piątek, 19 czerwca 2015

Moralność pani Piontek - Magdalena Witkiewicz

Najnowsza książka Magdaleny Witkiewicz - powieść pełna paradoksów

Autor: Magdalena Witkiewicz
Tytuł: Moralność pani Piontek
Wydawnictwo: FILIA
Rok wydania: 2015
Stron: 296
ISBN: 978-83-7988-494-0
Moja ocena: 6/6„Czymże jest miłość? Kiedy potem nawet nie mówi się prawdy drugiej, wydawałoby się najbliższej osobie. Miłość jest ważna, ale zakochać się można w każdym.” s.211To nie jest moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Magdaleny Witkiewicz i na pewno nie ostatnie. „Moralność pani Piontek” to najnowsza powieść tej autorki.
Tytułowa pani Piontek to Gertruda Poniatowska z domu Piontek z zawodu lekarz laryngolog. Swojego męża Romualda poznała na studiach. Postanowiła go poderwać bo miał „królewskie” nazwisko. Państwo Poniatowscy mają dorosłego syna Augustyna również lekarza – tyle że ginekologa. Augustyn mieszka z rodzicami. Trudno mu się usamodzielnić, gdyż jego nadopiekuńcza matka kieruje jego życiem od samego początku. Wkracza nawet w jego życie uczuciowe, bo nie każda kobieta może zostać żoną jej Gutka. Pewnego dnia syn oznajmia rodzinie, że się wyprowadza. Wynajął sobie pokój z dala od rodziców, chce się wreszcie usamodzielnić.

„Bał się nieco, że jeśli nie nastąpi to ekspresowo, mamuśka zrobi wszystko, by przekonać go do pozostania. Kochał ją wprawdzie, ale całym sobą czuł, że relacje między nimi będą się układały się znacznie lepiej, gdy dzielić ich będzie kilka kilometrów. Najlepiej tyle, by nie można tam było dojść na piechotę. A tym bardziej wyskoczyć w kapciach.” s. 22

Oczywiście pani Piontek przypłaca to prawie zawałem serca i truje całymi dniami swojemu mężowi, że ma synka do domu sprowadzić.

„Gertruda była zdruzgotana. Jej jedyny, wychuchany syneczek opuszcza gniazdo rodzinne i ona, matka opiekuńcza nie będzie miała nad nim kontroli. A co gorsza nie będzie miała kontroli nad lafiryndami, które będą do niego przychodzić, czyhając na jego nazwisko i pochodzenie! Ona już wie, do czego zdolne są kobiety, by zdobyć mężczyznę! Zołzy jedne…” s. 24

Pani Piontek to nie tylko kochająca bardzo swojego synka mamusia, to również żona, która żyje według ułożonego schematu. Uwielbia szpilki i kupuje je w hurtowych ilościach na ZALANDO. Kawę pije tylko w porcelanowych filiżankach i jest szczerze przekonana, że przodkami jej rodziny jest ostatni król Polski. Czyta książki, ale wyłącznie noblistów i autorów nagrodzonych NIKE. Chcąc podkreślić ważność swojego nazwiska często używa zwrotu „mąszeri” zwracając się do swoich bliskich i znajomych. Nie dziwię się więc, że z taką harpią trudno wytrzymać. Teraz nawet jej mąż myśli o odejściu od żony. Niestety trochę się waha, a w domu sytuacja zaczyna się robić coraz bardziej nieprzyjemna.

 „Bo wiesz, mój drogi, Trudzia w gruncie rzeczy jest wrażliwa. Nie chcę, by płakała, że mąż ją opuścił. Bo wiesz, to dla kobiety rzecz straszna. Takie kobiety jak Trudzia nie są porzucane. Nigdy. – Westchnął. – Niestety.” s. 66

Może jednak pani Piontek nie jest taka zła na jaką wygląda?

„Podczas snu jej twarz wydawała się łagodna. Uśmiechnęła się przez chwilę. Romuald odpowiedział uśmiechem. Chyba ją kochał. Gdy spała, był o tym przekonany. Gdy jednak słyszał te jej piskliwe „mąszeri”, to wydawało się mu, że powinien uciekać. Romuald jednak miał klasę. Nie zostawi Gertrudy. Takich rzeczy się nie robi kobietom w tym wieku i tego rodzaju. Ale naprawdę zrobi wszystko, by to ona go zostawiła.”   s. 75

To jaka naprawdę jest pani Piontek, jaką kryje tajemnicę i czy pan Poniatowski opuści żonę dowiecie się czytając najnowszą powieść pani Magdaleny Witkiewicz.
Oprócz rodziny Poniatowskich poznamy również innych bohaterów. Cyryla „przebrzydłego”, przyjaciela Augustyna, oraz Anulę wynajmującą pokój w tym samym mieszkaniu co Augustyn.
Cyryl to okropny podrywacz. Jeszcze żadna kobieta nie zauroczyła go do tego stopnia, by został z nią na dłużej. Zawsze powtarza swoim wybrankom.

„Kochana, natury nie oszukasz – mówił. – Poligamia jest we krwi. Wszyscy ludzie mają dość podły dla romantycznych dusz mechanizm. Jest nim naturalna skłonność do poligamii.” s.256-257

Ale czy tak będzie zawsze?

Moralność pani Piontek” to świetna książka. Jest w niej dużo humoru, zabawnych sytuacji i tekstów. Oprócz tego mamy tam wątki miłosne, oraz typowe sytuacje życiowe, trudne decyzje i niespodziewane zwroty akcji. Pod zabawną sytuacją znajdziecie tutaj poważne tematy.
Autorka stworzyła wspaniałych bohaterów, którzy mają czasami niezłe charakterki. Jednak nie można powiedzieć, że stworzyła postacie nierealne, bo ludzi o podobnych charakterach spotkacie w życiu codziennym.
Powieść czyta się fantastycznie. Trudno się od niej oderwać. Autorka ciągle mnie czymś zaskakiwała. Choć szybko domyśliłam się tajemnicy pani Piontek i tak ciekawiło mnie jak wszystko się zakończy.
Książka wprawiła mnie w świetny nastrój. Polecam więc ją wszystkim czytelnikom szukającym fajnej książki na zbliżające się wakacje.

Serdecznie polecam i dziękuję autorce za wspaniałe chwile z jej nową powieścią.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:3 komentarze:

  1. Pracuję w bibliotece, gdzie książki p. Witkiewicz są bardzo chętnie wypożyczane i czytane. Tej jeszcze nie mamy, ale już w lipcu zasili nasz księgozbiór ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam na razie dwie książki Witkiewicz, na ,,Moralność pani Piontek" mam teraz ogromną chęć :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno będę chciała przeczytać, do tej pory przeczytałam dwie i obie bardzo mi się podobały.

    OdpowiedzUsuń