sobota, 1 kwietnia 2017

Czytelnicze podsumowanie marca

Czytelnicze podsumowanie marca



Tym razem miesiąc bardzo pracowity i niestety ilość przeczytanych książek nie jest zbyt duża. Jednak każda z nich zrobiła na mnie duże wrażenie i na pewno zostanie na jakiś czas w pamięci.

Przeczytanych książek: 3
w tym:
papierowych: 2
e-book: 1

Przeczytanych stron: 1648

Przeczytane książki:
Córka handlarza jedwabiem - Dinah Jeferies
Bardzo fajnie opowiedziana historia, której akcja zaczyna się w 1952 roku w Indochinach Francuskich. Bohaterką jest 18-letnia Nicole, pół francuska, pół Wietnamka. Rozpoczyna się walka o odzyskanie niepodległości przez Wietnamczyków od lat okupowanych przez Francuzów. Bohaterka musi zmierzyć się ze swoimi lękami z przeszłości, opowiedzieć się za tym, czy bardziej czuje się Francuzką czy Wietnamką. Do tego w głowie zawracają jej dwaj mężczyźnie, każdy innej narodowości i innych poglądach na temat walki o wolność. Czyta się ciekawie, fajnie rozwinięty wątek historyczny. Na pewno przeczytam inne powieści autorki.

Sieć rozkwitającego kwiatu - Lisa See
Pierwsza część cyklu czerwona księżniczka. Kryminalna opowieść w której główną rolę odgrywają handlarze produktami z zagrożonych zwierząt. Akcja dzieje się we współczesnych Chinach i po części w USA. Autorka świetnie opisuje nam sytuacje polityczną i kulturalną w Chinach. Powieść pozwala nam nie tylko śledzić intrygę kryminalną, ale również poznać lepiej ten egzotyczny kraj. Na pewno przeczytam dalsze części.

W przyszłym roku w Jerozolimie - Julia Navarro
Porywająca historia dwóch rodzin. Rodzina Zuckerów, jeszcze za panowania cara, została wypędzona z rodzinnej Rosji, ponieważ byli Żydami. Postanowili wrócić do Ziemi Obiecanej.
Niedaleko Jerozolimy kupili od arabskiej rodziny Ziadsów kawałek ziemi, gdzie założyli kibuc - wspólne małe gospodarstwo. Głowy obu rodzin wiąże silna nić przyjaźni, mimo różnic religijnych i poglądów politycznych. Poznajemy losy obu rodzin podczas rozmowy Ezakiela Zuckera z Marian Miller, pracującej dla organizacji pozarządowej, zajmującej się sprawą wysiedleń. Ona opowiada tą samą historię, ale widzianą oczami rodziny Ziadsów. Wspaniale wykreowani bohaterowie, ciekawe ujęcie obu historii, dużo wątków historycznych. Mimo pokaźnych rozmiarów książki warto zapoznać się z tą historią. Chętnie sięgnę po inne powieści autorki.

Wszystkie książki mają ze sobą coś wspólnego. Mają wątki historyczne w tle, historie krajów o których na co dzień nie mówi się dużo. Poznałam nie tylko świetnie opisane losy bohaterów, ale poszerzyłam swoją wiedzę na temat Chin, Wietnamu czy Palestyny. Polecam.

A Wy czytaliście te powieści? Jakie są wasze wrażenia po ich lekturze? A może dopiero macie je w planach?


Realizacja wyzwań:
Pod hasłem: prolog i epilog - Córka handlarza jedwabiem - Dinah Jeferies
Mini czelendż: Książka z jadalnym tytułem - brak
Cztery pory roku: Córka handlarza jedwabiem - Dinah Jeferies
Gra w kolory: fioletowy - brak
Grunt to okładka: smacznego (jedzenie) - brak
Wyzwanie czytelnicze 2017: w tytle kwiat: Sieć rozkwitającego kwiatu - Lisa See
w tytule miejsce: W przyszłym roku w Jerozolimie - Julia Navarro
w tytule osoba: Córka handlarza jedwabiem - Dinah Jeferies
Czytamy nowości:
Córka handlarza jedwabiem - Dinah Jeferies
W przyszłym roku w Jerozolimie - Julia Navarro

1 komentarz:

  1. "W przyszłym roku w Jerozolimie" bardzo, bardzo jestem ciekawa.

    OdpowiedzUsuń