piątek, 2 marca 2012

Potęga perswazyjnej komunikacji. - Tonya Reiman


Autor: Tonya Reiman
Tytuł: Potęga perswazyjnej komunikacji. Jak wpływać na ludzi, aby zawsze słyszeć „TAK”
Tłumaczenie: Anna Kucharczyk-Barycza
ISBN: 978-83-246-3205-3
Wydawnictwo: HELION
Rok wydania: 2011
Seria wydawnicza: charyzma
Stron: 280
Moja ocena: 6/6

„Trzyliterowy wyraz, który ma taką moc. Tak otwiera drzwi, tak gwarantuje Ci pracę, tak finalizuje transakcje. To dzięki słowu tak możemy kontynuować realizację zamierzonych celów, osiągać to, co postanowiliśmy osiągnąć.” s.9

Tonya Reiman jest ekspertem w dziedzinie mowy ciała i komunikacji niewerbalnej. Jest autorką książki „Potęga mowy ciała” i wielu felietonów na ten temat. „Potęga perswazji komunikacyjnej” to książka poświęcona perswazji. Perswazja to technika wpływania, nakłaniania nawet oczarowywania w celu uzyskania modyfikacji postawy osoby i zmiany jej zachowania lub zdania. W życiu codziennym bardzo często spotykamy się z perswazją. Wystarczy wejść do jakiegokolwiek dużego sklepu, gdzie od wejścia już uśmiechnięta pani informuje nas, że dany produkt jest dzisiaj w promocyjnej cenie i jest on najlepszym produktem pod słońcem. Ale perswazję wykorzystujemy również w życiu codziennym. Codziennie sprzedajemy swoje poglądy, przekonania czy pragnienia. Bez względu na to czym się zajmujemy i co mamy w nadziei uzyskać w życiu osobistym, możemy zmienić wrażenie jakie wywieramy na innych, poprzez zmianę stylu komunikacji. Dlaczego warto to zrobić? Każdy nasz gest, każde słowo jest interpretowane. Gesty, tony, wyrażenia i słowa mają wpływ na to, jak postrzegają nas inni. Gdy ktoś widzi nas po raz pierwszy to swój wstępny osąd o nas ma już po jednej dziesiątej sekundy. Pierwsze wrażenie czasami bardzo trudno jest zmienić. Swoje zdanie o drugiej osobie wyrabiamy sobie obserwując jej gesty, postawę, słuchając jej pierwszych słów. Od tego pierwszego kontaktu zależy czy ktoś nas polubi czy nie. Gdy kogoś naprawdę oczarujemy to czar nie tak łatwo pryska.
Dzięki tej książce nauczysz się interpretować sygnały wysyłane przez innych i oceniać je, gdy istnieje konieczność wkroczenia do czyjegoś świata lub wprowadzenia kogoś do swojego. Nauczymy się funkcjonować jako osobnicy alfa oraz wpływać na postrzeganie innych, ich myślenie i działanie.
O tym, że warto przeczytać tę książkę najlepiej przekonuje nas sama autorka podając aż 15 powodów:
 • Natychmiast nauczysz się, jak wywrzeć doskonałe pierwsze wrażenie, zdobywając zaufanie innych, zanim otworzysz usta, aby coś powiedzieć.
 • Nauczysz się wychwytywać subtelne sygnały, dzięki którym dowiesz się, o czym tak naprawdę myślą inni. Dzięki analizie doboru słów i mowy ciała będziesz mógł zareagować na rzeczywiste powody działania, oprócz tych, o których dowiesz się z ust Twojego rozmówcy.
 • Przekonasz innych do tego, że jesteś idealnym kandydatem do pracy na danym stanowisku.
 • Popracujesz nad tym, w jaki sposób prowadzisz rozmowy telefoniczne, w tym nad tonem głosu, tak aby nie brzmieć jak osoba, którą targa niepokój, ani też nie przemawiać zbyt monotonnym tonem.
 • Poczujesz się dobrze w swojej skórze i sprawisz, iż inni będą dobrze czuć się w Twoim towarzystwie.
 • Będziesz w stanie bez problemu nawiązywać kontakty z osobami przeciwnej płci. Nauczysz się wysyłać takie sygnały, jakie chcesz przesłać.
 • Sprawisz, że inni poczują się wyjątkowo, i to nie dlatego, że chcesz coś od nich uzyskać.
 • Będziesz inspirować innych swoim przykładem.
 • Będziesz kontrolować sytuację, nie popadając w makiawelizm.
 • Przekażesz swoje pomysły z pozycji dyskretnego autorytetu.
 • Zdobędziesz zaufanie na dłuższą metę.
 • Zbudujesz relacje na całe życie.
 • Będziesz emanować pewnością siebie, zachowując autentyczność.
 • Staniesz się osobnikiem alfa.
 • Skłonisz wszystkich, aby reagowali na Twoje prośby słowem TAK
Jak widzicie powodów dla których warto sięgnąć po „Potęgę perswazyjnej komunikacji” jest naprawdę dużo. Ja tylko jeszcze dodam to co mi podobało się najbardziej w tej książce. Jest tam wiele zdjęć ilustrujących mimikę i gesty, co bardzo ułatwia nam wyobrażenie sobie swojej postawy w danym momencie rozmowy. Bardzo obszernie opisano jak rozpoznać kłamstwo i przyznam, że sprawdza się to świetnie. Na końcu każdego rozdziału znajdują się odpowiedzi na pytania, które mogą się nasunąć podczas lektury. Są one odznaczone od tekstu ramką i zatytułowane Zapytaj Tonyę. Bardzo ciekawym elementem książki jest również porównanie reakcji mężczyzny i kobiety na różne sytuacje w życiu. Tylko jako ciekawostkę podam krótką odpowiedź na pytanie które zapachy się podobają? „U ponad 40% mężczyzn stwierdzono podniecenie po powąchaniu placka dyniowego, zwłaszcza w połączeniu z lawendą. Inne zapachy, które podobnie wpływały na mężczyzn to: wanilia, truskawki, bułeczki cynamonowe, czarna lukrecja i popcorn. W przypadku kobiet podobny efekt miał puder niemowlęcy, ciasto dyniowe, czekolada i ciasto bananowo-orzechowe.” s.185
na końcu autorka proponuje nam 21 dniowy plan pomagający rozwinąć umiejętności niewerbalne, jak i werbalne. Postępując zgodnie z nim wyćwiczymy określone nawyki i osiągniemy końcowy cel.
Książki nie da się szybko przeczytać, bo każdy fragment warto sobie przemyśleć, przećwiczyć. Ja na pewno będę do niej wracać wielokrotnie, szlifować swoje gesty, słowa i swój wizerunek, aby stać się 100% osobnikiem alfa. Polecam !!! 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Helion i portalowi Sztukater

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz