czwartek, 9 lutego 2012

Ludzka miłość - Andrei Makine


Autor: Andrei Makine
Tytuł: Ludzka miłość
Tytuł oryginalny: L`amour humain
Język oryginalny: francuski
Przekład: Małgorzata Kacprowska
ISBN: 978-83-62180-47-9
Wydawnictwo: Akcent
Seria: europa czyta
Rok wydania: 2011
Stron: 229
Moja ocena: 5/6

Andrei Makine – francuski pisarz pochodzenia rosyjskiego. Urodził się na Syberii, dorastał w Penzie. Obronił doktorat z literatury na Uniwersytecie Moskiewskim. Do Francji wyemigrowała w 1987 roku. Początkowo jego książki nie zbudzały wielkiego zainteresowania, dopiero autobiograficzny „Francuski testament” spowodował rozgłos wokół tego autora. Książka otrzymała wiele nagród literackich. Na polskim rynku dotychczas ukazały się powieści Makine`a: „Francuski testament”, „Zbrodnia Olgi Arbeliny”, „Rzeka miłości”, „Requiem dla Wschodu” i „Muzyka życia”. Wydawnictwo Akcent w listopadzie 2011 roku wydało powieść autora „Ludzka miłość”.
Książka opowiada o życiu Eliasza, czarnoskórego rewolucjonisty. Przez całe swoje życie walczył on o wolność w różnych regionach świata. Jego życie nie należało do łatwych. Same dzieciństwo to wiele traumatycznych przeżyć. Ojciec jego działał w ruchu przeciwko kolonializmowi. Władze go poszukiwały więc nie mógł przebywać z rodziną. Aby zmusić go do ujawnienia się i oddania w ręce władzy zaaresztowano jego żonę. Nic to jednak nie dało, i gdy kobieta bliska była wycieńczenia w więzieniu – wypuszczono ją. Wkrótce matka umiera i Aliasz trafia do przyklasztornej szkoły. Jest bardzo zdolnym uczniem – włada pięcioma językami i interesuje się naukami społecznymi. W szkole kształtują się też jego światopoglądy. Jego ulubionym przywódcą jest Marks w którego dziełach się zaczytuje. Po zakończonej nauce wyjeżdża na Kubę potem do Moskwy. Młodzieniec zakochuje się w Annie, która będzie jego miłością życia. Mimo iż nigdy nie będą razem dzięki niej nauczy się on kochać drugiego człowieka. Pozna drugą stronę rewolucji i rosyjskie łagry.
Książka wstrząsająca, wzbudzająca wiele emocji, wymagająca skupienia i zmuszająca do przemyśleń. Nie jest to książka łatwa, ale warta przeczytania. W książce przewijają się trudne tematy związane z człowieczeństwem, kolonializmem, komunizmem czy rasizmem. To książka opowiadająca o tym, iż należy kochać drugiego człowieka mimo wszystko, mimo koloru skóry, wiary czy jego czynów.
Niezwykła jest narracja książki. O losach Eliasz opowiada nam jego przyjaciel z celi i jest on pierwszym narratorem w powieści. Czasami jego opowieści porównywane są ze współczesnością. Drugim narratorem jest sam Eliasz. Dzięki takiemu zabiegowi możemy poznać co czuje bohater, jak dana sytuacja wpływa na jego życie, widzimy jakie wzbudza w nim emocje.
Czytałam już „Francuski testament” tego autora, ale ta książka podobała mi się o wiele bardziej.
„Ludzka miłość” podkreśla nam, że to piękne uczucie – MIŁOŚĆ - może mieć wiele oblicz.
Zachęcam do lektury. Ja poszukam innych książek autora. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Akcent i portalowi Sztukater

7 komentarzy:

 1. Zapamiętam ten tytuł i kiedyś chętnie po niego sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytam. Fabuła ciekawa, a dodatkowo przyciąga mnie francuskie nazwisko autora. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię takie książki, na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie Twoja recenzja. A okładka przypomina mi okładkę książki jednej polskiej pisarki, ale nie pamiętam nazwiska.

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka zaciekawia - recenzja też :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. brzmi ciekawie, rozejrzę się za tą książką :)

  OdpowiedzUsuń