poniedziałek, 14 stycznia 2013

Kazio i skrzynia pełna wampirów - Iwona Czarkowska

CZYTANE Z DZIEĆMI


Autor: Iwona Czarkowska
Tytuł: Kazio i skrzynia pełna wampirów
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-259-0281-0
Stron: 80
Moja ocena: 5,5/6
Ocena dzieci: superNa skraju miasteczka stał dom.
Niby zwyczajny, jak wszystkie inne domy,
ale niezupełnie… Jedni twierdzili,
że jest parterowy i ma dach pokryty
czerwoną dachówką. Inni upierali się,
że dach wcale nie jest czerwony,
tylko zielony, a dom – piętrowy
i z dużym kominem. Bili i tacy,
którzy przekonywali wszystkich,
że w tym miejscu żadnego domu nie ma,
tylko rośnie gęsty las,
w którym… mieszkają WAMPIRY!”


Wampiry opanowały nie tylko powieści młodzieżowe. Spotkać je możemy również w książkach dla dzieci. Przykładem niech będzie seria o przygodach Kazia autorstwa Iwony Czarkowskiej. Rozpoczyna ją wspaniała książeczka pod tytułem „Kazio i skrzynia pełna wampirów”.
Autorka jednak pokazuje nam wampiry z całkiem innej strony, obalając wiele mitów jakie znamy na ich temat. Po pierwsze uwielbiają one czosnek, a we włosach noszą cebulę. Robią z czosnku wszystko nawet krem do tortów czy lody. Wcale nie można ich zabić osikowym kołkiem i nie boją się srebra. Przede wszystkim jednak uwielbiają towarzystwo ludzi, mają wiele ludzkich cech, są rodzinne i bardzo przyjacielskie.
Główny bohater Kazio to mały chłopiec, który w domu czuje się trochę samotnie. Jego starsza siostra Basia, zajęta jest wiecznie swoimi sprawami, nie pozwala mu dotykać swoich rzeczy. Młodszy brat Kazia zajmuje się przede wszystkim konsumowaniem wszystkiego co znajdzie, a ulubioną rzeczą są sznurówki. Pomaga mu w tym pies o imieniu Wampir. Mama Kazia zajmuje się poradami, odpowiadając na listy czytelniczek gazet, domem i niesfornym Stasiem. Ojciec Kazia jest malarzem, ale jego prace nie są doceniane.
Pewnego dnia ojciec Kazia otrzymuje zlecenie na namalowanie obrazu w domu dziwnego pana, podobnego do krasnoludka. Cała rodzina przeprowadza się do tego Wampirzyc, by zamieszkać w domu zleceniodawcy. Na strychu Kazio odkrywa starą skrzynię. Gdy chowa się w niej przed siostrą, okazuje się, że jest to przejście do świata w którym żyją wampiry. Tam poznaje Zuzulindę i jej całą rodzinkę. Tak rozpoczynają się przygody Kazia w świecie wampirów.

Książka „Kazio i skrzynia pełna wampirów” to fantastyczna opowieść o nietypowej przyjaźni człowieka z wampirem. Czyta się ją fantastycznie, gdyż napisana jest prostym językiem, a opisane w niej zabawne przygody zachęcają do dalszej lektury. Mimo olbrzymiej dawki humoru autorce udało się również ująć w książeczce bardziej poważne tematy. Młody czytelnik dowie się co to znaczy być tolerancyjnym wobec innych, że nie należy oceniać innych po wyglądzie. Podkreśla jak ważna w życiu jest rodzina i dobre relacje między wszystkimi jej członkami.
Myślę, że po lekturze tej książeczki nasze pociechy będą potrafiły pokonać własne lęki i pokochają wampiry.
Najbardziej podobała mi się babcia Zuzulindy – Fibrycukella. To taka wielka chodząca księga mądrości, dobrych rad i manier. Dzięki niej młody czytelnik dowie się jakie są złe zachowani i jak możemy je zmienić.
Urokowi książki dodaje również grafika. Wspaniałe ilustracje do książki wykonała Olga Reszelska.

„Kazio i skrzynia pełna wampirów” to lektura dla dzieci od lat sześciu, ale na pewno spodoba się i starszym i młodszym czytelnikom. Warto po nią sięgnąć. Moim dzieciom bardzo się ona spodobała.
Aktualnie kończymy już czytać kolejny tom z serii „Kazio i szkoła pełna wampirów” o którym wkrótce też napiszę. Zapraszam do lektury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz