niedziela, 25 września 2011

Próba ognia - Jack Higgins i Justin Richards

Autor: Jack Higgins i Justin Richards
Tytuł: Próba ognia
Tytuł oryginalny: SURE FIRE
Tłumaczenie: Janusz Ochab
ISBN: 978-83-259-0090-8
Stron: 301
Seria: Seria sensacyjna dla młodzieży
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: WILGA
Moja ocena: 6/6
„Zamknął oczy, przygotowując się do długiej i nudnej podróży. Lepiej zachować jak najwięcej sił na wypadek, gdyby nadarzyła się okazja do ucieczki. Nie był rozgoryczony. Nie winił nikogo za to, co mu się przytrafiło. Było to ryzyko wpisane w jego zawód. Był jednak zły, że nie zdążył wysłać Richa i Jade do szkoły. Irytował i martwił go również fakt, że dzieci widziały do się wydarzyło na złomowisku. Poprzysiągł sobie w duchu, że bez względu na to, jaki los go czeka, nie dopuści, aby bliźniętom stała się jakakolwiek krzywda…” str. 91-92
Do tej pory literatura dla młodzieży kojarzyła mi się wyłącznie z typową fantastyką, zbuntowanymi aniołami, wampirami i czarodziejami. Jednak gdy sięgnęłam po książkę „Próba ognia” okazało się, że wśród młodzieżowych książek jest też świetna literatura sensacyjna. Dwóch świetnych pisarzy Jack Higgins i Justin Richards stworzyło wspólnie serię książek o przygodach dwójki rodzeństwa Richa i Jade. „Próba ognia” jest pierwszą powieścią w tym cyklu.
Jade i Rich są piętnastoletnimi bliźniakami. Poznajemy ich w niezbyt miłym dla nich okresie. Właśnie zmarła ich matka (wpadła pod samochód). Na pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna przedstawiający się jako John Chance – ojciec rodzeństwa. Dzieci wcześniej nigdy swojego ojca nie widzieli, matka nigdy nie wspominała o jego istnieniu. John postanawia zabrać bliźniaki do Londynu, gdyż tam pracuje, a do momentu, aż nie znajdzie dla nich większego mieszkania, ma zamiar umieścić ich w szkole z internatem. Tak Jade i Rich trafiają do małego mieszkania ojca, w którym jeden z pokoi jest przeznaczony na jego biuro. Mają tam mieszkać dopóki nie znajdzie dla nich szkoły. Dzieci skrupulatnie obserwują poczynania ojca. Usiłują odkryć czym zajmuje się ich dopiero co odnaleziony tato. Dziwne skrzyneczki w biurze ojca, nocne spotkania i tajemnicze rozmowy telefoniczne nie ułatwiają im sprawy. Do tego odkrywają, że na adres pod którym mieszkają teraz z ojcem przychodzi korespondencja zaadresowana na inne nazwisko. Czy ich tato jest osobą za którą się podaje?
Jade i Rich postanawiają to sprawdzić, podsłuchują jedną z rozmów ojca i śledzą go gdy udaje się na tajemnicze spotkanie na wysypisku. Podczas tego spotkania ich ojciec zostaje porwany. Dzieci nie wiedzą co teraz mogą zrobić, policja nie jest skłonna do uwierzenia w ich opowieść, a po powrocie do mieszkania okazuje się, że ktoś chce ich zabić. Udaje się im ujść z życiem tylko dzięki pomocy przyjaciela Johna, który ginie w ich mieszkaniu podczas strzelaniny. Nagle bliźniakami zaczyna się interesować kilka osób. Dzięki wyjaśnieniom Magdy, która jako pierwsza chce zdobyć zaufanie rodzeństwa, dowiadują się, że ojciec ich był szpiegiem przemysłowym i pracował m.in. w firmie KOS jako ekspert w dziedzinie rafinacji i polimeryzacji. Wkrótce dzieci odkrywają, że za porwaniem ich ojca stoi Wiszyński, właściciel rurociągów dostarczających m.in. ropę do Europy, położonych w małym państewku Każygistanie, należącym do Federacji Rosyjskiej. Jade wraz z bratem postanawiają odnaleźć swojego ojca. Wyruszają więc w bardzo niebezpieczną podróż, pełną przygód i sytuacji w której mogą stracić życie. Czy uda im się uwolnić Johna? Czy na pewno jest on ich ojcem i dlaczego został porwany, dowiecie się czytając powieść „Próba ognia”
Książka napisana fantastycznym językiem, trzymająca w napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcji. Trudo się od niej oderwać dzięki motywom wprost z ekranu filmu sensacyjnego. W powieści znajdziecie dużo strzelaniny i wybuchów, podróży samolotami i brawurową jazdę czołgiem. Przez cały czas czytania książki zastanawiamy się komu może zaufać ta dwójka odważnych dzieciaków.
„Ale w tym mrocznym i niebezpiecznym świecie, do którego właśnie trafiliście, nikt nie jest tym, kim się wydaje, a każdego interesują wyłącznie własne sprawy i własne interesy.” s.253
 Jak zakończy się ich przygoda?
Serdecznie polecam książkę nie tylko młodzieży, ale i starszym czytelnikom. Polubiłam młodych bohaterów o niesamowitej odwadze, energii i umiejętnościach, których nie powstydził by się nie jeden komandos. Mimo tych niesamowitych cech zachowują się jak typowe nastolatki. Zbuntowane przeciwko dorosłym, lubiące robić sobie kawały, ale przede wszystkich kochające się rodzeństwo. Ja na pewno sięgnę po kolejne powieści tego autorskiego duetu.
Za możliwość przeczytania powieści dziękuję wydawnictwu WILGA i portalowi Sztukater

1 komentarz:

  1. Książkę mam w planach i liczę, że przypadnie mi do gustu - po prostu usycham z ciekawości, czy autorom uda się mnie zaskoczyć ;)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń