niedziela, 20 listopada 2011

Błękitna Gwiazda - Juliette Benzoni


Autor: Juliette Benzoni
Tytuł: Błękitna gwiazda
Tytuł oryginalny: Le Boiteux de Varsovie t. 1: L`Etoile Bleue
Język oryginalny: francuski
Tłumaczenie: Barbara Radczak
Seria: Kolekcjoner z Warszawy
Tom 1
ISBN: 978-83-7551-157-4
Wydawnictwo: BIS
Rok wydania: 2010
Stron: 320
Moja ocena: 4/6
„Morosini spełnił rozkaz i stanął zdumiony przed tym, co zobaczył na dnie pokrytym czarnym aksamitem pozieleniałym ze starości: duża płytka ze złota, prostokąt długi na jakieś trzydzieści centymetrów, na którym, w czterech rzędach, było dwadzieścia złotych rozet z wbudowanymi kaboszonami cennych kamieni; każdy klejnot był inny, a cztery rozety puste. Książę wśród nich dostrzegł: sardonyks, topaz, granat, agat, ametyst, beryl, malachit i turkus: osiem doskonale zamontowanych i wspaniale wyszlifowanych kamieni jednakowej wielkości. Jedyna różnica miedzy nimi polegała na tym, że niektóre z nich były cenniejsze od drugich.” S.97
Juliette Benzoni należy do tych autorek, której książki czytane parę lat temu pozostały w moje pamięci. Ta francuska pisarka znana jest m.in. z powieści o tematyce historycznej z wątkiem miłosnym. Do moich ulubionych cyklów należał ten o przygodach Marianny oraz seria Katarzyna, który zresztą został zekranizowany.
Cykl „Kolekcjoner z Warszawy” składa się z czterech książek: „Błękitna gwiazda”, „Róża Yorku”, „Opal księżniczki Sissi” i „Rubin Joanny Szalonej”. Wszystkie części łączy wspólny bohater Morosini – młody książę, który jest wybitnym znawcą kamieni szlachetnych. Ale po kolei…
Książe Aldo Morosini, wraca w 1918 roku do swojego domu w Wenecji. Ostatnie lata spędził na wojnie i po powrocie do swojej posiadłości chciał wieść spokojne życie. Jednak stało się inaczej. Matka księcia nie żyje. Lekarz stwierdził, że zmarła na atak serca. Aldo jest bardzo zdiwiony, gdyż matka jego nigdy na serce się nie uskarżała. Po dokładnym przeszukaniu pokoju księżnej, bohater znajduje martwą mysz z kawałkiem galaretki owocowej w pyszczku. Matka księcia Morosini uwielbiała galaretki owocowe i miała je zawsze w pobliżu swojego łóżka. Dodatkowo książę odkrywa, że skradziono cenny kamień – szafir – nazwany Błękitną Gwiazdą. Kamień od lat należał do rodziny Morosini, a matka skrywała go w specjalnej skrytce w wezgłowiu łóżka. Badania składu galaretki z pyszczka myszki dają dowód na to, iż księżna została otruta. Swojego odkrycia jednak Aldo nie przekazuje policji. Boi się, że tym wystraszy złodzieja, a bardzo zależy mu na odnalezieniu kamienia.
Niestety fortuna księcia przepadła podczas wojny, dlatego postanawia on robić to na czym się zna najlepiej. Staje się antykwariuszem specjalizującym się w drogich kamieniach. Ma również nadzieję, że dzięki tej pracy, natrafi kiedyś na skradziony jego rodzinie szafir.
Cztery lata później Aldo wyjeżdża do Warszawy na spotkanie z pewnym żydowskim kolekcjonerem drogich kamieni. Pokazuje on mu pektorał rabina jerozolimskiego, w którym brakuje czterech najcenniejszych kamieni. Jak się okazuje, jednym z nich jest Błękitna Gwiazda. Szymon Arnow zleca antykwariuszowi odnalezienie brakujących elementów pektorału.  
Tak rozpoczyna się poszukiwanie cennych kamieni. Jak łatwo się domyślić, choćby po tytułach kolejnych tomów cyklu, każda część poświęcona jest odkrywanie miejsca w którym znajduje się inny klejnot. Oczywiście autorka napisała typową dla siebie powieść w której nie zabrakło wątku miłosnego. Aldo zakochuje się bowiem w pięknej ale i podstępnej Polce – Anielce Solmańskiej.
Akcja powieść toczy się w pierwszych czterech latach po zakończeniu I wojny światowej. Bohater przemierza Europę w poszukiwaniu swoich skarbów. Czasy nie są łatwe, na bohatera czeka wiele niespodzianek, jednak wszystko kończy się dobrze.
Książkę czytało mi się dość fajnie, choć początkowo zbyt duża ilość faktów historycznych i opisy dziejów poszczególnych rodzin trochę mnie przynudzały. Jednak ostatecznie zawsze wygrywała chęć poznania końca całej tej historii. Pierwsza część cyklu nie zachwyciła mnie tak bardzo jak się tego spodziewałam, ale mam nadzieję, że dalsze części będą lepsze.
Powieść polecam wszystkim panią, które lubią romanse historyczne, w których mogą odnaleźć wiele tajemnic, piękne uczucia, a przede wszystkim szczęśliwe zakończenie. Fajna książka na jesienną szarugę.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu BIS i portalowi Sztukater.
 Aktualnie zaczęłam czytać drugi tom cyklu "Kolekcjoner z Warszawy". Pilnie poszukuję tomu III, może ktoś mógłby mi pożyczyć, proszę:)

1 komentarz:

  1. Kusząca pozycja, chociaż romansu pewnie będzie w niej dużo za dużo... Zapamiętam, poszukam :)

    OdpowiedzUsuń