wtorek, 14 lipca 2015

BĄDŹ PRZY MNIE - Bogna Ziembicka

Czwarte spotkanie z cyklem Droga do Różan

Autor: Bogna Ziembicka
Tytuł: Bądź przy mnie
Cykl: Droga do Różan. Część IV
Wydawnictwo: Otwarte
Stron: 312
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7515-259-3
Moja ocena: 5/6„Nie, bracie, czas nie leczy ran. Pozwala jedynie inaczej spojrzeć na sprawy: zobaczyć je we właściwym świetle” s. 14
To już czwarte spotkanie z twórczością Pani Bogny Ziembickiej. „Bądź przy mnie” to jak na razie ostatni tom cyklu Drogi do Różan. Okazał się on znacznie lepszy niż poprzednia część.

W powieści możemy poznać losy bohaterów poprzedniej części Joachima i Zuzanny Hulewicz. Tym razem nie z fragmentów pamiętnika , ale wspomnień głównie Joachima.
Akcja powieści dzieje się w burzliwym okresie II wojny światowej i tuż po niej. Nie jest to łatwy czas dla naszych bohaterów. Ich miłość od razu jest skazana na przegraną. Polce nie można było kochać Niemca – wroga państwa. Ale czy miłość nie potrafi znieść wiele?

Joachim wspomina swoją bardzo trudną wyprawę przez Afrykę by z faktorii na Tanganice (terenie angielskim) przedostać się na tereny okupowane przez Włochów. Nie jest to sprawa łatwa. Afryka klimatycznie nie jest już przyjazna człowiekowi, a jeszcze trzeba przedostać się przez tereny niebezpieczne ze względu na zamieszkałą tam ludność. Joachim robi wszystko by nie trafić do niewoli, a wspiera go w tym chęć spotkania się z ukochaną Zuzanną.
Zuzanna mieszka z babcią w Krakowie. Opiekuje się małym Stasiem i stara się przetrwać trudne czasy wojny. Na swój sposób kocha Joachima, ale nadal jednak nie może zapomnieć Piotra, mimo, że wie, że nigdy nie będą razem, gdyż Piotr wraz z żoną zginęli w pierwszych dniach II wojny światowej.

„- Miłość to straszna rzecz – powiedziała cicho. – Twoje serce przestaje do ciebie należeć, twoje życie już nie jest twoje.” s. 139

Podczas ostatniego spotkania z Joachimem, Zuzanna przyjęła jego oświadczyny, jednak wojna pokrzyżowała im przyszłe plany. Bohaterom udaje się raz spotkać w Krakowie w tym trudnym okresie, ale spotkanie to nie będzie miało w przyszłości pozytywnych skutków dla Zuzulki.
Czy zakończenie wojny spowoduje, że los wreszcie połączy dwoje młodych ludzi?

„Wojna to nie jest gra w szachy, gdzie obaj gracze zaczynają z równymi siłami.” s. 168

Bądź przy mnie” to świetna powieść od której trudno się oderwać. Autorka we wspaniały sposób opisała burzliwe losy bohaterów. Ale nie skupiła się tylko na nich. Wiernie odtworzyła wydarzenia wojenne i powojenne w okupowanej Polsce i w krajach Afrykańskich. Wplotła w losy bohaterów postaci autentyczne i wydarzenia które wydarzyły się naprawdę.
Joachim opisuje wszystko to co działo się w Afryce, życie w obozie jenieckim i trudne wyprawy do Polski. Ma w swoich poczynaniach poparcie. Spotyka na swojej drodze ludzi życzliwych, którzy mu pomagają. Czarownicę która ratuje mu życie, siostrę swojego przyjaciela, która daje mu dach nad głową we Francji, daleką krewną z Anglii, która pomaga mu swoimi kontaktami przedostać się do ukochanej.
W książce znajdziecie momenty dramatyczne i takie które wywołają łezkę w oku. Sytuacja zmienia się ze strony na stronę. Gdy już wydaje się, że wszystko będzie dobrze, znowu pojawia się jakiś problem i dalej nasi bohaterowie muszą się zmagać z tym by mogli być razem.

Pokochałam bohaterów powieści. To ludzie zwyczajni, pełni uczuć, mający zalety i wady, popełniający również poważne błędy życiowe. Są tacy podobni do wielu znanych nam osób, tylko czasy w których żyli są inne. Inne mieli wówczas problemy, co innego było dla nich ważne. Jedno się nie zmieniło – chcieliby być szczęśliwi – razem. Czy będzie im to dane?

Bądź przy mnie” to bardzo ciekawa powieść. Poruszająca, chwytająca za serce i wzruszająca. To piękna powieść o miłości, zdradzie, dążeniu do celu i chęci przetrwania.
Polecam bardzo serdecznie.

I jeszcze jeden cytat z książki:
„… bo mężczyzna zakochuje się zawsze w tej samej kobiecie, nawet jeśli pojawi się ona pod postacią innej” s. 91

Ja myślicie czy tak jest naprawdę? 

Książka przeczytana w ramach wyzwań:
4 komentarze:

  1. oooo kurczę, a ja na nią mam takiego smaka

    OdpowiedzUsuń
  2. Tematyka jak najbardziej pod mój gust, więc na pewno sięgnę po tą książkę:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dość dawno nie czytałam takiej powieści i chyba nadszedł czas nadrobić zaległości;) Czuje, że mi się spodoba.

    OdpowiedzUsuń