wtorek, 30 kwietnia 2013

Chłopiec z latawcem - Khaled Hosseini


Autor: Khaled Hosseini
Tytuł: Chłopiec z latawcem
Tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skarsgard
Tytuł oryginału: The kite runner
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010
ISBN: 9788376590707
Liczba stron: 408
Moja ocena: 6/6


Khaled Hosseini - amerykański powieściopisarz i lekarz medycyny pochodzenia afgańskiego.
Zadebiutował w 2003 roku powieścią Chłopiec z latawcem, która stała się bestsellerem. W maju 2007 roku ukazała się jego druga powieść Tysiąc wspaniałych słońc. Jego ojciec był zatrudniony w afgańskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a matka była nauczycielką w żeńskiej szkole w Kabulu.
Są książki do których się wraca. Tak było z powieścią Khaleda Hosseini „Chłopiec z latawcem”.
To przepiękna powieść o przyjaźni dwóch chłopców pochodzących z Kabulu – Amira i Hassana.
Amir jest synem bogatego biznesmena. Jego matka zmarła podczas porodu. Chłopiec bardzo chce pokazać się ojcu (Baby – bo tak go nazywa) z jak najlepszej strony, chce by ojciec był z niego dumny. Jednak nie bardzo mu się to udaje. Wiecznie rozczarowuje swojego ojca, dlatego jedynym rozwiązaniem by zabłysnąć i odzyskać zaufanie pokładane w nim przez ojca jest wygranie zawodów w puszczaniu latawców. Konkurs polega na tym, aby ściąć latawce swoich przeciwników. Wygrywa ten, kogo latawiec zostanie ostatni na polu bitwy. Specjalistą w tej dziedzinie jest Hassan, przyjaciel Amira i syn służącego pracującego dla Baby. Chłopcy zawsze trzymali się razem, razem się wychowywali, bawili i psocili. Jednak widać między nimi dystans. Dzieli ich nie tylko to, że jeden jest biedny i niewykształcony, a drugi pochodzi z bogatej rodziny. Różni ich też pochodzenie - Amir jest Pasztunem, Hassan zaś należy do grupy szyickich Hazarów.
Autor poprzez historię chłopców ukazuje nam obraz Kabulu przed zwycięstwem talibów i po wprowadzeniu ich okrutnych rządów. Nie boi się prawdy, pisze otwarcie opisując krwawe egzekucje, wykorzystywanie dzieci czy biedę.
Jest to książka o której trudno mi pisać, bo trudno przelać na pustą kartkę emocje, które wiązały się z lekturą tej powieści. Nie raz sięgałam po chusteczkę, nie raz przeklinałam w myślach oprawców.
Chłopiec z latawcem to powieść, którą trzeba przeczytać. Polecam

Książka przeczytana w ramach wyzwania

1 komentarz:

  1. Bardzo dobra i wzruszająca powieść .Ja prawie szlochałam czytając tą powieść . Polecam .

    OdpowiedzUsuń