środa, 14 grudnia 2011

Kłamstwa, w które wierzymy - Chris Thurman


Autor: Chris Thurman
Tytuł: Kłamstwa, w które wierzymy
Tytuł oryginału: The Lies We Believe
Język oryginalny: angielski
Tłumaczenie: Magdalena Ciszewska
ISBN: 978-83-7033-673-8
Wydawnictwo: W drodze
Seria: Psychologia i wiara
Rok wydania: 2008, dodruk 2011
Stron: 427
Moja ocena: 4/6

„Twój mózg jest jak magnetofon. Może zarówno nagrywać, jak i wielokrotnie odtwarzać i ma dostęp do osobistej biblioteki, w której znajdują się tysiące taśm gotowych do natychmiastowego odtworzenia. Na tych taśmach przechowywane są wszystkie przekonanie, nastawienia i oczekiwania, które „nagrałeś” w swoim życiu.
Niektóre z taśm znajdujących się w mózgu zawierają prawdziwe informacje, takie jak: „Nie możesz zadowolić wszystkich” czy „Zbierzesz to, co zasiejesz”. Niektóre z nich to kłamstwa, taki jak: „Żebym był szczęśliwy, wszystko musi iść po mojej myśli” czy „Łatwiej jest unikać problemów, niż stawić im czoło”.
Wiele z kłamstw, które sam sobie wmawiasz, towarzyszyło ci od dawna, niektóre nawet od dzieciństwa. Słuchałeś tych kłamstw tak długo, że mogą się one faktycznie wydawać prawdą, choć niewątpliwie są kłamstwami. Im dłużej i częściej kłamstwo jest powtarzane, tym bardziej wierzysz w to, że jest ono prawdą.” S. 17
Kłamstwo to wypowiedź zawierająca informacje niezgodne z przekonaniem o stanie faktycznym. Ludzie kłamią by osiągnąć korzyści materialne, polityczne czy społeczne. Naciągają nas na kupno rzeczy bezwartościowej wmawiając jej zalety czy mamią obietnicami, których nie są w stanie spełnić. Bardzo często kłamiemy by podnieść swoją wartość w oczach innych z powodu zaniżonego poczucia własnej wartości. Czasami kłamstwo jest konieczne, gdy chcemy uchronić kogoś przed cierpieniem, ale w żaden sposób nas to nie usprawiedliwia.
Wszystkie te kłamstwa jednak są niczym w porównaniu z tym jak sami okłamujemy siebie. Kłamstwa, które wmawiamy sobie codziennie mają ogromny wpływ na nasze życie. Zadaje ono cierpienie duchowe i psychiczne. Powoduje ono zniszczenia, z których nie zdajemy sobie sprawy, póki nie jest za późno. O tym jak często okłamujemy samych siebie, przekonałam się po lekturze książki „Kłamstwa, w które wierzymy”. Autor Chris Thurman jest psychologiem, autorem bestsellerów i wielu artykułów. Pracuje jako terapeuta w Austin w Teksasie.
W swojej książce autor pomaga swojemu czytelnikowi uwolnić się od kłamstw, które niszczą jego życie. „Kłamstwa…” zostały podzielone na trzy części. W pierwszej psycholog wprowadza nas w samo zagadnienie kłamstwa. Opisuje poszczególne obszary własnego kłamstwa jak: kłamstwa małżeńskie, kłamstwa religijne, kłamstwa światowe czy przekłamania.
Druga część książki poświęcona jest prawdzie. Autor przekonuje nas o tym, że warto mówić sobie prawdę, gdyż nie można zadowolić siebie. Często wmawiamy sobie, że musimy coś zrobić a kończy się to tak, że robimy coś czego nie chcemy zrobić lub wiemy, że jest złe. Czasami jedno i drugie. Sami łapiemy się w sidła myślenia w kategorii przymusu. Niestety prawda czasami napotyka na przeszkody, jest przyczyną cierpienia. Czasami w prawdę wątpimy, ale błądzić to rzecz ludzka. Ukazuje nam też ważną prawdę, iż nie możemy poznać siebie, jeśli nie poznamy Boga. Autor często cytuje tutaj fragmenty Biblii, gdyż Bóg jest ostatecznym autorytetem w dziedzinie prawdy, a pewne prawdy o Bogu dostarczają zachęty, pociechy i stabilności na naszej drodze życia.
„Naśladowanie Chrystusa i rozwijanie Jego ducha jest ostatecznym wymogiem, by wieść zdrowe i sensowne życie.”
Ostatnia część zajmuje się zagadnieniem, jak żyć z prawdą by ostatecznie uwolnić się od kłamstwa. Jak mówić sobie prawdę i jak w nią wierzyć.
Książkę wzbogacają liczne testy i kompleksowe ćwiczenia, które mają nam pomóc osiągnąć cel.
„Kłamstwa, w które wierzymy” na pewno pomogą nam poprawić nasze intymne relacje, poprawić nasze zdrowie emocjonalne a także życie duchowe.
„Prawda czyni ludzi wolnymi – wolnymi od niepotrzebnych cierpień, wolnymi do doświadczania pełni życia”
Lektura trudna, ale warta przeczytania. Spowodowała u mnie wiele przemyśleń, zastanowiłam się nad sobą i swoim życiem. Adwent stał się też dla mnie dobrym momentem do spotkania ze słowami zapisanymi w Biblii  do których odnośniki znajdziecie nie tylko w tekście książki, ale również w dołączonym aneksie. Myślę, że książka jest w stanie zmienić wielu z nas choć troszeczkę. Polecam !!!

Za książkę dziękuję portalowi Sztukater i wydawnictwu W drodze

6 komentarzy:

  1. Lubię takie książki, więc ta pozycja z pewnością by mi się spodobała. Może się na nią skuszę w przyszłości. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę,że to raczej nie dla mnie. Ja bym pewnie przez nią nie przebrnęła.

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię książki psychologiczne wiec pewnie po nią kiedyś sięgnę. :) A gdzieś ostatnio czytałam, że ponoć człowiek przeciętnie kłamie 11 razy na godzinę... Aż się wierzyć nie chce... :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zaintrygowałaś mnie, dlatego wpisuję na listę.

    OdpowiedzUsuń
  5. I tak nie sądzę, żeby pomogła mi zmienić moje "kłamczuszkowate" skłonności, więc raczej nie sięgnę ;)

    OdpowiedzUsuń