środa, 7 grudnia 2011

Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu i inne zagadki codzienności.


Autor: Ranga Yogeshwar
Tytuł: Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu i inne zagadki codzienności.
Tytuł oryginalny: Sonst noch Fragen?
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Magdalena Michalik
ISBN: 978-83-7183-841-5
Wydawnictwo: Videograf II
Rok wydania: 2010
Stron: 315
Moja ocena: 5,5/6

„Prawdziwe piękno świata ukazuje się temu, kto jest gotowy podążyć własną drogą, sam odkrywać  i podziwiać” s. 10
Ranga Yogeshwar jest moderatorem popularnonaukowego programu telewizyjnego W jak wiedzieć. W swoim programie pokazuje cuda jakie stworzyła natura. Jednak nie zasłynął on tylko jako autor programów. Napisał przezabawną książkę „”Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu i inne zagadki codzienności”, która od 2009 roku utrzymuje się na liście niemieckich bestsellerów.
W swojej książce autor przedstawia  mity i teorie na temat człowieka, świata, przyrody i techniki. Książka podzielona została na dziesięć rozdziałów o zabawnych tytułach – pytaniach? Każdy zaś z rozdziałów to odpowiedź na wiele nurtujących nas i nasze dzieci pytań. Bo czy nasze dociekliwe dzieci nie zadają nam często pytań Dlaczego…? W tej książce znajdziecie odpowiedź na wiele z nich.
„Dlaczego kaczki nie przymarzają do lodu…” polecam jednak nie tylko jako lekturę dla dzieci. Czy my dorośli nie chcielibyśmy na przykład wiedzieć Dlaczego kobiety mają zimne stopy?. Taki tytuł nosi pierwszy rozdział książki w którym wyjaśniane są pytania dotyczące działania naszego organizmu, zmysłów człowieka, grupy krwi czy co to jest gęsia skórka. Autor bardzo ciekawie wyjaśnia nam co to jest nietolerancja pokarmowa.
Kolejny rozdział poświęcony jest kosmosowi i zjawiskom pogodowym. Pan Yogeshwar wyjaśni nam m.in. dlaczego niebo jest niebieskie, migoczą gwiazdy czy co to jest droga mleczna. Dowiemy się jak powstaje mgła, chmury i dlaczego tęcza jest zawsze w tych samych kolorach. Wspaniale wyjaśnione jest zjawisko zaćmienia Słońca i Księżyca, a także dlaczego na morzach i oceanach występują przypływy i odpływy.
Rozdział III o strasznie brzmiącym tytule Czy winda może się urwać to wprowadzenie do zagadnień typowo technicznych.
W kolejnych rozdział otrzymamy odpowiedzi na pytania dotyczące różnych tajemnic zwierząt, czy literatura była dyscypliną olimpijską. Autor przybliży nam również zagadnienia związane z transportem, kulinariami oraz z naszym gospodarstwem domowym.
Książka napisana jest bardzo prostym językiem, co bardzo ułatwia zrozumienie tematu. Odpowiedzi na pytania zostały zilustrowane przez samego autora. Rysunki i  schematy bardzo pomagają w przyswojeniu nowej wiedzy. Autor często wprowadza do tekstu ciekawe anegdoty, lub wyjaśnia jak w nauce wykorzystano zaobserwowane zjawiska. Wyjaśnia też wiele kontrowersyjnych mitów, które obala lub potwierdza np. że podczas pełni rodzi się więcej dzieci.
Przyznam, że jako nauczyciel i do tego przyrodnik książkę przeczytałam z duża ciekawością. Dała mi ona nową wiedzę na temat otaczającego nas świata i pozwoliła w bardziej przyjazny sposób tłumaczyć innym odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Jest to wspaniała lektura dla całej rodziny. Każdy z nas znajdzie w niej coś interesującego dla siebie. Nie trzeba czytać jej od deski do deski. Można wybrać sobie konkretne interesujące nas pytanie i wracać do innych przy nadarzającej się okazji. Na pewno po jej przeczytaniu każdy z nas będzie jeszcze bardziej zafascynowany otaczającym nas światem. Stanie się poszukiwaczem odpowiedzi na nowe nurtujące go pytania, dzięki czemu pogłębi swoją wiedzę. Wiem, że żadna książka nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, ale ten niemiecki bestseller odpowie przynajmniej na 108  z nich.
Na zakończenie coś dla miłośników gry w Totka.
Dlaczego w totku nie powinno się typować: 1, 2, 3, 4, 5 i 6? (na podstawie rozdziału 104 książki s.298-299)
„W Prostym totku z 49 liczb wpisuje się sześć „szczęśliwych liczb” z szeregu od 1 do 49. Człowiek oddaje kupon i pozostaje mu nadzieja na wielką wygraną.” Prawdopodobieństwo wylosowania wybranych przez nas liczb wynosi ok. 1 do 13 983 816. Tyle możliwości daje się stworzyć z liczb od 1 do 49. Nawet jeśli uda się na trafić szóstkę, to taką kombinację liczb może mieć wiele osób. Najczęściej obstawiamy daty własnych urodzin. Ponieważ wielu z nas urodziło się w 19xx to oznacza , że wielu zakreśli 19. Podobnie jak 2,3,4,5,6,7,8,10 i12. Jeśli zdecydują się Państwo na inną kombinację, taką jak np. liczby podwójne 11,22,33,44 – to Państwa szanse na zwycięstwo się nie zwiększają. Podobnie ma się z szeregiem zmniejszających się liczb 49,48,47 itd.
„Każdy system ogranicza. Cała sztuka typowania polega więc na odejściu od systemu, ponieważ prawdopodobieństwo jakiejkolwiek kombinacji przy losowaniu jest zawsze takie samo, jednak ważne jest to, by dany ciąg liczb wytypować jako jedyna osoba.”
Powodzenia !!!

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu VIDEOGRAF II i portalowi SZTUKATER


4 komentarze:

 1. A ja jakoś nie przepadam za takimi książkami,więc raczej sobie odpuszczę;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie mądre, ale mimo wszystkie lekkie książki :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Najpierw przeczytałam tytuł: Dlaczego książki przymarzają do lodu?:D
  Mam nadzieję, że na to pytanie tez jest tam odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń