poniedziałek, 31 października 2011

Krawcowa z Madrytu - Duenas Maria

Autor: Duenas Maria
Tytuł: Krawcowa z Madrytu
Tytuł oryginalny: El tiempo entre costuras
Tłumaczenie: Elbanowska Dorota
ISBN: 978-83-247-1900-6
Wydanie: I
Rok wydania: 2011
Stron: 600
Wydawnictwo: Świat Książki
Moja ocena: 5,5/6
Forma: e-book

„Krawcowa z Madrytu” to książka łącząca w sobie elementy książki sensacyjnej, historycznej i romansu. Akcja powieści dzieje się bowiem w czasie II wojny światowej, a bohaterka jest zaangażowana w szpiegowstwo.
Bohaterką powieści jest Sira Quiroga. Mieszka w Madrycie wraz z matką, utalentowaną krawcową. Dziewczyna uczy się fachu od matki i wkrótce rozpoczyna pracę w zakładzie Doni Manueli. Wkrótce Sira zaręcza się z Ignaciem. To młody skromny chłopak, nie ma majątku, ale szczerze kocha się w bohaterce. Do ślubu jednak nie dochodzi. Dziewczyna bowiem zakochuje się w innym mężczyźnie. Ramir Arribas jest oszustem. Uwiódł on dziewczynę by potem okraść ją i porzucić z długami i w ciąży w Maroku do którego młodzi udali się uciekając przed wojną domową w Hiszpani. Ale to nie koniec jej problemów. Zostaje ona oskarżona przez przyrodniego brata o kradzież pamiątek rodzinnych. Zbyt duża ilość problemów sprawia, że Sira traci dziecko. Dziewczynie pomaga lokalny komisarz. Znajduje jej dach nad głową i kontaktuje z Candelarią, kobietą, która pomaga młodej dziewczynie otworzyć swój własny salon krawiecki. Od tej pory los bohaterki zmieniają się. Szyje ona suknie dla znanych osobistości, przez co sama staje się znaną osobą. W Europie wybucha II wojna światowa. Ponieważ Hiszpania chce stanąć po stronie Niemiec, Sira za namową przyjaciółki postanawia pracować dla wywiadu brytyjskiego. Bohaterka będzie wiele razy ryzykować życie by zdobyć potrzebne informacje, będzie też musiała wybierać między pracą agentki a miłością.
Książka trzymająca w napięciu, nie pozwala by oderwać się od lektury. Wspaniale połączona fabuła z faktami historycznymi, (liczna biografia i przypisy autorki to potwierdzają). Poznajemy światek mody i wyższych sfer okresu międzywojennego. Szybko polubiłam bohaterkę, kobietę oszukaną przez mężczyznę, poszukującą miłości, ale potrafiącą wykorzystać swoje talenty do tego by wybić się na piedestały i stać się najbardziej znaną modystką. Jej zaangażowanie, twardy charakter pozwalają pokonać jej wiele przeciwności losu na jakie jest narażona podczas pracy jako agentka wywiadu.
Powieść serdecznie polecam nie tylko miłośnikom historii miłosnych. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś interesującego dla siebie.
Książkę czytałam w formie e-booka, dlatego bardzo chcę mieć jej wersję papierową. Nie wiem czy jest to wina nowego programu na PC ze strony Woblinka, niezgodność programu z nowym Windowsem, czy jakiś feler wydania, ale brakowało w tekście polskich znaków, co bardzo utrudniało czytanie. Ale treść super !!! Polecam !!!
 Za książkę dziękuję portalowi Woblink

5 komentarzy:

 1. Ciekawiła mnie ta książka odkąd zobaczyłam ją w zapowiedziach. Widzę, że to coś dla mnie, lubię takie historie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tak jak dosiak, też mnie ta ksiażka ciągnie od chwili gdy widziałam zapowiedź i chyba musze ulec...

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją w formie papierowej, zaczełam czytać, muszę wrócić do niej, szybka akcja, ciekawa lektura:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie zaczęłam czytać w wersji papierowej

  OdpowiedzUsuń
 5. Przemyślę sprawę, ale fabuła wydaje się na tyle interesująca, że raczej przeczytam

  OdpowiedzUsuń