niedziela, 3 marca 2013

Liczby zdrowia. Terapie naturalne, psychosomatyka, numerologia.


Autor: Violetta Kuklińska-Woźny
Tytuł: Liczby zdrowia. Terapie naturalne, psychosomatyka, numerologia
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Rok wydania: 2013
Stron: 252
ISBN: 978-83-7377-558-9
Moja ocena: 4/6


Numerolodzy różnie określają stan zdrowia za pomocą liczb. Podają, że najsłabsze ogniwo w ciele jest określane liczbą wyzwania, dnia urodzenia, drogi życia. […] Nieocenione usługi w interpretacji tych liczb w poszukiwaniu przyczyn niedomagania naszego ciała fizycznego, przynieść może przypisanie poszczególnym liczbom – odpowiadających im organów ciała, zrozumienie wschodniego podejścia do zdrowia opartego na modelu energetycznych kanałów (meridianów) albo czakr, oraz zasady dwubiegunowości.” s.55

VIOLETTA KUKLIŃSKA - WOŹNY - ur. 1959 r. w Świdnicy. Ukończyła Akademię Ekonomiczną na wydziale inżynieryjno - ekonomicznym we Wrocławiu i studia podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu w zakresie doradztwa zawodowego. Mieszka i pracuje jako nauczyciel przedmiotów ekonomicznych w szkole ponadgimnazjalnej w Świdnicy. Przywiązuje ogromną wagę do pracy nad samym sobą. Praktykuje jogę i medytację. Lubi podróże.
Lata pracy w zakresie badania ludzkiej osobowości, setki opracowanych portretów numerologicznych oraz prognoz kolejnych lat życia i liczne osoby, z którymi połączyła ją numerologia zainspirowały ją do napisania cyklu siedmiu książek o tematyce numerologicznej. Do tej pory nakładem wydawnictwa Studio Astropsychologii ukazały się następujące tytuły: „Coś więcej niż liczby”, „Liczby życia. Co numerologia mówi o tobie i innych”, „Nazwisko tworzy charakter”, „Liczby zdrowia. Terapie naturalne, psychosomatyka, numerologia..

Zawsze chciałam zagłębić się w numerologię, dlatego sięgnęłam po najnowszą książkę autorki „Liczby zdrowia”.
Numerologia to inaczej prognozowanie z liczb oparte na przekonaniu, że numer przyporządkowany do danej osoby wpływa na jej los. Jest ona uważana za pseudonaukę. Nie ma żadnych naukowych dowodów na potwierdzenie tych teorii.
Według numerologów nic nie jest przypadkowe, wszystko kształtuje nasz portret numerologiczny. Dusza człowieka wstępuje w ciało po to, aby się doskonalić. W ziemskim życiu każdy z nas przeżywa jakieś lekcje, z których płynie nauka. Numerologia pozwala właśnie poznać to - jakie lekcje nas czekają, a jakie mamy już za sobą.
Podstawową procedurą numerologii jest sumowanie cyfr danej liczby. Na przykład sumuje się liczby wchodzące w skład daty naszego urodzenia. Innym sposobem jest przyporządkowywanie cyfr, literom wchodzącym w skład naszego imienia i nazwiska. I tak konkretnym literą przyporządkowane są następujące cyfry:
 • Literom A, Ą, J, S, Ś jest przypisana cyfra 1.
 • Literom B, K, T jest przypisana cyfra 2.
 • Literom C, Ć, L, Ł, U jest przypisana cyfra 3.
 • Literom D, M, V, jest przypisana cyfra 4.
 • Literom E, Ę, N, Ń, W jest przypisana cyfra 5.
 • Literom F, O, Ó, X jest przypisana cyfra 6.
 • Literom G, P, Y jest przypisana cyfra 7.
 • Literom H, Q, Z, Ż, Ź jest przypisana cyfra 8.
 • Literom I , R jest przypisana cyfra 9.
W swojej książce autorka powiązała ze sobą Medycynę Zachodu, Medycynę Wschodu, Numerologię i Psychosomatykę.
Według medycyny Zachodu zdrowie uwarunkowane jest trzema czynnikami: czynnikiem genetycznym, czyli predyspozycje dziedziczone po przodkach, czynniki środowiskowe (wewnętrzne, zewnętrze, miejsce zamieszkania, pracy). Ostatni czynnik związany jest z poziomem świadomości i oświaty zdrowotnej oraz stylem życia.
Podstawą medycyny Wschodu jest nauka o kanałach energetycznych (meridiach), czakrach, którymi płynie energia qi i dociera do wszystkich tkanek i narządów.
Dla zdrowia i utrzymania wewnętrznej równowagi dobrze jest połączyć wiedzę obu medycyn.
Połączenie medycyny Wschodu i numerologii odnosi się do energetycznej wizji wszechświata. Kultura chińska bazuje na kwadracie Saturna – magicznym kwadracie LO SHO pokazujący związek liczb ze zdrowiem.
4 – energia YIN
nogi, kręgosłup
9- energia YANG
serce
2 – energia YIN
śledziona, żołądek
3 – energia YANG
wątroba
5 – energia neutralna
ogólna żywotność
7 – energia YANG
płuca
8 – energia YIN
układ nerwowy
1- energia YANG
nerki
6 – energia YIN
krążenie krwi* Schemat zaczerpniętą z książki „Liczby zdrowia” s. 57
W dalszej części książki autorka omawia schorzenia poszczególnych układów w odniesieniu do zwykłej, jawnej świadomości i do tego, czego możemy być nieświadomi. Biorąc pod uwagę zdobycze medycyny Wschodu i symbolikę liczb, schorzenia danego układu rozpatrywane są w odniesieniu do innych układów i do negatywnych postaw przypisanych poszczególnym liczbom. Jeśli coś niedobrego dzieje się z jakąś częścią ciała, nie pozostaje bez wpływu na cały organizm.
Na końcu książki pani Violetta Kuklińska-Woźny przedstawia skrótowo różne techniki relaksacyjne jak np. pilates, joga czy medytacja.
Książka „Liczby zdrowia” została napisana bardzo prostym i zrozumiałym językiem. Wymagała jednak ode mnie poszerzenia trochę informacji na temat niektórych pojęć. Jako całkowitemu laikowi, nie znającemu podstaw numerologii, potrzebne były te wiadomości do zrozumienia tego co czytam. Nie kryję, że zrobiłam to z przyjemnością, ale innym polecam najpierw poczytać coś na temat samej numerologii, by potem znaleźć odniesienie do znaczenia liczb dla zdrowia.
W książce znalazłam wiele ciekawych informacji na temat wpływu liczb na zdrowie, a zwłaszcza na konkretne schorzenia organizmu. Wiem, że nie można opierać swojego zdrowia tylko na numerologii, lecz na pewno wiedza zawarta w poradniku jest interesująca i w wielu przypadkach się sprawdzi. Przynajmniej w moim przypadku tak było.
„...numerologia jest wspaniałą wiedzą, dzięki której można wiele zrozumieć, wykorzystać ją jako lustro, ale nie można popadać w iluzję, że dzięki jej znajomości problemy same się rozwiążą. Trzeba skorzystać z terapeutycznych technik i włożyć sporo energii w pracę nad samym sobą.” s.10
Polecam książkę osobą zainteresowanym tą tematyką i ogólnie ezoteryką. Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Sztukater i wydawnictwu

 

2 komentarze:

 1. Coś dla mnie, całkowicie moje klimaty!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zakładając, że najbardziej uniwersalnym i jednocześnie najbardziej precyzyjnym językiem świata jest matematyka, to można przyjąć, że za pomocą liczb da się przedstawić również emocje, elementy psychiki czy fizjologii. Ludzie żyjący w kolejnym tysiącleciu z pewnością będą wiedzieli więcej na ten temat :)

  OdpowiedzUsuń