czwartek, 17 listopada 2011

Psychologia dla bystrzaków


Autor: Adam Cash
Tytuł: Psychologia dla bystrzaków
Tytuł oryginalny: Psychology for Dummies
Tłumaczenie: Cezary Matkowski
ISBN: 978-83-246-1231-4
Wydanie: I
Rok wydania: 2007
Stron: 424
Wydawnictwo: Helion
Seria: dla bystrzaków
Moja ocena: 5/6
„Jedną z miłych cech psychologii jest to, że w odróżnieniu od chemii czy astronomii zajmuje się tym, z czym wszyscy mamy do czynienia na co dzień, a mianowicie ludźmi. […] Domorosłych psychologów najłatwiej znaleźć w lokalnej kawiarni, gdzie większość siedzących przy stolikach ludzi pogrążonych jest w rozmowie na temat tego, jak zachowują się pewni ludzie i co ich do tego skłania. Zewsząd słychać coś w rodzaju: „A wtedy mu powiedziałam…”, „Nie, powinnaś była raczej powiedzieć…”. Czasami przypomina to zebrania dużych grup terapeutycznych. Wszyscy często usilnie pracujemy nad tym, aby rozgryźć innych” s. 27

Spodobała mi się seria książek dla bystrzaków wydawnictwa Helion. Poznałam już anatomię i fizjologię człowieka, teraz czas na poznanie procesów myślowych i wniknięcie do podstaw ludzkiego zachowania. Sięgnęłam więc po „Psychologię dla bystrzaków”
Każdy z nas posiada jakąś tam wiedzę z psychologii, co oczywiście nie oznacza, że jesteśmy psychologami. Lubimy rozmawiać na temat innych ludzi, szukać przyczyn ich zachowania, doradzać innym co mają zrobić, jak postąpić w danej sytuacji, co powiedzieć, co zrobić. Ale czy zawsze nasza rada przynosi zamierzony efekt? Chyba nie. Znam oczywiście ludzi, którzy świetnie potrafią mi doradzić, wręcz przewidują jak zachowa się dana osoba. Mają po prostu taką intuicję.
Warto jednak poszerzyć swoją wiedzę na temat naszej psychiki. Aby nie sięgać po typowe książki z zakresu psychologii, polecam książkę pana Adama Casha. Psychologia to nie tylko odrębna dziedzina nauki, ale stanowi również pole zainteresowań innych dziedzin wiedzy, choćby biologii, chemii, historii czy medycyny. Przez wieki stworzono wiele teorii, które mają za zadanie wyjaśnić nam jak człowiek postrzega świat i drugiego człowieka. Psychologia dla bystrzaków wyjaśnia nam zagadnienia z psychologii w sposób łatwy i przystępny dla każdego czytelnika. Nie ma tutaj skomplikowanego słownictwa, wiedza poparta jest przykładami z życia, a i często ubarwiona humorystycznie. Pamiętajcie jednak, że lektura jakiejkolwiek książki psychologicznej, nigdy nie zastąpi fachowej porady.
Psychologia została podzielona na osiem części, z których każda stanowi odrębne zagadnienie. Książka nie wymaga czytania wszystkiego po kolei, można zacząć od tematów, które nas szczególnie interesują.
W pierwszej części wyjaśnione zostają ważne definicje, stanowi on jakby wprowadzenie do psychologii. Dowiecie się z niej m.in. co to jest psychologia ludowa.
Druga część poświęcona jest budowie układu nerwowego. Dowiemy się jak funkcjonuje nasz mózg, co to są halucynacje i zaburzenia lękowe. Autor wspaniale określił też wpływ naszych zmysłów na to co odczuwamy.
W kolejnych częściach przedstawiona zostanie nam wiedza dotycząca myślenia nazywanego przez psychologów poznaniem. Omówione zostaną treści związane z procesem myślenia oraz emocjami.
Nie byłoby psychologii bez odkryć Pawłowa – ojca warunkowania klasycznego, oraz teorii Zygmunta Freuda. O ich dokonaniach i ich następcach przeczytacie w kolejnych rozdziałach.
Osobiście bardzo przypadł mi do gustu rozdział „Jak poznać, że nie jestem wariatem, omawiający zagadnienia współczesnej psychopatologii. Nie zdawałam sobie sprawy z istnienia tak wielu chorób mających podłoże psychiczne. Dowiedziałam się też wiele na temat poczytalności człowieka, (zawsze interesowało mnie to jak sądy określają poczytalność człowieka) oraz wykorzystaniu psychologii w kryminalistyce.
W książce nie zabraknie opisu form terapii oraz sposobów na zachowanie dobrej kondycji psychicznej.
Czytając „Psychologię dla bystrzaków” na pewno zdobędziecie wiedzę na temat drugiego człowieka, co pozwoli nam odkryć fascynację ludźmi. „W życiu często unikamy szukania wyjaśnień i snucia przypuszczeń, ponieważ odkrywanie prawd o ludziach bywa dość trudne…” Dlatego warto sięgnąć po tą książkę. Polecam !!!
Za książkę dziękuję wydawnictwu Helion i portalowi Sztukater.

1 komentarz:

  1. Psychologia niespecjalnie mnie interesuje, raczej sobie odpuszczę

    OdpowiedzUsuń