piątek, 2 grudnia 2011

Ścieżka Miłości. Praktyczny przewodnik po sztuce budowania związków.

Autor: Don Miguel Ruiz
Tytuł: Ścieżka miłości. Praktyczny przewodnik po sztuce budowania związków.
Tytuł oryginalny: The Mastery of Love
Język oryginalny: angielski
Tłumaczenie: Eleonora Karpuk
ISBN: 978-83-7579-037-5
Wydawnictwo: Galaktyka
Wydanie: IV
Rok wydania: 2010
Stron: 176
Moja ocena: 5/6

„Jedynym sposobem doskonalenia miłości jest jej praktykowanie, uczenie się miłości i trenowanie. Nie musisz usprawiedliwiać swojej miłości, nie musisz jej objaśniać, ale musisz się jej uczyć. Tylko praktyka czyni mistrza.” S. 73
„Tylko kochając i akceptując siebie, jakim się jest, można zaistnieć naprawdę i wyrazić swoją osobowość. S. 80
Don Miguel Ruiz urodził się na wsi, w rodzinie meksykańskich uzdrowicieli. Rodzina jego z pokolenia na pokolenie zagłębiała się w wiedzy duchowej Tolteków. Liczyli na to, że i dorastający Don Miguel pójdzie tą drogą. Wybrał on jednak studia medyczne. Pewnego dnia zasnął za kierownicą i uderzył w betonowy mur. Z tego wydarzenia zapamiętał tylko tyle, że nie znajdował się w swym fizycznym ciele, kiedy wyciągał z samochodu w bezpieczne miejsce dwoje swoich przyjaciół. To przeżycie zmieniło go na zawsze. Zaczął zagłębiać się w naukach starożytnych Tolteków.  Toltekowie to lud zamieszkujący kiedyś tereny środkowego i południowego Meksyku. Byli oni uczonymi i artystami, którzy „kierowali społeczeństwem ku poznaniu i pielęgnowaniu prastarej wiedzy duchowej oraz praktyk z nią związanych”.  Przez setki lat wiedza ich przekazywana jest w tajemnicy, ponieważ nie każdy potrafi wykorzystywać ją nie szkodząc innym. Mądrość Tolteków nie jest religią, jest to raczej sposób życia najpełniej akceptujący szczęście i miłość. Wiedzę o mądrościach tego ludu przekazywali Mistrzowie
W swojej książce „Ścieżki miłości” autor pisze o związkach międzyludzkich. Pokazuje nam jak odkryć samego siebie i nauczyć się siebie akceptować. Uczy nas przebaczać i dostrzegać dobro w innych ludziach. Udowadnia nam, że szczęście tkwi w nas samych, tylko musimy je umieć z siebie wydobyć.
Od razu przyznam, że książki nie da się przeczytać jednym tchem, wymaga przemyślenia, wracania do wcześniej przeczytanych zdań i ponownego przemyślenia. Na pewno będziecie wracać to wielu cytatów z tej książki. Znajdziecie w niej sentencje, które warto zapamiętać, albo podarować swojej miłości, wpisać do pamiętnika czy wysłać miłego smsa.
Każdy z nas buduje swój własny świat wierzeń. Opieramy go na religii w jakiej nas wychowano, ale również modyfikujemy go do swoich potrzeb. Stajemy się mistrzami udawania i odtwarzania naszych wzorców cały czas doskonaląc siebie. Szufladkujemy napotkanych ludzi, przydzielając im określone role w życiu. Postępujemy tak ze wszystkim bo „Możliwe, że nie pomyślałeś, ale w każdym z nas w jakimś stopniu ukryty jest mistrz. Jesteśmy mistrzami, bo mamy moc tworzenia i kierowania swoim życiem” s. 17 Musimy tylko dowiedzieć się jakiego rodzaju mistrzami jesteśmy. Może jesteśmy mistrzami złości, zazdrości, smutku, albo po prostu odrzucenia. Autor jednak zachęca nas do tego, abyśmy zostali mistrzami miłości. Aby się nimi stać musimy ćwiczyć bezustannie. Budować więzi międzyludzkie i je doskonalić. Po to żeby trenować musimy mieć wiedzę, a tą dostarczy nam na pewno omawiana właśnie książka.
Autor uczy nas jak nie bać się kochać, dzielić się uczuciami, otwierać nasze serca.  Pokazuje nam, że każdy człowiek jest bardzo wrażliwy, ponieważ wszystko odbieramy za pomocą emocji. Uczymy się emocji zgodnie z atmosferą panującą w naszym domu i naszymi indywidualnymi reakcjami. Każdy z nas dąży więc do doskonałości a „życie daje ci dokładnie to, czego potrzebujesz” s.45
Każdy z nas ma swój własny sen o życiu, dlatego, że życie składa się marzeń, które przez cały czas się zmieniają. Dlatego dwoje ludzi nigdy nie śni o tym samym, bo każdy z nas ma inne życie. Dlatego Musimy szanować te różnice istniejące między dwojgiem ludzi, musimy umieć szanować cudze sny.
„Miłość opiera się na szacunku”
„Miłość jest bezwarunkowa”
„Miłość jest zawsze przyjazna, to powoduje, że jesteś szczodry i szlachetny, i otwiera Ci wszystkie drzwi” Egoizm zaś te drzwi zamyka, więc warto o tym pamiętać.
Jeszcze jedno zdanie bardzo mocno pozostało w moim umyśle.” Na ścieżce miłości jest sprawiedliwość. Jeśli popełnisz błąd zapłacisz za niego tylko raz, a jeśli naprawdę siebie kochasz, będziesz się uczyć na błędach […] Nie mamy prawa nikogo zmieniać i nikt nie ma prawa zmieniać nas. Jeśli mamy zamiar się zmienić, to dlatego, że sami tego chcemy”.
Na koniec chciałam tylko przytoczyć jeszcze parę słów na temat związku doskonałego.
„Możesz się zakochać w każdym, ale do tego, żeby być z kimś na co dzień, potrzeba ścisłego dopasowania się, odpowiedniego wyboru. Ta osoba nie musi być absolutnie taka sama jak ty. Razem musicie być jak klucz w zamku – układ, który działa” s.77
„Jeśli potrafisz kochać partnera, jakim jest, jeśli potrafisz całkowicie się przed nim otworzyć, możesz poprzez miłość sięgnąć nieba” I tego właśnie Wam, czytelnicy moich dzisiejszych melancholijnych przemyśleń Wam życzę.  Nauczcie się porozumiewać i szanować poprzez wasz związek, aby w miłości zostać mistrzami.

Za wspaniałe chwile z książką dziękuję wydawnictwu Galaktyka i portalowi Sztukater

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz