niedziela, 3 lipca 2011

O tym, co gryzie biskupa - Giusa Bedetti


Autor: Giusa Bedetti

Tytuł: O tym, co gryzie biskupa. Anegdoty o purpuratach, świętych i papieżach

Tytuł oryginału: Imperfetta letizia. Aneddoti dal mondo cristiano
Język oryginału: włoski
Przekład: Adam Szymanowski
Liczba stron: 126
Rok wydania: 2011
Numer wydania: I
Oprawa: miękka
Wymiary: 120x195
ISBN: 978-83-7502-265-0
Seria: Krople rosy
Wydawca: PROMIC
Miejsce wydania: Warszawa
Moja ocena: 4/6

Bardzo lubię czytać w gazetach różne anegdoty. Śmieszne wypowiedzi i dziwaczne zachowania sławnych i znanych nam ludzi wywołują uśmiech na twarzy. A czy można się śmiać z księży biskupów czy papieży. Okazuje się, że tak. Przecież to tacy sami ludzie jak my wszyscy i im też zdarzają się wpadki, o czym przekonacie się czytając książkę „O tym, co gryzie biskupa”. Książeczka zawiera zbiór anegdot o osobach związanych z Kościołem Katolickim, biskupach, papieżach i świętych. Została podzielona na tematyczne działy:
 • O bogactwie i ubóstwie
 • O pokorze i pysze
 • O szczęściu i cierpieniu
 • O grzechu i cnocie
Anegdoty czasami śmieszne, czasami dające do myślenia, pokazują nam nie tylko te zabawne sytuacje, ale i kawałek historii z życia danej osoby i w ogóle Chrześcijaństwa na świecie. Z kartek historii pamiętam, że duchowni byli najbardziej wykształconymi osobami, ale zdarzały się i tacy:
„KARDYNAŁ FARNESE był znany ze swej szczodrobliwości. Pewnego dnia przyszła do niego bardzo biedna wdowa i poprosiła o pożyczenie pięciu skudów. Kardynał natychmiast wypisał jej kwit, który miała zanieść skarbnikowi. Kiedy poszła go obudzić, zamiast pięciu skudów dostała pięćdziesiąt. Wróciła biegiem do kardynała i oddając kwit, oznajmiła:
- Eminencja się pomylił, zamiast pięciu wypisał pięćdziesiąt!
Wzruszony uczciwością kobiety Aleksandro Farnese odparł:
- To prawda, pomyliłem się o jedno zero.
I napisał: pięćset skudów.” s. 15-16
Oczywiście byli też tacy, którzy skąpili innym jakichkolwiek dobroci, nawet wyższego stanowiska w hierarchii Kościoła. Anegdoty opowiadają nam nie tylko o księżach, biskupach, papieżach i innych osobach związanych bezpośredni z Kościołem. Znajdziemy tutaj anegdoty o znanych nam artystach, malarzach, rzeźbiarzach czy pisarzach oraz postaciach historycznych jak np. Henryku VIII.
„PISARZ C.S. LEWIS, mówiąc o swoim życiu przed nawróceniem na chrześcijaństwo, wyznał pewnego wieczoru przyjacielowi: - Najtrudniejsze chwile przeżywa ateista wtedy, kiedy czuje się wdzięczny, a nie wie, komu ma dziękować” s. 72
Wśród anegdot można znaleźć też takie, które niosą nam przesłanie np.: „Lepiej kochać i stracić niż nie kochać nigdy” s.109.
Książeczkę poczytywałam sobie fragmentami. Bardzo podoba mi się niewielki format tego wydania. Pozwala on na wrzucenie książki do torebki i czytania w dowolnym momencie, dla poprawy nastroju lub małej zadumy. Dzięki anegdotom poznałam też nowe osoby, które pozostawiły ślad w historii. Wyszukiwałam informacje na temat dawnych papieży czy nie znanych mi postaci historycznych. Zachęcam więc byście dowiedzieli się więcej o tym, co gryzie biskupa.
Książeczkę miałam okazję przeczytać dzięki wydawnictwu PROMIC
i portalowi Dziękuję bardzo !!!

2 komentarze:

 1. Polecam konkurs:
  http://zaczytanieblog.blogspot.com/2011/07/konkurs-do-wygrania-ksiazka-seks-w.html

  OdpowiedzUsuń
 2. nie wiem czy skusić się na tę pozycję. trochę mam obawy,iż nie przypadnie mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń