niedziela, 29 września 2013

Zegarek z różowego złota - Richar Paul EvansAutor: Richard Paul Evans
Tytuł oryginalny: Timepiece
Tłumaczenie: Hanna de Broekere
Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok wydania: 2013
Stron: 211
ISBN: 978-83-240-2397-4
Moja ocena: 5/6

Często najważniejsze dla naszego życia sprawy zaczynają się od najzwyklejszych zdarzeń.” s. 138


Po książki R.P. Evansa sięgam zawsze z wielką przyjemnością. Wiem, że autor zapewni mi wspaniałą lekturę i mile spędzone chwile na czytaniu. Gdy zobaczyłam zapowiedź nowej powieści autora wiedziałam, że ją przeczytam. Jako jedna z pierwszych osób ustawiłam się w kolejce bibliotekowej i tak w moich dłoniach znalazła się książka „Zegarek z różowego złota”.
Bohaterem powieści jest David Perkin – bogaty właściciel firmy i miłośnik zegarów. Choć w sprawach finansowych David zawsze potrafił o siebie zadbać, tak w życiu uczuciowym był całkowicie bezbronny. Nie potrafił znaleźć sobie kobiety która kochała by jego, a nie jego pieniądze. Bardzo dokuczała mu samotność. „David pragnął bliskości drugiej osoby, jaką zapewnia małżeństwo, nie miała jednak pojęcia, jak postępować – postrzegał kobiety jak debiutujący gracz,, który rozumie zasady, ale nie ma pojęcia o prawdziwym przebiegu gry.” s.38
Pewnego dnia w jego biurze zjawia się kandydata na sekretarkę, Mary Anne. Bardzo ładna, skromnie ubrana i nie posiadająca wielkiego majątku. Od razu urzekła Davida swoim wdziękiem i ciepłem jakie z niej emanowało. Początkowe relacje miedzy nimi nie przebiegają korzystnie dla bohatera, bo nawet obraża swoją rozmówczynie, jednak potem rodzi się między nimi uczucie. Davidowi nie przeszkadza nawet to, że Mary Ann nosi w sobie dziecko innego mężczyzny. Darzy ją tak wielkim uczuciem, że pragnie z nią spędzić resztę życia. Wkrótce po bardzo ciężkim porodzie na świat przychodzi córeczka Perkinów. Są bardzo szczęśliwym małżeństwem, wszystko układa się pomyślnie, aż do pewnego momentu, w którym główną rolę odegra tytułowy zegarek z różowego złota. To właśnie on stanie się przyczyną rodzinnej tragedii.
Autor w swojej najnowszej powieści porusza nie tylko tematykę pięknej miłości jak z bajki o Kopciuszku, ale również zjawisko nietolerancji i uprzedzeń rasowych. To właśnie te uprzedzenia rasowe skierowane przeciwko Lawrencowi i chęć posiadania zegarka staną się początkiem zmian w życiu szczęśliwej do tej pory rodziny.
Najnowszą powieść Evansa czyta się jednym tchem, nie można się od niej oderwać. Akcja początkowo toczy się sielsko i leniwie, tak jak życie bohaterów, im jednak bardziej zaczyna się zmieniać sytuacja bohaterów tym więcej dzieje się w książce.
Zawsze czytając różne książki zastanawiam się nad sensem tytułu powieści, tym razem jest to zegarek. W powieści pojawia się on parę razy. Za każdym razem jest własnością innej osoby i ma dla niej różne znaczenie. Czasami jest to wartość sentymentalna, przedmiot, który się wiąże z inną osobą, bardzo kochaną. Innym razem jest przedmiotem pożądania, za jego wartość materialną. Po drugie jest to przecież przedmiot który pokazuje czas, czas, który nieustannie przemija i my nie możemy go zatrzymać, jak wskazówek zegara.
Autor w swojej powieści podkreśla jak ważne w życiu są chwile i musimy dbać o to by spędzić je jak najlepiej. Nie warto również pożądać rzeczy innych osób, zazdrościć im szczęścia, bo może to obrócić się przeciwko nam.
Serdecznie polecam najnowszą powieść Richarda Paula Evansa, na pewno nie zawiedziecie się na tej powieści.

1 komentarz: