wtorek, 7 lutego 2012

Szkoła rysowania i malowania. Prosta droga do sukcesu.


Autor: Książka opublikowana w 2009 roku przez Dorling Kindersley Limited
Tytuł: Szkoła rysowania i malowania. Prosta droga do sukcesu.
Tytuł oryginalny: Complete Painting and Drawing Handbook
Przekład: Ewa Romkowska
ISBN: 978-83-213-4720-2
Wydawnictwo: Arkady
Rok wydania: 2011
Stron: 480
Oprawa: twarda z obwolutą
Moja ocena: 6/6

Na rynku księgarskim można znaleźć wiele poradników przybliżających techniki rysowania i malowania. Jednak większość z nich napisana jest ogólnikowo lub językiem skierowanym typowo do osób znających się na sztuce. Ponieważ mój syn jest bardzo zainteresowany malarstwem i rzeźbą, a ja przyznam szczerze w tym kierunku uzdolniona nie jestem, szukałam książki, która poszerzy jego zainteresowania i pomoże mu poznać tajniki jego hobby. Trafiłam na pięknie wydaną książkę „Szkoła rysowania i malowania”. Ten bogato ilustrowany podręcznik to wspaniała pomoc dla wszystkich osób, które zaczynają swoją przygodę z rysunkiem i malarstwem. To kompedium wiedzy na temat czterech dyscyplin sztuki: rysunku, malarstwa akwarelowego, akrylowego oraz olejnego. Wszystkie przedstawione informacje są poparte przykładami i ilustracjami. Krok po kroku wykonując przedstawione polecenia można stworzyć własne dzieło sztuki.
W książce znajdują się rozdziały poświęcone poszczególnym materiałom i narzędziom oraz omówione zostały charakterystyczne dla nich techniki. Czytelnik pozna najważniejsze elementy obrazu, takie jak kolor, ton, kompozycja, faktura, perspektywa i kontrast.
Pod kierunkiem autorek poznacie proces tworzenia dzieł o różnej tematyce: martwa natura, pejzaż, portret. Nauczysz się rysować rośliny i zwierzęta oraz sceny z udziałem postaci. Dzięki tej książce zaczniesz dostrzegać różnicę między patrzeniem na otaczający nas świat, a spoglądaniem na niego okiem artysty. Zobaczysz jak to co widzisz można przenieść na papier.
Przed każdym opisanym ćwiczeniem mamy krótkie wprowadzenie. Opisane są rzeczy które trzeba przygotować i co trzeba zastosować by wykonać dane ćwiczenie. Następnie opisane są poszczególne czynności krok po kroku – zilustrowane fotografią. Na dole małe ilustracje jeszcze raz pokazują jak budowany jest obraz. Całe ćwiczenie kończy duże zdjęcie tego co powinniśmy otrzymać. Ćwiczenia w nauce rysowania i malarstwa są bardzo ważne. Tylko wykonując je można dojść do perfekcji w tym co się robi.

Książka jest wspaniałym upominkiem dla osoby zainteresowanej sztuką choć nie tylko. Nie trzeba mieć szczególnych zdolności by nauczyć się ładnie rysować. Wystarczy trochę chęci i systematyczne ćwiczenia by osiągnąć sukces w tym kierunku. Ta książka na pewno nam w tym pomoże, a już w szczególności wypełni nam wiele godzin na wspanialej zabawie w małego artystę. Serdecznie polecam – odkryj w sobie swój talent ze „Szkołą rysowania i malowania”.

Za możliwość przeczytania książki i wspaniałe spędzone z nią  chwile dziękuję wydawnictwu Arkady i portalowi Sztukater

4 komentarze:

 1. Malowanie to jedno z moich hobby, więc z chęcią sięgnę ;)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już wiem co kupić dla przyjaciółki, która interesuje się malarstwem i rysunkiem, na zbliżające się urodziny :)

  Zapraszam Cię również na mojego nowo powstałego bloga z recenzjami książek.
  public-reading.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie, nie. Dziękuję. Jestem kompletnie nieplastyczna. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. mogę tylko popatrzeć,żadnych zdolności w tej kwestii nie posiadam. Ale będę wiedział co polecić zainteresowanym :P

  OdpowiedzUsuń