poniedziałek, 25 marca 2013

Czekam na Ciebie - Veronique Olmi


Autor: Veronique Olmi
Tytuł: Czekam na Ciebie
Tytuł oryginalny: La premier amour
Tłumaczenie: Sylwestrzak-Wszelaki Agata
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2011
Stron: 256
ISBN: 978-83-7515-169-5
Moja ocena: 4/6


„Dokąd zmierzają nasze działania? Jeżeli dostajemy tyle, ile daliśmy innym, trzymaliśmy ich w ramionach, kołysaliśmy, obejmowaliśmy do utraty tchu, czy pewnego dnia zostanie nam to policzone?”


Veronique Olmi jest francuską pisarką urodzoną w 1962 w Nicei. Jest autorką kilkunastu książek i sztuk teatralnych wydanych nie tylko na terenie Europy, ale również w Kanadzie i Europie Południowej. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Paris Women.
„Czekam na Ciebie” to pierwsza powieść tej autorki, przetłumaczona na język polski.
Bohaterką powieści jest 48-letnia Emilie. Kobieta wiedzie ustabilizowane, małżeńskie życie. Powiedziałabym wręcz, że monotonne i popadające w rutynę. W dniu 25 rocznicy ślubu, kobieta przygotowując się do uroczystej kolacji, odwija z gazety butelkę wina. Jej uwagę przykuwa, znajdujące się w gazecie ogłoszenie. Wracają wspomnienia sprzed wielu lat – najpiękniejszych chwili w jej życiu. Emilie nie zastanawiając się wsiada do samochodu i wyrusza do Włoch.
Dzięki tej podróży pozna siebie. Zrozumie swoje pragnienia i swoje oczekiwania w stosunku do własnego życia. Wyjazd pozwoli jej uzmysłowić sobie dlaczego matka uciekała od rodziny, dlaczego była taką fanatyczką religijną. Emilie wyjeżdża również dlatego by powrócić do dawnej miłości, ale czy na pewno ta pierwsza miłość jest najważniejsza w jej życiu?
Odpowiedź na to pytanie i dalsze losy bohaterki poznacie sięgając po książkę pani Olmi.
„Czekam na Ciebie” to bardzo nostalgiczna opowieść o uczuciach, rozterkach dnia codziennego. Opowieść o poszukiwaniu samego siebie i czerpaniu mądrości z własnych doświadczeń. To również powieść o tym, że nie możemy rezygnować z własnych marzeń i bezgranicznie oddawać się rodzinie i im tylko poświęcać, nie myśląc w ogóle o sobie.
Cała historia jest bardzo wciągająca i ma bardzo zaskakujące zakończenie.
Samą książkę czytało mi się dobrze. Czasami denerwowały mnie ciągłe zmiany opisywanych wątków. Wymagało to ode mnie powrotu do wcześniej opisanych sytuacji. To może trochę denerwować czytelnika. Jednak jak kończy się lekturę, wszystko jest już jasne i poukładane.

Książka z pewnością zachwyci wielu czytelników. Może nie jest to powieść najwyższych lotów, ale na pewno sprawi, że jej lektura zachęci was do przemyśleń. Opowieść porusza i zostaje w pamięci.
Polecam.

Książka przeczytana w ramach wyzwania:
 

4 komentarze:

 1. Strasznie nieprawdopodobna wydaje się ta historia...

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie, moze się skuszę :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie dla mnie takie klimaty, tak mi się wydaje. Choć może kiedyś, w ramach poszerzania horyzontów ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałabym bardzo przeczytać ale jeśli bohaterka nie wraca na końcu do męża to.....:( nie lubię takich zakończeń typu zdrada,brak powrotu itp bo zbyt dużo już takich mam za sobą.Więc jak radzisz?

  OdpowiedzUsuń