opinii o tej książce, myślę że warto po nią sięgnąć. Każdy ma prawo do swojego zdania i warto je skonfrontować ze swoim. Polecam
 
... bardzo rzadko dwie osoby pragną tej samej rzeczy w tym samym momencie

1 komentarz:

  1. Autor ma swój niepowtarzalny styl pisania i każda jego książka wciąga mnie :)

    OdpowiedzUsuń