piątek, 9 września 2011

10 prostych sposobów radzenia sobie z niepokojem


              Autor: Kelvin L. Gyoerkoe. Pamela S. Wiegartz
Tytuł: 10 prostych sposobów radzenia sobie z niepokojem
Tytuł oryginału: 10 Simple Solutions to Worry. How to Calm Your Mind, Relax Your Body & Reclaim Your Life
Język oryginału: Angielski
Przekład: Sylwia Pikiel
Liczba stron: 160
Rok wydania: 2011
Numer wydania: I
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7489-268-1
Wydawca: GWP
Miejsce wydania: Gdańsk
Moja ocena: 5/6

„… żyjemy w erze obaw i lęku. W dzisiejszych czasach wszechobecne jest poczucie, że niebezpieczeństwo czyha za każdym rogiem. I nie jest tak, że niepokoją nas tylko doniesienia mediów – źródłem lęku jest nasze codzienne życie.” s. 11

Autorami kolejnego poradnika z serii „10 prostych sposobów na…” są psycholog Kelvin L. Gyoerkoe i psychoterapeutka Pamela S. Wiegartz. Tym razem zajmą się oni problemem radzenia sobie z niepokojem.
Dzisiejszy rytm życia w ciągłym pośpiechu sprawia, że coraz częściej martwimy się o przyszłość swoją i swoich bliskich. Niepokój towarzyszy nam w życiu codziennym. Osoby żyjące w ciągłym niepokoju mogą odczuwać niepożądane objawy fizyczne np.: bóle głowy, bóle kręgosłupa, dolegliwości żołądkowe i bezsenność. Zmieniają się też ich relacje z bliskimi. Stają się one bardziej wybuchowe, częściej się kłócą, są poirytowane i często wycofują się lub popadają w nałogi. ‘Nadmierny niepokój wpływa na wszystkie sfery życia człowieka” s. 12
W swojej książce „10 prostych sposobów radzenia sobie z niepokojem” autorzy podają wiele narzędzi za pomocą których możemy pozbyć się z naszego życia bezproduktywnego niepokoju.
Każdy rozdział książki został podzielony na dwie części. W pierwszej opisana jest konkretna technika radzenia sobie z niepokojem. W drugiej podane są zestawy ćwiczeń, które możemy samodzielnie zastosować w pracy nad uczuciem niepokoju. Aby osiągnąć sukces musimy pracować systematycznie. Autorzy radzą nam by założyć sobie specjalny zeszyt przeznaczony wyłącznie do ćwiczeń samopomocowych.
Czym jest niepokój i jaki on ma wpływ na nasze życie?
 • Niepokój to katastroficzne myśli na temat przyszłości składające się raczej ze słów niż z obrazów.
 • Niepokój może być produktywny lub bezproduktywny. Niepokój produktywny prowadzi do podejmowania bezpośrednich działań w celu rozwiązania problemu lub zmniejszenia zagrożenia, jakie może pojawić się w przyszłości. Niepokój bezproduktywny paraliżuje i uniemożliwia rozwiązanie problemu.
 • Niepokój wpływa na to, co myślimy i czujemy, jak zachowujemy i jak układają się nasze relacje z innymi ludźmi. (za autorami s. 29)

Jakie sposoby walki z niepokojem proponują nam psycholodzy? Są to między innymi:
 • Relaksacja – różne techniki relaksacyjne działają na nasz organizm jak naturalny hamulec, spowalniając system nerwowy i przeciwdziałają skutkom przewlekłego stresu. Spośród wielu opisanych technik na pewno odnajdziemy taką, którą dopasujemy do siebie. Mi osobiście najbardziej podobają się wizualizacja i medytacja.
 • Zmiana sposobu myślenia jest bardzo ważnym czynnikiem pomagającym nam w osiągnięciu celu. Sposób myślenia wpływa w znaczący sposób na to co czujemy. Stosując metody poznawcze na pewno pozwolą nam patrzeć w przyszłość bardziej realistycznie.
 • Zmień sposób reakcji – zachowania lękowe dają nam tylko chwilowe poczucie ulgi. Na dłuższą metę takie zachowania podtrzymują niepokój, uwiarygodniają strach – dlatego należy je wyeliminować by pokonać niepokój.
 • Efektywne gospodarowanie czasem – nigdy nie odkładaj czegoś ważnego do zrobienia na później. Gdy robimy coś na ostatni moment, bardzo często się denerwujemy, powoduje to frustrację, lęk i niepokój, że nie zdążymy lub coś się nie uda. Lepsze planowanie czasu i tworzenie hierarchii zadań do wykonania poprawia efektywność działań i obniża poziom lęku i niepokoju. Warto pozbyć się skłonności odkładania spraw na później, analizując powody dla których to robimy i stosując strategie, które pozwolą nam je wyeliminować.
 • Asertywna komunikacja to kolejne zagadnienie jakie opisano w tej książce. W sumie byłam zaskoczona, że ta tak często omawiana postawa, ma jakiś wpływ na nasze niepokój. A jednak tak. Osoby stosujące asertywny styl komunikowania szanują prawa innych i zaspokajają swoje potrzeby, a to ma istotny wpływ na nasz sposób myślenia o przyszłości.

Warto zastosować proponowane metody by uwolnić się od niepokoju. Gdy już raz sięgniesz do tej książki, zapewne będziesz do niej wracać wielokrotnie. Zresztą by osiągnąć jakiś efekt, trzeba sięgać do lektury systematycznie, a ćwiczenia wykonywać sumiennie. Na pewno znajdziesz w niej jakieś metody, które i Tobie pomogą pokonać choćby małe objawy lęku, bo każdy z nas w jakimś etapie swojego życia odczuwa niepokój. Polecam. Za książkę dziękuję wydawnictwu GWP i portalowi Sztukater.

5 komentarzy:

 1. W sumie taki poradnik nawet by mi się przydał, gdyż z reguły jestem bardzo niespokojnym człowiekiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. A można się uśmiechnąć o pożyczkę? :>

  OdpowiedzUsuń
 3. Agnieszko oczywiście, że możesz się uśmiechnąć. Podeślę Ci książkę w przyszłym tygodniu. Pozdrawiam
  Cyrysia, polecam, czasami warto przeczytać taki poradnik.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mad - dzięki! :):):) Ale nie musisz się spieszyć, bo do 20-ego nie ma mnie w domu, a potem szybko znowu wyjeżdżam i wracam 30-ego. Kiedy mam Ci ją oddać?

  OdpowiedzUsuń
 5. Agnieszko, wyślę po 30 września, nie śpieszy mi się z oddaniem, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń