niedziela, 5 maja 2019

Czytelnicze podsumowanie kwietnia

Podsumowanie kwietnia 2019Kwiecień minął nie wiem kiedy. To był udany miesiąc jeśli chodzi o przeczytane książki. Miałam sporo czasu, bo przez strajk nauczycieli miałam wolne popołudnia i więcej czasu by poczytać. Do tego Święta Wielkanocne i początek długiego weekendu. Może rekordu pod względem ilości nie pobiłam, ale poznałam wiele świetnych powieści.

Oto szczegóły:
Ilość przeczytanych książek: 9
Ilość przeczytanych stron: 3150

Trudno mi wybrać najlepszą powieść miesiąca dlatego postaram się dokładniej scharakteryzować te na które warto zwrócić uwagę.

To zaczynamy:


1. Kwiaty na poddaszu - Virginia C. Andrews


To jest moje drugie spotkanie z tą powieścią. Dawno temu czytałam cały cykl, cierpliwie czekając na kolejne książki. Teraz na spokojnie wróciłam do lektury. Skusiło mnie do tego wyzwanie Lubimy Czytać, gdzie zadaniem miesiąca było przeczytanie powieści która była lub będzie zekranizowana. Oglądałam ekranizację pierwsze i drugiej części cyklu i mi się one podobały. Co do książki to jest to dla mnie jedna z lepszych powieści jakie kiedykolwiek czytałam. Do tego wydanie z 2019 roku, które miałam w rękach, to nowe tłumaczenie. Wydaje mi się, że jest lepsze od poprzedniego.
Pięknie napisana powieść o dramatycznych przeżyciach dzieci uwięzionych na strychu, w domu własnej babci i to przez matkę, która tak bardzo pragnęła majątku rodziców, że bała się przyznać do tego, że ma czwórkę dzieci. Oczywiście miała ku temu powody, ale całej historii zdradzać nie będę. Książka wywołała we mnie duże emocje. Bardzo polubiłam jej bohaterów i nie mogłam długo zrozumieć zachowania ich matki. czytałam różne opinie na temat tej książki, ale uważam ją za wartą przeczytania. Polecam serdecznie.

2. Damy radę Mamo! - Magdalena Szelągowska

Przejmująca powieść o walce z nowotworem, smutna a zarazem dająca nadzieję, prawdziwa historia. To powieść o umieraniu, pogodzeniu się ze śmiertelną chorobą bliskiej osoby, o wyjątkowej bliskości matki z córką. Książka doprowadziła mnie do łez i poruszyła moje wspomnienia tych wszystkich bliskich mi osób, które też walkę z rakiem przegrały. Polecam na prawdę warto przeczytać.

3. Gdybyś tylko wiedziała - Hannah Beckerman


Kolejna powieść warta polecenia. Kolejna powieść która wywołała u mnie duże emocje i wycisnęła łzy. Jest to powieść o sekretach, które przez wiele lat doprowadziły rodzinę do całkowitego zniszczenia. Gdy Audrey dowiaduje się, że choruje na raka i lekarze nie dają jej szans na jego uleczenie postanawia scalić swoją rodzinę. Jej dwie córki Jess i Lily są ze sobą skłócone, a ona nawet nie wie co jest tego powodem. Jej wnuczki, mimo, że są rówieśniczkami nawet się nie znają, bo nigdy nie wolno im było się ze sobą spotkać, nawet na imprezach u babci. Trzydzieści lat minęło od sekretnego dnia w którym rozpadła się rodzina bohaterki, czy jest to wystarczający czas, by zapomnieć o wydarzeniu, które spowodowało rozłam w rodzinie. Czy siostry uda się pogodzić? Jaką tajemnicę skrywają? To wszystko dowiecie się, gdy przeczytacie książkę. Polecam

4. Zapach bzu - Karolina Wilczyńska


Drugi sezon Roku na Kwiatowej. Ten sam budynek, ale inni bohaterowie, a wszystkich ich złączą porzucone w garażu szczeniaczki. Fajnie zapowiadający się cykl. Zresztą lubię powieści tej autorki, więc zawsze chętnie po nie sięgam. Na Kwiatowej zawsze wydarzy się coś ciekawego, można się pośmiać i zadumać nad własnym życiem. Polecam Zapach bzu i cały poprzedni cykl.

5. Wszystkie życia Hedy Lamarr - Marie Benedict


Hedy Lamarr w swoim życiu musiała wcielić się w wiele ról. Była znaną aktorką, to pewnie jej trochę ułatwiało sprawę, ale życie nie było dla niej łaskawe. Po pierwsze była Żydówką, więc w okresie zbliżającej się II wojny światowej już to stanowiło dla niej duży problem. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo wychodzi za mąż za Fritza Mandla - najbogatszego człowieka w Austrii, który dorobił się na handlu bronią. Wydaje jej się, że jest to małżeństwo z miłości, ale potem dopiero okazuje się jakim jej mąż jest tyranem. Potem Hedy gra rolę szpiega i wynalazcy. Wszystkie te role wymagają od niej wielkiego poświęcenia.
Jest to postać autentyczna, a dzięki tej książce możemy poznać ją lepiej. Fajnie oddane tło historyczne Austrii od 1933 roku. Polecam wartą ją przeczytać.

6. Dworek w Miłosnej - Agnieszka Olejnik


Kolejna autorka której powieści bardzo lubię to Agnieszka Olejnik. Dworek w Miłosnej to fajna lektura na majowy weekend. Bogna Rytter postanowiła zaprosić do swojego dworku pozostałe żyjące krewne. Ada i Monika wraz z rodzinami przybywają na urodziny jubilatki, gdzie dowiadują się o zapisie w testamencie dotyczącym spadku po niej. Dwa lata później muszą podjąć decyzje, które radykalnie zmienią ich dotychczasowe życie. Bardzo fajna lektura, serdecznie polecam.

7. Obcy powiew wiatru - Magdalena Majcher 


Pierwszy tom nowego cyklu Magdaleny Majcher - Saga nadmorska, to kolejna powieść po którą warto sięgnąć. Poznacie tutaj historię Wołynia i ludzi którzy tamte tereny musiały opuścić. Pięknie napisana powieść, bohaterowie, których od razu pokochacie. Ja już nie mogę doczekać się kolejnej części. Serdecznie polecam.

8. Co jeszcze mogę dla Ciebie zrobić? - Natalia SońskaDrugi tom cyklu Jagodowa miłość był przeze mnie bardzo wyczekiwany. Nie zawiodłam się na autorce i czekam na dalsze losy pracowników "Słodkiej", bo zakończenie zostawiło mi wiele pytań, na które chciałabym poznać odpowiedź. Polecam cały cykl.

9. Właśnie dziś, właśnie teraz - Karolina Wilczyńska


 Tym razem autorka nas bardzo zaskakuje. To nie jest łatwa powieść. Poruszane tutaj są bardzo trudne tematy, które dają nam wiele do myślenia. Trzy bohaterki, które połączył pożar w hipermarkecie, prowadzą całkiem odmienne życie. Każda z nich zmaga się z innymi problemami, których zrozumienie nie jest łatwe dla pozostałych bohaterek. No i każda z nich chciałaby być szczęśliwa, kochana i obdarowana ciepłym słowem, którego brakuje im na co dzień. bardzo emocjonalna i refleksyjna powieść, serdecznie polecam.

Tak jak pisałam wcześniej trudno mi było wybrać jedną książkę jako najlepszą w tym miesiącu. Każda coś w sobie ma. Każda jest inna i każda wzbudza emocje. Polecam je wszystkie.

Realizacja wyzwań w kwietniu:

1. Autorka miesiąca: Karolina Wilczyńska

Praktycznie przeczytałam już większość powieści autorki. Zostały mi tylko w planach dwie powieści i nadchodzące nowości na które czekam już mocno przebierając nóżkami. W tym miesiącu przeczytałam dwie powieści autorki:

Właśnie dziś, właśnie teraz
Zapach bzu

2. Wyzwanie Lubimy Czytać: Powieść która była lub będzie zekranizowana

Jedna przeczytana powieść: Kwiaty na poddaszu. W planach miałam więcej, ale bardzo kusiły mnie nowości w mojej biblioteczne.

3. Lektura miesiąca: Wszyscy jesteśmy podejrzani - Chmielewskiej. Miałam w planach ją sobie przypomnieć, ale nie udało mi się jej dostać w bibliotece, a mój prywatny egzemplarz, jeszcze w pudłach po przeprowadzce, więc trudno by mi było ją odkopać. 

4. Książki wydane w 2019 roku: To najbardziej kuszące pozycje na moich półkach i jakoś nie mogę się im oprzeć. W tym miesiącu było ich sporo:

Co jeszcze mogę dla Ciebie zrobić? - Natalia Sońska
Obcy powiew wiatru - Magdalena Majcher
Dworek w Miłosnej - Agnieszka Olejnik
Wszystkie życia Hedy Lamarr - Marie Benedict
Zapach bzu - Karolina Wilczyńska
Kwiaty na poddaszu - Virginia C. Andrews
Gdybyś tylko wiedziała - Hannah Beckerman

Miesiąc uważam za bardzo udany. Mam nadzieję, że maj też będzie super, choć zdaję sobie sprawę, że będę miała znacznie mniej czasu niż w poprzednim miesiącu.


1 komentarz: