piątek, 4 maja 2012

Co się przydarzyło tej małej dziewczynce? - Asa Lantz


Autor: Asa Lantz
Tytuł: Co się przydarzyło tej małej dziewczynce?
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 640
Format: e-book (mobi)
ISBN: 9788377996744
Moja ocena: 5,5/6

Asa Lantz to szwedzka pisarka, autorka scenariuszy i dziennikarka. Pisze przede wszystkim powieści kryminalne. „Co się przydarzyło tej małej dziewczynce?” to pierwszy tom trylogii „Genesis”.
Powieść rozpoczyna się w momencie gdy młoda chińska dziewczyna Yi Young postanawia przeniść się do Szwcji, aby tam uzyskać lepsze wykształcenie i wieść lepsze życie niż dotychczas. Niestety spotyka ją i pozostałe chińskie nastolatki inny los.
Mijają lata – Yi Young postanawia nagłośnić całą sprawę i kręci film o całym procederze. Ukazuje się on w szwedzkiej telewizji. Po jego emisji wrze całe społeczeństwo. Nie podoba się to rządowi i osobą zamieszanym w całą sprawę. Wkrótce znikają osoby zamieszane w emisję filmu. W tajemniczych okolicznościach znika również chińska bohaterka.
Viggo Sjöström, były policjant, a teraz pisarz i dramaturg, postanawia odszukać bohaterkę i dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Zaczyna swoje prywatne śledztwo. Trafia na wiele interesujących śladów. Im jest bliżej odkrycia całej historii, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo.
Czy uda mu się odkryć prawdę?

Książka napisana wspaniały językiem. Czyta się ją wspaniale. Wartka akcja, ciągłe zwroty w prowadzonym śledztwie, sprawiają, że trudno oderwać się od lektury. Historia jest niebanalna, ciekawa i bardzo zaskakująca. Treść wzbudza emocje czasami wręcz szokuje. Autorka świetnie opisuje środowisko w którym ciągle dochodzi do oszustw, matactw i ciemnych interesów. Wszystko tylko by pozyskać jak najwięcej pieniędzy. By spełnić swoje zachcianki, marzenia, nie patrząc na to czy innym nie wyrządzamy tym krzywdy. Tajemnice rządu szwedzkiego i ich powiązanie z chińską „mafią”. Dużo mamy tutaj czarnych charakterów, zła i przemocy. W celu rozjaśnienia trochę mrocznego klimatu pojawia się wątek miłosny.

Wiele osób może nie sięgnąć po powieść ze względu na jej spore gabaryty. Ponad 600 stron to dość dużo, by zabrać ją gdzieś ze sobą. Ja dlatego sięgnęłam po e-booka, bo czytnik mogę zabrać wszędzie. Początkowo autorka wzbudziła we mnie małe zamieszanie. Skomplikowana opowieść i mnogość pojawiających się w niej postaci sprawiły mały mętlik w mojej głowie. Nawet zaczęłam robić notatki by sobie wszystko rozjaśnić, jednak okazało się to zbędne, gdyż w miarę czytania kolejnych rozdziałów wszystko stawało się jasne. Jedyne do czego przydały mi się notatki to do przypasowania nazwiska do postaci, bo one czasami mi się myliły. Po prostu chińskie i szwedzkie nazwiska trudno mi zapamiętać.

Autorka opisuje wiele aspektów społecznych i psychologicznych. Dowiadujemy się wiele na temat życia emigrantów w Szwecji, handlu żywym towarem i bezwzględność człowieka wobec drugiego człowieka.

Asa Lantz napisała bardzo dobrą powieść, wstrząsającą i wywołującą wiele emocji. Czasami brakuje rozwinięcia niektórych wątków, ale domyślam się, że znajdę je w kolejnych tomach, że to celowe zagranie autorki by zachęcić do sięgnięcia po następne części trylogii. Ja zrobię to napewno.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Woblink

5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa recenzja i widać, że powyższa książka zapowiada się naprawdę dobrze. Chętnie ją poznam w wolnej chwili i mam nadzieję, że mnie również pozytywnie ona zaskoczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie przeczytam, nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 3. myślę, że to coś dla mnie, nawet objętość mnie nie przeraża :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi bardzo ciekawie, na pewno rozejrzę się za tą powieścią, bo nie umiem przejść obojętnie wobec skandynawskiego kryminału :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Recenzja zdecydowanie zachęciła mnie do sięgnięcia po tą książkę. Muszę jej poszukać i przeczytać.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń