środa, 21 grudnia 2011

Książeczki pod choinkę dla naszych maluchów

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas, gdy chętnie obdarowujemy się prezentami. Często są to również książki. W tym okresie nie możemy zapominać o najmłodszych. Chciałam przedstawić Wam książeczki, które zwróciły moją uwagę, a świetnie nadają się do tego by dołączyć je do prezentu dla naszych maluszków.

Autor: Barbara Derlicka
Tytuł: Był Aniołek
Ilustracje: Wojciech Kuźmiński
ISBN: 978-83-7767-007-1
Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2011
Oprawa: twarda
Stron: 10
Moja ocena: 6/6

„Był aniołek – cud prawdziwy,
co z zasady był szczęśliwy.
Miał kędziorki, rączki białe,
buzie krągłą, nóżki małe.” s.1

Każdy człowiek ma swojego Anioła Stróża. Otrzymujemy go w dniu naszych narodzin. Aniołek ma nas chronić, czuwać nad nami i spać obok nas. O tym jak ważny jest on w życiu każdego człowieka, nawet tego najmniejszego przekonuje nas pani Barbara Derlicka w serii książeczek poświęconych właśnie Aniołkom. W książeczce „Był aniołek” poznajemy małego chłopczyka i towarzyszącego mu aniołka. Pomoże ona na pewno przekazać dziecku wiarę w to, że Bóg przydziela nam Anioła Stróża, który towarzyszy nam na drogach naszego życia od naszych narodzin, aż do śmierci, a potem prowadzi nas do raju.
„Razem im mijają lata.
Anioł wciąż za dzieckiem lata
I pilnuje. Nie ma mowy,
By choć włosek spadł mu z głowy.
Karci cicho, kiedy spsoci,
Co dzień uczy go dobroci,
I swoimi sposobami,
Strzeże snów przed straszydłami.” .9
Książeczka przepięknie zilustrowana, kolorowa, przyciąga wzrok. Na pewno spodoba się wielu dzieciaczkom.

 
Autor: Barbara Derlicka
Tytuł:  Aniołek
Ilustracje: Wojciech Kuźmiński
ISBN: 978-83-7767-008-8
Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2011
Oprawa: twarda
Stron: 10
Moja ocena: 6/6

„Dam Ci aniołka w prezencie. Niech on zawsze z tobą będzie.” s.1
Pierwszą modlitwą, którą uczyłam moje dzieci była „Aniele Boże stróżu mój…” Jako dzieci wierzymy i ufamy temu skrzydlatemu posłańcowi. Jego rolę pięknie przedstawiła w swojej książeczce Barbara Derlicka. Anioł Stróż towarzyszy nam już od momentu narodzin. Jego rolą jest umiejętne udzielanie nam wskazówek, tak abyśmy właściwie wypełnili zapisaną nam drogę.
Anioł stróż – strzeże nas i  pilnuje, zawsze jest niedaleko nas, zadba o pokarm nie tyle dla ciała o dla ducha, zapewni bezpieczeństwo i wychowanie.
„Niech ci swą pomocą służy w dzień i nocą… i w podróży… W dni radosne i w chorobie. Niech zawsze będzie przy tobie.” S.9
Przepięknie wydane książeczki w twardej oprawie na pewno będą wspaniałym prezentem pod choinkę dla naszego maluszka.

 
Autor: Barbara Derlicka
Tytuł: Wędrówka z aniołkiem
Ilustracje: Wojciech Kuźmiński
ISBN: 978-83-7767-006-4
Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2011
Oprawa: twarda
Stron: 10
Moja ocena: 6/6

„Wspólnie iść przez życie mamy. Jesteś przy mnie? Radę damy!” s.4

Tym razem autorka opisuje nam wędrówkę małej dziewczynki z aniołkiem. Aniołek dźwiga ze sobą duży tobołek.  Zawartość tobołka ma się przydać w życiu dziecka - biała kropla mleka i chleb by nie dopadła bieda; laska do podparcia; chusteczka na otarcie łez; parasol i kalosze na osłonę przed deszczem. Przecież nic nie może zaskoczyć naszego Anioła Stróża. Książeczka na pewno będzie miłą lekturą przed zaśnięciem.  Przypomina nam o tym, że jest zawsze przy nas ktoś, kto nad nami czuwa, chroni nas i prowadzi przez życie. Przepięknie zilustrowana, sympatyczne buzie, zachęcą małego czytelnika do często zaglądania do tej lektury.

Dodam tylko, że piękne ilustracje z książki zostały wydane też w formie kolorowanki.
Na prawdę śliczne te anielskie buźki !!! Zajrzyj >>>

Na stronie wydawnictwa, można zajrzeć do środka wszystkich książeczek np. http://media.wydawnictwowam.pl/pdf/60297_skrot.pdfAutor: Julian Tuwim
Tytuł: Choinka
Ilustrował: Piotr Fąfrowicz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania 2011
ISBN: 978-83-7506-906-8
Stron: 28
Okładka: twarda
Moja ocena: 3/6
Julian Tuwim należy do moich ulubionych polskich poetów. Któż z nas nie zna „Lokomotywy” czy „Rzepki” lub nie pokochał choć jednego wiersza z tomiku „Kwiaty polskie”. Piękne i wesołe wiersze tego autora bawią kolejne pokolenia i tych młodszych i tych starszych.
Okres przygotowywania się na narodziny Jezusa, skłania nas do poszukiwania odpowiedniej na ten czas lektury. Wydawnictwo Zysk wydało z tej okazji książeczkę pt. Choinka.
Ten obowiązkowy gość w naszych domach, przyozdobiony licznymi bombkami, lampkami i łańcuchami. Czasami sztuczna, ale coraz częściej prawdziwa, pachnąca lasem. Często wspólnie ubierana łączy pokolenia. Dla małego dziecka jest całym wszechświatem, co pokazuje nam autor w swoim wierszu.
Sny wyogromniały,
Ziemio, zieminko,
Wszechświat stał w pokoju
Świąteczną choinką.”
Zastosowane w tekście  zdrobnienia ukazują nam sympatię i szacunek jakim autor darzy choinkę. Wyraża jego bardzo pozytywne nastawienie do tego tradycyjnego drzewka.
Książeczka wydana jest na twardym papierze, więc może posłużyć wielu pokoleniom. Osobiście nie bardzo podobały mi się ilustracje, ale to już kwestia gustu. Po drugie wolę wydania zbiorów wierszy, niż tylko jeden samotny tekst.
Zilustrowany wiersz Juliana Tuwima „Choinka” to fajny dodatek do prezentu dla dziecka.

Za wszystkie książeczki dziękuję wydawnictwom WAM i Zysk i S-ka  oraz portalowi Sztukater

1 komentarz:

  1. Wspaniałe książeczki na prezent. i Jeszcze ta kolorowanka. Dzieciaki oszaleją.

    OdpowiedzUsuń