piątek, 2 marca 2012

Pamięć absolutna - Nishant Kasibhatla


Autor: Nishant Kasibhatla
Tytuł: Pamięć absolutna. Jak radzić sobie z zapominaniem i podkręcić możliwości umysłu.
Tytuł oryginalny: Maximise Your Memory Power
Tłumaczenie: Arkadiusz Romanek
ISBN: 978-83-246-3344-9
Wydawnictwo: Helion
Rok wydania: 2012
Stron: 184
Moja ocena: 6/6

„Żyjemy obecnie w erze szybkiej wymiany informacji. Zwiększenie sprawności zapamiętywania przestaje być alternatywą. Staje się koniecznością ! Naszej pamięci używamy non stop, korzystamy z niej przez całe życie i to, w jaki sposób się nią posługujemy, przełoży się na nasze osiągnięcia. Nie jest ważne, czym się zajmujesz i gdzie pracujesz. Zwiększenie efektywności i sprawności działania Twojej pamięci jest nakazem czasów i może prowadzić do zwiększenia produktywności i zyskowności Twojej organizacji.” s.12

Nishant Kasibhatla jest trenerem, prelegentem i dyrektorem firmy Memory Vision Pte Ltd z siedzibą w Singapurze. Jest jedynym międzynarodowym mistrzem pamięci, arcymistrzem i rekordzistą, którego wynik znajduje się w Księdze rekordów Guinnessa. Warto uczyć się od mistrzów stąd z wielkim zaciekawieniem sięgnęłam po książkę jego autorstwa „Pamięć absolutna”.
Książka przedstawia strategie i techniki, które można wykorzystać w codziennym życiu, a służące polepszaniu naszej pamięci. Myślę, że każdemu z nas czasami zdarza się zapomnieć czegoś z długiej listy zakupów. Ja osobiście od kiedy mam komórkę nie uczę się telefonów do znajomych, bo zapisane są na karcie SIM i pewnie tak robi wielu z nas. Problem mam również z zapamiętywaniem imion uczniów na początku roku szkolnego. Wystarczy, że zaczną zamieniać się miejscami w ławce i już mam problem z przypomnieniem sobie kto to jest. Po prostu osoba kojarzy mi się z miejscem. To taki element wizualizacji o którym pewnie już słyszeliście. Już dawno bowiem stwierdzono, że mózg lepiej zapamiętuje obrazy niż słowa. Jeśli bardzo zależy nam na zapamiętaniu jakiejś informacji musimy ją sobie przetworzyć na obraz.
Sam proces zapamiętywania składa się z trzech etapów:
  1. rejestracja – proces zapamiętywania nowych informacji w mózgu
  2. przechowywanie – umiejętność zachowania zapisanej wiedzy tak długo jak chcemy
  3. przypomnienie – możliwość przywołania z pamięci informacji w dowolnym miejscu i czasie
Najważniejszy jest oczywiście ten pierwszy punkt. Jak wynika z badań aż 95% problemów z pamięcią to problem z rejestracją. Aby skutecznie i efektywnie zarejestrować nowe informacje, konieczne jest skorzystanie z właściwych technik. Okazuje się, że jednak same stosowanie technik nie wystarcza. Dwaj najwięksi wrogowie pamięci to Brak wiary i Stres.
Czytając te słowa byłam sama zaskoczona, ale potem uświadomiłam sobie, że faktycznie tak jest. Bo czy nie słyszymy wychodząc do sklepu -”zapisz sobie co masz kupić, bo zapomnisz” - słowa te każą nam wierzyć w ulotność naszej pamięci. Albo: powtarzamy sobie i innym, że mamy słabą pamięć, bo coś tam nie zapamiętaliśmy, czy w trakcie rozmowy wpadamy ze stwierdzenie, czekaj muszę ci coś teraz powiedzieć, bo potem zapomnę. Wszystko to świadczy o tym, że mamy brak wiary w nasze możliwości zapamiętywania, a wiara czyni cuda! Jeśli nie uwierzysz, że masz dobrą pamięć, nie ma sposobu by ją poprawić. Sama się złapałam na takim braku wiary. Na początku książki są do rozwiązania testy sprawdzające naszą pamięć, gdy zobaczyłam pierwszą tabelkę od razu stwierdziłam, że tego nie zapamiętam, a jednak nie było tak źle.
Co autor radzi nam aby mieć pozytywne nastawienie i zaufać potędze swojej pamięci?
„Aby zapobiec negatywnemu nastawieniu, zwróć uwagę, czy nie za często używasz słowa „zapomniałem” i nie narzekaj na swoją pamięć. Zastosuj środek odstraszający – za każdym razem gdy powiesz słowo „zapomniałem”, wrzuć złotówkę do specjalnie przygotowanej skarbonki. Poproś członków rodziny i przyjaciół o to, by Cię pilnowali. Im więcej pieniędzy uda Ci się zebrać, tym większy jest brak wiary w Twoje umiejętności.” s.28
A co do drugiego czynnika przeszkadzającego zapamiętywaniu to tutaj nie miałam już takich wątpliwości. Stres wpływa w bardzo istotny sposób na nasze zdrowie, więc na pewno zakłóca też proces zapamiętywania. Pamiętam, że gdy miałam coś zapamiętać w czasie dużego stresu, szło mi to bardzo opornie. Chociaż pewna dawka stresu w pewnych okolicznościach okazuje się bardzo przydatna. Udowodniono, że zbyt duża dawka stresu, może spowodować nawet całkowitą utratę pamięci. Co robić aby ograniczać stres?
  • Regularnie oddawaj się ćwiczeniom fizycznym
  • wysypiaj się
  • mądrze spędzaj czas z przyjaciółmi i rodziną
  • stosuj hierarchię priorytetów dla zadań
Jeśli potrzebujemy odstresowania najlepiej jest stosować ćwiczenia oddechowe.
Gdy już uwierzyliśmy w siebie i potrafimy walczyć ze stresem możemy poznać sekrety maksymalizacji sprawności pamięci. Nazywa się je WAP
W jak wizualizacja – czyli wyobrażenie, obrazowanie, umiejętność stworzenia obrazu oglądanego „wewnętrznym okiem”
A jak asocjacja – kojarzenie, powiązanie nowej informacji z czymś, co już znane
P jak przyjemność – czerpanie radości z procesu nauki.
Czytałam już wiele poradników o podobnej tematyce, ale ten uważam za wyjątkowy. Został on napisany bardzo prostym i przystępnym językiem stąd jest łatwy w odbiorze. Kluczowym zagadnieniom towarzyszą rysunki czasami bardzo humorystyczne co uprzyjemnia naukę. W książce zastosowano również symbole graficzne, które skupiają naszą uwagę na ważnych fragmentach poradnika. np. rozwiewamy mity – czyli fragmenty mówiące o tym co nie jest prawdą a za prawdę w życiu codziennym jest uznawane; fakty czyli przydatne informacje; spróbuj – oznacza fragmenty gdzie znajdują się sugestie dotyczące praktycznego zastosowania poruszanej teoretycznie wiedzy.
Na końcu każdego rozdziału znajduje się zbiór wskazówek – ważnych informacji, będących streszczeniem, podsumowaniem najistotniejszych treści.
Przedstawione techniki zostały uporządkowane od tych najprostszych (dla początkujących) do tych o trudniejszym stopniu. Dzięki tej książce opanujecie sposoby zapamiętywania: list, przemówień i treści prezentacji; pojęć abstrakcyjnych oraz słów pochodzących z języków obcych; liczb i danych statystycznych; imion i twarzy.
Autor podpowie nam również jak można ćwiczyć na co dzień swoją pamięć, jak radzić sobie z problemami z pamięcią oraz podpowiada jak można zrobić wrażenie na swoich znajomych chwaląc się swoją pamięcią np. zapamiętując kalendarz, liczby trzydziestocyfrowe czy fakty dotyczące ludzi.
Książka bardzo wartościowa i godna polecenia. Ja spędziłam z nią bardzo fajne chwile i na pewno będę do niej wracać, bo ćwiczyć swoją pamięć warto. Polecam !!! 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Helion i portalowi Sztukater
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz