czwartek, 11 kwietnia 2013

Zabójcze emocje - Dr Don Colbert


Autor: Dr Don Colbert
Tytuł: Zabójcze emocje
Tytuł oryginalny: Deadly Emotions
Tłumaczenie: Małgorzata Bortnowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Rok wydania: 2011
Stron: 299
ISBN: 978-83-7595-294-0
Moja ocena: 5/6To, co czujemy emocjonalnie, często przekłada się na to, JAK czujemy się fizycznie. […] Choroba to dyskomfort emocjonalny i duchowy, brak harmonii w duszy. Często łączy się z dręczącymi wątpliwościami, bolesnymi wspomnieniami, raniącym stresem, brakiem przebaczenia innym i z nieprzebaczonymi grzechami.” s.9

Dr Don Colbert jest dyplomowanym ekspertem w praktyce rodzinnej. Zdobył również obszerną wiedzę z zakresu medycyny żywieniowej i zapobiegawczej. Pomógł już milionom ludzi odkryć radość dostąpienia Bożego uzdrowienia. Autor bestsellerowej serii książek „Biblia leczy”.
W swojej nowej książce „Zabójcze emocje” autor analizuje zabójczy wpływ negatywnych emocji na nasze ciało umysł i ducha.
Książka została podzielona na dwie części.
Pierwsza część książki doktora Colberta to diagnoza problemu. Jak każdy lekarz zaczyna od tego by dotrzeć do podstawy problemu w celu wyleczenia go.
Druga część to zalecenia. Dają one nadzieję na pozytywną, prozdrowotną postawę, prowadzą do zdrowego i radosnego życia.

Nasze życie jest pełne emocji i niestety większość z nich jest negatywna. Takie „zabójcze emocje” podkopują nasze zdrowie fizyczne i psychiczne oraz często pozostawiają nasze ciało pozbawione energii i siły.
„Coraz to nowe fakty odkrywane przez medycynę potwierdzają co roku, że:
 • Ciało i psychika są ze sobą związane. To, jak czujesz się emocjonalnie, może wpłynąć na twoje zdrowie fizyczne.
 • Pewne emocje uwalniają w ciele hormony, które z kolei mogą doprowadzić do rozwinięcia wielu chorób.
 • Badacze udowodnili naukowo bezpośredni związek emocji z nadciśnieniem, chorobami układu krążenia oraz z chorobami systemu immunologicznego. Badania wskazują także na wysoki stopień korelacji emocji z infekcjami, alergiami i chorobami systemu autoimmunologicznego.
 • Badania dowiodły w szczególności powiązania przygnębienia z wzrastającym ryzykiem wystąpienia raka i chorób serca. Okazało się, że takie emocje jak niepokój i lęk mają bezpośredni wpływ na kołatanie serca, zespół wypadania płatka zastawki mitralnej, zespół jelita drażliwego oraz napięciowe bóle głowy, jak również inne choroby.

Jednak nie możemy się od razu załamywać, że stres, emocje nas zniszczą, że wywołają u nas szereg chorób. Osobiście możemy zrobić bardzo wiele by wyłączyć toksyczne emocje, które stanowią przyczynę bolesnych i czasami śmiertelnych chorób. I wcale nie musimy do tego używać leków i środków psychotropowych. Można przeciwdziałać wielu chorobom, przez dbałość o zdrowie emocjonalne. Jak to zrobić dowiecie się czytając „Zabójcze emocje”.

Książka napisana bardzo ciekawie. Można się z niej dowiedzieć m.in. jak stres wpływa na nasz organizm. Niestety jest to zjawisko bardzo popularne i coraz to młodsze osoby wchodzą na szlak nadmiernego stresu. Podczas stresu wydziela się hormon adrenalina. „Ustawiczne uwalnianie hormonów stresu Adrenaliny i kortyzolu – jeżeli się go nie opanuje, może wypalić organizm, podobnie jak kwas przeżera metal.” s.38
Również makabryczną drogą uzależnienia od adrenaliny jest poszukiwanie przyjemności za pomocą zewnętrznego pobudzania. Sporty ekstremalne, zahaczające o ryzyko utraty życia powodują, że nasze ciało postrzega stymulację nowymi bodźcami jako stres, zaś hormony stresu oddziałują na organizm jak każdy narkotyk. W odpowiedzi na nową sytuację wyzwalają euforię. „To hormony przyjemności sprawiają, że interpretujemy wydarzenie jako porywające czy ekscytujące.” s.40 Cała ta pogoń za euforią powoduje, że uzależniamy się od hormonu stresu. W końcu adrenalina wciąga bez reszty i tak jak alkoholik, nałogowiec adrenaliny jest fizycznie i psychicznie uzależniony od regularnych dawek tego hormonu.
Autor przedstawia dwie podstawowe zasady odnoszące się do stresu.
 1. Stres stresowi nie równy.
  Zarówno radość, jak i smutek, przeżywane w skrajnym natężeniu wywołują stres, ale bardziej destrukcyjnie będzie działać intensywny żal. Emocje które nas najbardziej niszczą to wściekłość, brak przebaczenia, depresja, gniew, zamartwianie się, frustracja, lęk, żal i wina.
 2. Musimy się nauczyć jak wyłączać stres.
  Hormonu stresu przybywa w ciele, gdy nie potrafimy wyłączyć reakcji stresowej.
Stres wpływa na wiele chorób naszego organizmu. Przede wszystkim osłabia nasz system odpornościowy, co powoduje, że organizm nie potrafi bronić się przed komórkami rakowymi, bakteriami, wirusami i grzybami. Udowodniono również, że stres wpływa na zwiększenie reakcji alergicznych np. u osób chorujących na łuszczycę. Jeżeli ktoś jest pod ciągłym wpływem stresu, zaciska w nocy szczęki i zgrzyta zębami.
Wierzchołek listy toksycznych emocji zajmują wściekłość, wrogość i gniew. Jedną osobę na pięć – cechuje wrogość na poziomie na tyle wysokim, że jest ona niebezpieczna dla zdrowia. Liczne badania medyczne i naukowe wskazują, że te toksyczne emocje wpływają na choroby serca. Sama wściekłość jest głównie przyczyną bólu, zwłaszcza napięciowych bóli głowy, migren, chronicznych bólów pleców, zespołu jelita drażliwego czy wrzodów żołądka.
Bardzo ciekawym stwierdzeniem autora było powiązanie emocji z konkretnymi reakcjami. Osoby u których nagromadziły się negatywne emocje skarżą się nie tylko na objawy bólowe. Mają one tendencje do następujących postaw:
 • perfekcjonizmu
 • pragnienia kontroli
 • zwątpienie w siebie i pomniejszenie własnych zasług
 • cynizm i krytycyzm

Autor swoje medyczne diagnozy wspomaga fragmentami z Biblii oraz ciekawymi ćwiczeniami, które możemy sami wykonać.
Dwie najpotężniejsze odtrutki na toksyczne emocje to:
 • porozumieć się z własnym sercem
 • nauczyć się żyć w miłości, która płynie z serca
„Gdy serce jest spokojne lub pełne miłości, przekazuje harmonię całemu ciału” s. 194
Zacznijmy więc codziennie praktykować postawę wdzięczności i dziękczynienia. Prawcie komplementy swoim żonom, mężom, dzieciom, współpracownikom i przyjaciołom. Zamiast wytykać im błędy zacznijcie dostrzegać ich mocne strony. Większość ludzi pragnie uznania i doceniania za wykonaną pracę. Ważny jest też odpowiedni relaks.
Ciekawym dodatkiem do książki jest skala stresu, która pozwoli nam określić poziom stresu w naszym życiu; test gniewu, który pozwala ocenić stopień naszego rozdrażnienia w różnych sytuacjach oraz skala samooceny depresji.

Nie wszystkie choroby wywołane są chorobą duszy i ciała, ale duży ich odsetek – tak. Musimy poznać prawdę, byśmy mogli poradzić sobie z emocjami, które nam szkodzą – a czasami niszczą nas jako ludzi. Warto więc przeczytać książkę Dr Don Colberta. Polecam 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu M

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz