piątek, 22 czerwca 2012

Czytane z dziećmi - czerwiec

Dawno nie było informacji na temat książek, które czytam razem z dziećmi. Nie znaczy to, że ich nie czytamy. Jednak nasze czytelnicze wieczory z powodu euro są teraz znacznie krótsze. Cóż tak to jest jak się ma trzech zapalonych kibiców w domu. Postanowiłam najpierw napisać o książkach, które czytaliśmy w zeszłym miesiącu, a recenzje ich na blogu się nie znalazły.
Jak już kiedyś pisałam, moi chłopcy mają różne zainteresowania. Pasjonują się dinozaurami, potworami, smokami, rycerzami a ostatnio również piratami i sportowcami. Lubią również podglądać przyrodę i robić ciekawe doświadczenia przyrodnicze, co znowu nas rodziców - przyrodników - bardzo cieszy.

Oto pierwsza z książek:

Autor: ?
Tytuł: Zamki i rycerze. Książka z szablonami
Tłumaczenie: Mariola Aszkiełowicz
Ilustracje: Colin Howard
ISBN: 978-83-7167-799-1
Oprawa: twarda, foliowana
Wydanie: I
Wydawnictwo: DEBIT
Rok wydania: 2010
Stron: 24
Moja ocena: 6/6


Kolejna książka z serii z szablonami wydawnictwa DEBIT, która trafiła do moich dzieci to „Zamki i rycerze”. Ta, podobnie jak „Piraci” zrobiła w domu furorę. Dlaczego? Moi chłopcy uwielbiają rysować, interesują się zamkami i życiem w czasach średniowiecza. Książka „Zamki i rycerze” łączy w sobie oba aspekty. Zawiera treści edukacyjne z których młody czytelnik i nie tylko, może dowiedzieć się na temat życia rycerzy, jak się ich szkoliło, jak wyglądały zamki i ich obrona. W książce znajdzie podstawowe informacje na temat turniejów rycerskich, reguł pojedynków czy skąd się brały herby rycerskie umieszczane m.in. na tarczach czy proporcach rycerzy. Bardzo ważną dla młodych czytelników jest to, że dzięki tej książce dowiedzieli się o regułach rycerskich. Niektóre z nich jak np. działać dla dobra innych, stawać w obronie słabszych, sprzeciwiać się złu i niesprawiedliwości czy zawsze mówić prawdę funkcjonują w życiu dobrze wychowanego człowieka do dziś. Warto więc czytając tę książkę podkreślać je, by dzieci nauczyły się przestrzegać takich reguł w życiu codziennym.
W książce zawarte jest też wiele ciekawostek. Moje dzieci zwrócił szczególną uwagę na menu przyjęcia. Dla nich było ono imponujące. Głowy dzika, dziczyzna, gęsi, dzikie ptactwo, ciasta i mocne trunki - dzisiaj w takich ilościach na ich stołach się nie pojawiają, nawet z okazji wielkich świąt. Autorka książki a dokładniej jej tłumaczka, bo oryginalnego autora nie podano, bardzo fajnie opisała również życie na zamku, kto jakie pełnił na nim funkcje i za co był odpowiedzialny.
Po drugie w książce znajdują się szablony, które można odrysować. Ułatwią one pracę małym artystom, gdyż mają oni przygotowane kontury obrazków, a ich wykończenie zależy już od ich własnej fantazji. Można odrysować zamek, walczących rycerzy, rycerza na koniu czy herb.
Szablony wykonane są z tektury, więc ich wielokrotne używanie nie zniszczy ich.
Książka na pewno zapewni długie godziny zabawy naszym dzieciakom.
Na wyróżnienie zasługuje piękne wydanie książki, kolorowe rysunki, przystępne opisy i język zrozumiały nawet dla młodszych dzieci.
Książka „Zamki i rycerze” to wspaniała lekcja historii, dobrych manier i wychowania, a także kształtowanie kreatywności i zdolności artystycznych naszych dzieci. Serdecznie ją polecam.

 
Autor: Ernest Drake
Tytuł: Potworologia.
Tłumaczenie:
Ilustracje: Colin Howard
ISBN: 978-83-7167-673-4
Oprawa: twarda, foliowana
Wydanie: I
Wydawnictwo: DEBIT
Rok wydania: 2009
Stron: 32
Moja ocena: 6/6

Ernest Drake jest autorem wielu książek dla młodych czytelników. Najbardziej znany jest ze „Smokologii” Tym razem przenosi nas w świat bestii i potworów.
Według opisu na stronie wydawnictwa jest to najlepsze na naszym rynku księgarskim kompendium wiedzy na ten temat.
Książka napisana jest w fantastyczny sposób. Autor zabiera nas na wyprawę badawczą. Opisuje swoje odkrycia i systematyzuje niezwykłe zwierzęta występujące w różnych rejonach świata. Zawiera usystematyzowany przegląd niezwykłych zwierząt lądowych, wodnych i latających. Znajdziemy tu informacje dotyczące wielu słynnych stworzeń, takich jak yeti, gryfy, harpie, cyklopy, centaury, jednorożce czy chimery.
Ta fascynująca wiedza wzbogacona jest przez znalezione próbki podczas wyprawy np. skórę jednego z potworów, włosy jednorożca czy futro yeti. Młody czytelnik może dzięki temu poczuć się tak, jakby sam odbywał tę fascynującą podróż. Język stosowany przez autora jest prosty, łatwy do zrozumienia, dzięki czemu moi chłopcy z przyjemnością pochłaniali nowe fakty. W książce znajdziecie również wiele ciekawostek i informacji, których na pewno nie znajdziecie w internecie.
Wiadomościom czysto naukowym towarzyszy mnóstwo praktycznych porad i wskazówek, które przydadzą się nam, gdy na naszej drodze pojawi się jakiś potworek.
Wspaniałe wydanie książki, mnóstwo czytania i ciekawe dodatki, sprawiają, że dzieci chętnie wracają do tej pozycji. Jedyne co mnie przeraża to nie opisane w niej potwory, ale wysoka cena książki.
To nie pierwsza książka z tej serii, która nam się podoba, niestety zgromadzenie kompletu trochę będzie kosztowało. Dlatego na razie posiłkujemy się biblioteką.
Książkę „Potworologia” serdecznie polecam.

Kolejną książką z tej serii jest "Piratologia". 

 

 
Autor: Dugald A Steer
Tytuł: Piratologia.
Tłumaczenie:
Ilustracje: Colin Howard
ISBN: 978-83-7167-488-4
Oprawa: twarda, foliowana
Wydanie: I
Wydawnictwo: DEBIT
Rok wydania: 2009
Stron: 32
Moja ocena: 6/6


Tym razem, autor stylizuje swoją książkę na dziennik kapitana statku ścigającego po morzach i oceanach słynną piratkę Arabellę Drummond. Na mapie pokazana jest trasa jaką będziemy pokonywać, miejsca w których się zatrzymamy by zaciągnąć języka na temat poszukiwanego statku pirackiego. Dzięki tej książce dowiemy się wiele na temat piratów ich zwyczajów i życia na otwartym morzu. Tak jak poprzednio do książki dołączono wspaniałe gadżety. Dzieci znajdą tam kompas, mapę skarbu czy same skarby, bo na okładce są rubiny a w woreczku „prawdziwe” złoto.

Fascynujące kompendium wiedzy na temat pirackiego życia. Ja sama czytałam książkę z zaciekawieniem odkrywając fakty o których do tej pory zielonego pojęcia nie miałam. Dowiedziałam się m.in. czym różnią się piraci od korsarzy i bukanierów.
Szata graficzna książki nie odbiega jakością od poprzedniej. Fantastyczne kolorowe ilustracje, ładnie rozmieszczone i te fantastyczne dodatki.

 Książka zapewni wiele godzin radości każdemu czytelnikowi i temu małemu i temu dużemu. Serdecznie polecam i zapraszam w podróż po morzach i oceanach.

Na stosiku czeka już Smokologia z tej samej serii. Oj, jak nam się te książeczki podobają

1 komentarz:

  1. Kurczę, ile teraz jest ciekawych pozycji na rynku książek dla dzieci... Aż maluchom zazdroszczę. :)

    OdpowiedzUsuń