piątek, 30 grudnia 2011

Pamiętniki Jane Austen - Syrie James

Autor: Syrie James
Tytuł: Pamiętniki Jane Austen
Tytuł oryginalny: The Lost Memoirs of Jane Austen
Język oryginalny: angielski
Tłumaczenie: Maria Smulewska
ISBN: 978-83-7515-189-3
Wydanie: II
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2011
Stron: 334
Moja ocena: 5/6

"Jeśli kiedykolwiek wyjdę za mąż, to tylko z miłości.Głębokiej, prawdziwej miłości, opartej na szacunku, przyjaźni i podobnych skłonnościach umysłu. Nigdy, nigdy dla bezpieczeństwa materialnego." s. 41

Każdy, kto choć trochę do książek zagląda, na pewno słyszał o Jane Austen. Autorka "Rozważnej i romantycznej" czy "Dumy i uprzedzenia" należy do tych klasyków literatury do których sama chętnie wracam.
Jane Austen urodziła się w 1775 roku w Steventon. Zasłynęła jako pisarka powieści (w czasach gdy kobiety rzadko pisały), w których poruszała tematykę życia angielskiej klasy wyższej z początków wieku XIX. Jane uwielbiała życie na wsi i tam spędziła większość swojego życia. Nie należała do bogatego rodu, nie posiadała dużego posagu, a w tych czasach stanowiło to poważny problem w znalezieniu odpowiedniego kandydata na męża. Chociaż nigdy za mąż nie wyszła miła w swoim życiu epizody miłosne i propozycje małżeńskie.
Do najbardziej tajemniczych jej związków należy ten o którym przeczytacie w "Pamiętnikach Jane Austen".
Swoją wielką i jedyną miłość Jane Austen poznała podczas jednego z wyjazdów do nadmorskiej miejscowości  Lyme. Zabrał ją tam brat Henry. Jest to pewna odskocznia od dotychczasowego życia dla dziewczyny. Wcześniej straciła ojca, a ponieważ nie pozostawił on jej, jej siostrze i matce praktycznie żadnych pieniędzy muszą się tułać po bliższej i dalszej rodzinie oraz być na utrzymaniu braci. Spotkanie z mężczyzną jej życia jest bardzo przypadkowe. Podczas wchodzenia na falochron Cobb o wyjątkowo stromym klifie, na ostatnim schodku Jane się potyka o swoją suknię. Od upadku z dużej wysokości ratuje ją pan Ashford. Ashford jest dziedzicem Pembroke Hall i czeka go kiedyś tytuł baroneta. Oprócz dużego majątku jest on również bardzo przystojnym mężczyzną z którym pisarka bardzo szybko znalazła wspólny język. Swoim urokiem osobistym Ashford szybko kradnie serce Jane. Niestety życie nie jest przychylne zakochanym. Najpierw choroba ojca przyszłego baroneta zmusza go do szybkiego wyjazdu, bez pożegnania. A potem gdy los znowu ich stawia na wspólnej drodze, okazuje się, że dziedzic już dawno został przeznaczony dla o wiele lat od niego młodszej Isabelle.
Mimo tego, że nigdy młodzi nie będą razem do końca łączy ich piękna miłość.
Szczerze przyznam, że uwierzyłam w początkowy opis Syrie James o tajemniczej skrzyni znalezionej na strychu domu  w Chawton, w którym do ostatnich dni mieszkała Jane Austen, Przez całą książkę myślałam, że faktycznie czytam fragmenty odkrytych tam pamiętników. Styl pisania pani Syrie przypomina książki Jane Austen, Jednak kunsztowi tej autorki na pewno nie dorównuje. Autorka wspaniale posłużyła się wieloma cytatami z "Rozważnej i romantycznej" wkomponowując je w fikcje literacką. Swoją książkę oparła na powieściach autorki, ale również na zachowanych fragmentach listów Jane do swojej siostry Cassandry i biografii napisanej przez Henryego Austena.
Bez problemu w książce odnajdziemy klimat epoki przedstawianych w powieściach Jane Austen, dowiemy się o życiu w ówczesnych czasach poznamy piękno zamków, pałaców, ogrodów i otaczającej je przyrody.
Mimo iż nie wszystkie postaci występujące w "Pamiętnikach..." są autentyczne, można odnaleźć w nich cechy charakterów bohaterek klasycznych powieści. Dumna Elizabeth, romantyczna Marianna to tylko niektóre z nich. Sama Jane Austen wzbudziła mój podziw od początku powieści. Autorka przedstawiła ją jako uczuciową kobietę, wrażliwą i kochającą bliskich. Z drugiej strony upartą w dążeniu i do celu i w swoich przekonaniach. Mądrą a zarazem nie wierzącą w swoje zdolności literackie.
Książkę "Pamiętniki Jane Austen" polecam wszystkim lubiącym powieści w stylu autorki. Warto przybliżyć sobie choć po części tylko biograficzną historię życia słynnej pisarki, która w swoim tak krótkim 41 letnim życiu napisała 6 wspaniałych arcydzieł. Pamiętajmy o tym, że w tych czasach nie było komputerów, wszystko było pisane ręcznie i ręcznie przepisywane, by przekazać je wydawnictwu do rozpowszechnienia. Pierwsza wersja "Rozważnej i romantycznej" miała aż trzy tomy.
"Pamiętniki..." czyta się bardzo fajnie, jest to na pewno wciągająca lektura. Mimo różnych opinie w internecie uważam, że warto ją przeczytać.
Wspaniałym dodatkiem na końcu książki są cytaty z powieści Jane Austen, ich spis i jej krótka biografia w formie kalendarium

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Otwarte.

8 komentarzy:

 1. Nawet lubię Jane Austen,czytałam jej kilka powieści,tak więc z chęcią bym i to przeczytała;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią przeczytam.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj tak, podzielam w stu procentach twoje odczucia. Książka naprawdę godna uwagi ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki autorstwa Austen, więc chyba nie mogę sobie odpuścić tej lektury... :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jane Austin znam tak naprawdę tylko z ekranizacji filmowych, jeszcze nie sięgnęłam po żadną jej powieść, ale myślę, że kiedyś uda mi się nadrobić te zaległości...

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakiś czas temu czytałam tą książkę i miałam takie odczucia jak Ty uwierzyłam, że to prawda... poleczam w ramach uzupelnienia oglądnąć film "Becoming Jane"

  OdpowiedzUsuń
 7. O książce nie słyszałam, ale zaciekawiłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wygląda to na "rasową" biografię, może bym się skusiła...

  OdpowiedzUsuń