piątek, 2 grudnia 2011

Fascynująca matematyka - Anne Rooney


Autor: Anne Rooney
Tytuł oryginalny: The story of Mathematics. From Creating the Pyramide to Exploring Infinity.
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Ewa Wierzbicka
ISBN: 9788311120167
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2011
Stron: 304
Moja ocena: 6/6


„W liczbach kryje się znacznie więcej magii. Już dawno temu w najstarszych cywilizacjach odkryto dziwne i fascynujące cechy pewnych liczb, które stały się później elementem zabobonów oraz wierzeń religijnych. Człowiek zawsze zachwycał się liczbami, które do tej pory mają moc odsłaniania uniwersum, gdyż zawierają klucz do tajemnic nauki. Nasze rozumienie wszystkiego – począwszy od zachowania cząsteczek subatomowych, aż po ekspansję wszechświata – jest oparta na matematyce.” s.9


Anne Rooney jest przede wszystkim pisarką książek dla dzieci. Jednak jej fascynacja fizyką, matematyką i komputerami spowodowała, że w wolnych chwilach pisze dla dorosłych. Jest autorką m.in. Historii fizyki od czasów najdawniejszych, Historii medycyny od czasów neolitu, Biografii Einsteina i wyjaśnienie jego teorii, Esejów o wielkich naukowcach. Ale autorka nie obraca się tylko w kręgu nauk ścisłych. Napisała też wiele książek będących wprowadzeniem do lektury powieści innych pisarzy, m.in. Pokuty McEwana, Kandyda Woltera, czy Księcia Machiavellego. W sumie napisała kilka artykułów i książek na temat literatury średniowiecza. Artykuły wykorzystano m.in. W Wielkiej Encyklopedii Średniowiecza. Obecnie wiele czasu zajmuje jej tworzenie różnych kursów na odległość na temat IT i tematów pokrewnych. Czasami zajmuje się tworzeniem stron internetowych.
„Fascynująca matematyka” to wspaniała książka przybliżająca nam tę największą królową nauk. Bo właśnie matematyka jest tą dziedziną, którą spotykamy wszędzie. W swoje książce autorka przedstawia nam historię matematyki od najstarszych dziejów do czasów współczesnych. Kompendium wiedzy zostało podzielone tematycznie. Dowiecie się wiele ciekawych informacji na temat liczb, równań, figur i brył geometrycznych oraz obliczania ich pól i objętości. Autorka przedstawia w bardzo przyswajany sposób teorie matematyczne, wyjaśnia co to jest rachunek różniczkowy i jakie ma współcześnie zastosowanie. Zresztą prawie każdy dział kończy współczesne zastosowanie danej dziedziny matematyki, aż po wykorzystanie jej w komputerach i podboju kosmosu. Bardzo przydatne są opisane w książce metody liczenia pamięciowego. Czy wiecie np. jak szybko pomnożyć każdą dowolną liczby dwucyfrowej przez 11? Po prostu dodajemy do siebie cyfry i wstawiamy wynik do środka: 63 x 11 = 693 bo 6 + 3 = 9; wstaw 9 między 6 i 3 a otrzymasz wynik. Proste prawda. Taki pomocy jest tutaj wiele. Dla mnie najfajniejsze sposoby ułatwiające naukę mnożenia to te w których wykorzystujemy nasze ciało do obliczeń. Metoda nauki tabliczki mnożenia na palcach jest tak prosta, że potrafi ją opanować każde dziecko, mające problem z wykuciem jej na pamięć.
Książkę wzbogacona jest wieloma anegdotami i ciekawostkami, krótkimi życiorysami słynnych matematyków, dzięki czemu przybliża nam te osoby znane nam dotychczas tylko z nazw twierdzeń czy wzorów. Walorów czytelniczych dopełniają bogate ilustrację, zdjęcia i wykresy. Wszystko jest dokładnie opisane i wyjaśnione prostym językiem.

Na pewno dzięki tej książce uda się Wam zrozumieć zawiłe zagadnienia związane z matematyką. Od tej pory takie działy matematyki jak: arytmetyka, algebra, analiza matematyczna, geometria, logika, statystyka, stereometria, teoria gier, teoria liczb lub trygonometria nie będą Wam obce.

Polecam nie tylko przyszłym maturzystom czy studentom kierunków ścisłych, ale każdej osobie, bo warto przybliżyć sobie MATEMATYKĘ – Królową Nauk !!!

A na koniec zadanie:

Wybierz liczbę od 1 do 9

Pomnóż przez 9

Jeśli otrzymasz liczbę dwucyfrową, dodaj do siebie obie cyfry

Odejmij 5

Liczbę uzyskaną jako wynik pomnóż przez taką samą liczbę.

Jaki otrzymałeś wynik? Ja wiem ……………………… to liczba 16

Chcesz wiedzieć skąd. Przeczytaj koniecznie „Fascynującą matematykę”

 

Za książkę dziękuję portalowi

2 komentarze:

  1. Ojej, brzmi fascynująco. Ja, jako kompletna humanistka mam wielkie opory przed matematyką i pojmowaniem jakiegokolwiek działu z nią związanego. Temat książki - choć zaczynając czytać Twój post raczej w to wątpiłam - wydaje się naprawdę intrygujący i jestem skłonna skusić się do tej pozycji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka dość nietypowa jak na recenzję blogową, ale zwróciła moją uwagę... Ciekawostki matematyczne zawsze mnie interesowały ;)

    OdpowiedzUsuń