sobota, 28 marca 2015

WYBRANI - C.J. Daugherty


MOJA FASCYNACJA NOCNĄ SZKOŁĄ

Autor: C.J. Daugherty
Tytuł: Wybrani
Tytuł oryginalny: Night School
Cykl: Nocna Szkoła
Tom: I
Tłumaczenie: Martna Bielik
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 6 marca 2013
Stron: 440
ISBN: 9788357152203

Moja ocena: 5/6

"... dlaczego miłość zawsze musi być źródłem problemów." s. 384Od jakiegoś czasu sięgam po książki młodzieżowe. Jest to wpływ moich uczniów, którzy chętnie opowiadają mi o przeczytanych właśnie książkach. zachęcona ich opowieściami sięgnęłam po cykl NOCNA SZKOŁA autorstwa Christi J. Daugherty. Autorka jest byłą reporterką kryminalną, pisarką polityczną i dziennikarzem śledczym. Pracowała dla wielu amerykańskich gazet. Jej pierwsza powieść została wydana w 19 krajach i przyniosła jej ogromny rozgłos.
"WYBRANI" to pierwszy tom cyklu, który nawet doczekał się już ekranizacji. Gdy sięgałam po tą książkę myślałam, że będzie to kolejna "fantazja" typu Harrego Pottera. Jednak bardzo się myliłam.

Główną bohaterką powieści jest Allie Sheridan. Poznajemy ją gdy po raz kolejny ma problemy z prawem. Wcześniej taka nie była, jednak zmieniła się bardzo, gdy z domu zniknął nagle jej brat Christopher. Nastolatka była z nim bardzo związana. Zawsze spędzali czas razem, brat pomagał jej w lekcjach, oglądał z nią telewizję. Zawsze o nią dbał, nigdy jej od siebie nie odtrącał, jak to się często zdarza między rodzeństwem. Nagle brat zmienia się nie do poznania. Często kłóci się z rodzicami, praktycznie nie bywa w domu, a pewnego dnia znika zostawiając kartkę, która sprawia ogromny ból Allie i jej rodzicom.
"Napisał: Odchodzę. Nikt mnie nie zranił. Nie biorę narkotyków. po prostu nie chcę już być częścią tej rodziny. Nie kocham was. Nikogo z was. Nie idźcie za mną. Nie próbujcie mnie szukać. Nie potrzebuję waszej pomocy. Nigdy więcej mnie nie zobaczycie." s.80
Rodzice postanawiają wysłać Allie do szkoły pod Londynem, której nazwa niewiele jej mówi. Akademia Cimmeria to piękny stary budynek otoczony dookoła murami, ukryty w lesie. Do budynku jest tylko jedna droga, a wjazd do szkoły jest przez bramę otwieraną przez dyrektorkę szkoły. Wkrótce Allie dowie się, że w szkole uczą się dzieci bogatych rodziców, że nie jest to żaden poprawczak, jak myślała wcześniej. W pokoju na Allie czekają już ubrania, książki, wszystko schludne, uporządkowane i z logo Akademii.
Dziewczyna stara się poznać zasady panujące w szkole.
"Szkoła jest w pewnym sensie podzielona. Część z nas uczy się tutaj, bo ją po prostu na to stać. Niektórzy idą w ten sposób w ślady swoich rodziców. Inni trafiają tutaj ponieważ są superrozgarnięci. Ci ostatni uczą się u nas przez większość roku, reszta latem ma wolne. Nie wiem, myślę, że przygotowują nas do rządzenia światem czy coś." s.58
Wkrótce dziewczyna ma już grono nowych znajomych. Jednak zauważa, że nie wszyscy wokół niej są szczerzy. Nie mówią jej wszystkiego, a niektórzy uczniowie mają dodatkowe zajęcia w tzw. Nocnej Szkole do której trafiają tylko wybrańcy.
"Nie wszystko jest tym, na co wygląda, a ludzie nie zawsze są tymi, za których się podają."
Nie wszyscy uczniowie szkoły ufają Allie. Nie wiedzą kim ona jest, skąd się tu wzięła, skoro jej rodzice nie należą do bogaczy, ani nie uczyli się w tej szkole. Dlaczego dyrektorka szkoły Isabelle, traktuje szczególnie dziewczynę, która pojawiła się w szkole w czasie letnich wakacji. Coraz więcej pytań pojawia się, gdy podczas balu, zostaje zamordowana jedna z uczennic.
W książce pojawi się też wątek miłosny. O względy dziewczyny walczyć będzie Sylvain i Carter.
"- Sylvain jest... kimś specjalnym. Jego rodzice to ważni ludzie. Pochodzi z bardzo starej rodziny." s.60
Którego z nich wybierze Allie? Jaką tajemnice skrywa Cimmeria? Kim na prawdę jest Allie? tego wszystkiego dowiecie się czytając "Wybranych" pierwszy tom cyklu Nocna Szkoła.

Muszę przyznać, że książka wciągnęła mnie bardzo. Nie potrafiłam się od niej oderwać i tylko nadmiar obowiązków zmuszał mnie do je odłożenia. Niezliczona ilość pytań, które pojawiają się w trakcie lektury, sprawiają, że książkę czyta się szybko i z wielkim zainteresowaniem. Im dalej zagłębiamy się w powieści, tym szybciej toczy się akcja i rośnie napięcie.
Bohaterowie zostali przedstawieni w taki sposób, że wydają się nam osobami z naszego otoczenia. To normalne nastolatki, przeżywające swoje mniejsze i większe problemy, pierwsze miłości. dziewczyny to normalne nastolatki, myślące nie tylko o nauce, ale również o tym z kim pójdą na bal, w co się ubiorą i jaką zrobią sobie fryzurę. Dlatego bardzo ich polubiłam.
W ciekawy sposób autorka przedstawia nam też związki uczuciowe. I tutaj nic nie jest proste. Allie musi wybrać między dwoma chłopakami. Jednym szarmancki, uwodzicielskim, potrafiącym zdobyć każdą dziewczynę - Sylvainem i drugim kochającym skrycie bohaterkę, ale równie przystojnym i będącym prawdziwym przyjacielem - Carterem.
Całego dramatyzmu dodają książce wątki kryminalne. Nagły atak na szkołę i brutalne morderstwo jednej z uczennic powoduje, że pojawia się w książce wiele tajemnic, których autorka nie wyjawiła jeszcze do końca, zostawiając sobie furtkę by napisać dalsze części.
Trochę czasu trwało nim udało mi się dostać kolejny tom cyklu, ale teraz wiem, że warto było czekać.

Serdecznie polecam lekturę tej książki. Myślę, że spodoba się ona nie tylko młodym wiekiem, ale również tym którzy młodzi wiekiem nadal się czują. Zachęcam do przeczytania cyklu "Nocna Szkoła" C.J. Daugherty

3 komentarze:

 1. Ja właśnie dziś skończyłam czytać :) Od razu zabieram się za
  tom II "Dziedzictwo". Książka jest naprawdę bardzo dobra. Żałuję, że aż tak późno zwróciłam uwagę na tą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam dawno temu i bardzo mi się podobała tak samo jak druga część... potem jednak nasze drogi jakoś się rozeszły, ale mam nadzieję, że się znowu zejdą... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedługo premiera kolejnego tomu, muszę nadrobić tę serię ;)

  Pozdrawiam,
  mianigralibro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń