piątek, 2 marca 2012

Jak pomóc dziecku, które się boi. - Cynthia G. Last


Autor: Cynthia G. Last
Tytuł: Jak pomóc dziecku, które się boi. Przezwyciężanie lęków i niepokojów u dzieci.
Przekład: Przemysław Hejmej
ISBN: 978-83-7482-441-5
Wydawnictwo: eSPe
Rok wydania: 2012
Stron: 348
Moja ocena: 5/6

W swojej pracy dydaktycznej coraz częściej spotykam się z dziećmi z różnymi fobiami. Co roku takich dzieci jest coraz więcej. Dzieci takie wymagają specjalnego podejścia i dostosowania wymagań dydaktycznych. Staram się poszerzać swoją wiedzę z tej tematyki. Ostatnio sięgnęłam po książkę „Jak pomóc dziecku, które się boi”.
Dzieci doświadczają wielu niepokojów i lęków w ramach normalnego procesu rozwojowego. Wszystkie dzieci się boją. U prawie wszystkich dzieci pojawiają się tzw. lęki dzieciństwa. Dziecko dwuletnie będzie się bało ciemności, pięcioletnie niemiłych ludzi, a sześciolatek nagle zacznie się bać zasypiać sam czy burzy w nocy. W wieku dziewięciu lat dziecko zaczyna się bać niepowodzeń szkolnych i braku sukcesów sportowych. Aby mieć pewność, że mamy do czynienia ze stanami lękowymi, trzeba więc najpierw poznać, jakie obawy i lęki należą do normalnego procesu rozwojowego. Autorka opisuje je w pierwszej części książki. Pokazuje nam jak odróżnić typowe lęki okresu dzieciństwa od zaburzeń lękowych. Jednak normalny lęk dzieciństwa może utrzymywać zbyt długo lub wykraczać poza normę, wówczas możemy się zacząć niepokoić.
Kiedy więc lęk możemy uznać za zbyt silny?
  • Kiedy stanowi dla dziecka albo całej rodziny poważny dyskomfort
  • kiedy lęki uniemożliwiają dziecku normalne funkcjonowanie w niektórych aspektach życia.
W tej części przeczytacie też o tym jakie mamy rodzaje lęków i jakie są ich przyczyny. Szczególną uwagę autorka zwraca na to w jakich warunkach wychowuje się dziecko, gdyż na powstawanie stanów lękowych mają wpływ czynniki środowiskowe, ilość snu dziecka czy jego aktywność fizyczna. Wpływ ma również sposób odżywiania.
W drugiej części poradnika autorka opisuje szczegółowo zaburzenia lękowe okresu dzieciństwa. Zajmuje się m.in. lękiem separacyjnym, fobią społeczną czy fobią szkolną. Ta ostatnia interesowała mnie szczególnie, gdyż spotykam się z nią na co dzień w swojej pracy. Może ona mieć bardzo ostry przebieg. Dziecko nie tylko boi się samej szkoły, ale również jakiegokolwiek kontaktu z wszystkim co się z nią wiąże, nawet nauczycielem. Miałam takiego ucznia, któremu z powodu fobii szkolnej przydzielono nauczenie indywidualne. Jednak i te indywidualne spotkania w domu chłopca nie zawsze udało się zrealizować. Chłopiec chował się pod kołdrą, kocem, zakrywał głowę kapturem, unikał jakiegokolwiek kontaktu wzrokowego. Czasami przez 45 minut nie udało się z niego wyciągnąć ani słowa, nie reagował na prośby nauczycieli i rodziców. To był chyba najgorszy przypadek fobii jaką widziałam do tej pory.
Ale wracając do książki. Na jej końcu rodzice znajdą porady gdzie się udać o pomoc, stowarzyszenia i poradnie które zajmują się pracą z dziećmi z fobiami oraz odpowiednią literaturę. Bardzo pomocny może się przydać Kwestionariusz Lęków Okresu Dzieciństwa i różnego rodzaju testy i ankiety znajdujące się w poradniku. Bardzo fajne jest również wyróżnienie ważnych zdań na marginesie strony, na szarym tle. Łatwiej znaleźć poszukiwany fragment tekstu i zapamiętać najważniejsze zdania.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące lęków twojego dziecka, koniecznie sięgnij po tę książkę. Polecam ją rodzicom, ale również nauczycielom i pedagogom, którzy chcą sobie poszerzyć wiedzę w tej dziedzinie. Książka jest napisana trochę trudnym językiem, ale nie zrażajcie się. Niesie ze sobą bardzo dużą wiedzę i bardzo dobrze wyczerpuje temat opisując nawet bardzo rzadkie zaburzenia lękowe. Warto przeczytać !!! 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu i portalowi Sztukater

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz