czwartek, 9 lutego 2012

Szewc papieża - Paolo Mosca


Autor: Paolo Mosca
Tytuł: Szewc papieża i inne opowiadania
Tytuł oryginalny:Il ciabattino del Papa e altre storie.
Tłumaczenie: Anna Bagnowska
ISBN: 978-83-62994-81-6
Wydawnictwo: Bernardinum
Rok wydania: 2011
Stron: 319
Moja ocena: 4/6

Paola Mosca – dziennikarz i pisarz urodził się w Pallanza, ale mieszka i pracuje w Rzymie. Studiował nauki polityczne na Akademii Małego Teatru w Mediolanie. Jest autorem wielu powieści, zbioru wierszy i wywiadów. W swoich dziełach porusza tematykę wewnętrznych emocji i uczuć człowieka. „Szewc papieża i inne opowiadania” to zbiór siedemdziesięciu opowiadań ludzi związanych z papieżem, współpracujących z Watykanem lub po prostu mieszkających w sercu stolicy apostolskiej. Znajdziecie tutaj historie życia, kardynałów, sióstr zakonnych, ale również zwykłych ludzi wykonujących pracę na zlecenie papieża np. szewców, kwiaciarzy, zegarmistrza czy piekarza. Każda historia jest inna, opisuje zwyczajne życie nie dostrzegalne podczas transmisji z Watykanu. Osoby które poznamy są w różnym wieku i te bardzo młode i takie, które służą już czwartemu papieżowi. Z ich opowieści emanuje spokój, dobro i taka atmosfera uwielbienia tego co robią. O swojej pracy opowiadają z wielkimi emocjami. Można dowiedzieć się wielu ciekawostek zza murów Watykanu. Czy wiecie np. skąd pochodzą kwiaty na ceremonie?
„Na dekoracje w okresie Wielkiego Czwartku do środy po Wielkanocy są dostarczane z Holandii: tulipany, hiacynty, irysy i azalie. Na Niedzielę Palmową Bazylikę oraz plac świętego Piotra dekorujemy drzewkami oliwnymi oraz palmami, które przybywają z Puglii. Na Boże Narodzenie kolumny Berniniego oraz dolną część Ołtarza Spowiedzi ozdabiamy kwiatami z Sanremo: białą i czerwoną gwiazdą betlejemską oraz ostro krzewem.” s.21
Każda z osób opisuje swoje spotkania z papieżem lub wcześniej z kardynałem, którego potem wybrano na papieża. Wielu z nich przeżyło jakiś cud, poczuło dotknięcie Bokiej ręki.
Kardynał Francesko Marchisano opowiada: „Miałem sparaliżowaną tętnicę szyjną, ale po operacji została sparaliżowana prawa struna głosowa. Nie mówiłem. Miałem szczęście uklęknąć przed Papieżem (Janem Pawłem II). On długo gładził moją szyję i powiedział, że będzie się za mnie modlił, a ja abym kontynuował leczenie. Teraz słyszy mnie Pan, mówię normalnie.” s. 33
Tą obecność Boskiej opatrzności czuć we wszystkich wspomnieniach opisanych w tej książce. Ale czasami my sami je zauważamy. „Któż z nas nie pamięta jak wiatr przekładał strony Ewangeliarza? I jak powiewał szatami kardynałów i biskupów? Tego kwietniowego ranka 2005 roku słońce oświetlało plac świętego Piotra, żegnając Jana Pawła II” s. 195 Tylko, że wg Allesandro Catteneo, który szyje szaty dla księży Watykanu, wiatr nigdzie indziej nie wiał.
Książkę czyta się bardzo fajnie i szybko, poznane historie są ciekawe i wciągają czytelnika. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o tym okrytym ciągle tajemnicą miejscu.
Serdecznie polecam książkę to miła lektura dla ducha i umysłu.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu i portalowi Sztukater
 

2 komentarze:

  1. Zaciekawiła mnie ta pozycja! Rozejrzę się po necie! Dzięki!

    http://dejmones.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Też jestem zainteresowana :)

    OdpowiedzUsuń