niedziela, 15 września 2013

Aktualnie czytam - czyli powrót do książek

Po trudnych chwilach w moim życiu wracam do lektury książek. Na początek sięgnęłam po coś lekkiego. Książkę mojej ukochanej pisarki JODI PICOULT, która tym razem występuje w duecie z córką Samanthą Van Leer "Z INNEJ BAJKI"

Opis książki:
Opowieść o pierwszej miłości z baśniowym wątkiem w tle zachwyci czytelnika bez względu na wiek. Jodi Picoult po raz pierwszy w duecie z córką!

Prawdziwe bajki nie są dla ludzi o słabych nerwach. Dzieci są ścigane przez wilki i zjadane przez czarownice; kobiety zapadają w śpiączkę i padają ofiarą niegodziwych członków rodziny. Ale cały ten ból i męczarnie wynagradza im zakończenie: długo i szczęśliwie. Nieważne, że na półrocze dostałaś cztery minus z francuskiego i jako jedyna dziewczyna w szkole nie masz pary na bal semestralny. Długo i szczęśliwie to balsam na rozkołatane serce.

Piętnastoletnia Delilah McPhee ma pecha. Nielubiana przez rówieśników, najchętniej siedziałaby z nosem w książce. Pewnego razu czyta bajkę o Oliverze, księciu spryciarzu – i ku swemu zdziwieniu nie może się od niej oderwać. Któregoś dnia słyszy głos płynący z kartki i dowiaduje się, że książę planuje ucieczkę. Czy Delilah pomoże Oliverowi wydostać się z bajki? A może… sama się w niej znajdzie?

„Z innej bajki” to dwudziesta powieść Jodi Picoult, autorki światowych bestsellerów, a zarazem jej pierwsza książka dla młodzieży. Powstała przy współudziale jej nastoletniej córki Samanthy, według pomysłu tej ostatniej.

Urzekająca powieść. Język tchnie autentyzmem, a humor idzie ramię w ramię z pytaniami o samotność i nadzieję. Staroświeckie ilustracje dodają całości niepowtarzalnego uroku. Opowieść o pierwszej miłości z baśniowym wątkiem w tle zachwyci czytelnika bez względu na wiek, a jej krzepiące przesłanie i optymistyczne zakończenie sprawią, że zechce polecić ją każdemu – i jeszcze nieraz po nią sięgnąć.
„Booklist”

Mądra powieść dla nastolatek o magicznym uczuciu, które rodzi się pomiędzy wyalienowaną dziewczyną i jej fikcyjnym „księciem z bajki”. Nie zabrakło elementów znanych z wcześniej powieści Picoult – pierwszoosobowa narracja głównych bohaterów, urywane zakończenia rozdziałów – a także nawiązań do zjawisk współczesnej popkultury, w rodzaju „Igrzysk śmierci”, Internetu i X-Menów oraz elementów komicznych w postaci konia z kompleksem nadwagi. Gratka dla wszystkich miłośników bajkowych historii miłosnych.
„Publishers Weekly”

Picoult razem z córką tworzą nowy wymiar tradycyjnej powieści dla nastolatek, w którym zacierają się granice między czytelnikiem i bohaterem książki, prawdą i fikcją… niezapomniana podróż w świat zauroczeń i czarów.
„Kirkus Review”

Picoult wraz z córką, Samanthą Van Leer, stworzyły wielowymiarowy wszechświat, gdzie rzeczywistość to rzecz względna.
„VOYA”

Zajmująca powieść… szaleńcza podróż przez świat magii, którą docenią zarówno miłośnicy baśni, jak i młodzieżowych romansów.
Shelf Awareness for Readers

„Z innej bajki” to opowieść o uczuciu dwojga nastolatków, ale przede wszystkim pean na cześć nierozerwalnej więzi między czytelnikiem a zakurzoną, ukochaną książką… zabawna, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji fabuła… fascynująca rzecz o tym, że życie w bajce nie zawsze bywa bajkowe…
„The Washington Post”

Powieść oparta na błyskotliwym zamyśle, który ciężko byłoby zrealizować w praktyce gdyby nie głębokie zrozumienie postaci, fabuły oraz tempa akcji ze strony Picoult… Koncepcyjnie „Z innej bajki” przypomina filmy z serii „Toy Story”… Ucieczka od rzeczywistości jako motyw przewodni, stawiający pytanie o wymiar i granice świata, zachwyci wszystkich czytelników skłonnych dobrowolnie poddać się tyranii wyobraźni.
„Los Angeles Times”

Jodi Picoult jest autorką dwudziestu powieści, w tym bestsellerowych „Bez mojej zgody’, „Krucha jak lód”, „W naszym domu”, „Pół życia”. Jej książki przełożono na 34 języki, zajmują one pierwsze miejsca na listach bestsellerów na całym świecie.
 
Opis pochodzi ze strony wydawcy tutaj>>> 
 
 Jak dotąd przeczytałam ponad połowę i wkrótce możecie spodziewać się recenzji tej książki.

Cytaty które mnie urzekły:

"Czasem kluczem do szczęścia jest oczekiwanie mniej od losu." s. 95

"... bycie nastolatkiem nie różni się tak bardzo od siedzenia w cudzej bajce, możesz mi wierzyć. Zawsze znajdzie się ktoś, kto myśli, że wie lepiej od ciebie." s. 86

"Miarą skarbu jest jego wartość w potrzebie." s.82

"Uczciwość występuje rzadko jak człowiek, który może oddychać pod wodą..." s.80

"Na czym polega prawdziwa miłość? Na znalezieniu bratniej duszy. Kogoś, o kim śnicie po nocach. I myślicie zaraz po obudzeniu." s.79

I trochę przyrody

Polygonia interrogationis

Występuje na kontynencie Amerykańsim. Żyje na obszarach zalesionych i w parkach miejskich. Dorosły motyl ma rozpiętość skrzydeł 4.5-7.6 cm.
 
s. 96 To jego łapał Rapskullio.
 
Piękny, prawda?

 Zapraszam wkrótce na recenzję książki.

Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli

1 komentarz:

  1. Pragnę przeczytać jakąkolwiek książkę Jodi, ale ta już całkiem wszystko wymiata :)

    OdpowiedzUsuń