poniedziałek, 6 lutego 2012

Polska dzika przyroda - Grzegorz Bobrowicz


Autor: Grzegorz Boborowicz
Tytuł: Polska dzika przyroda
Wydawnictwo: Arkady
Rok wydania: 2011
ISBN: 97-83-213-4736-3
Stron: 270
Oprawa: twarda z obwolutą
Moja ocena: 6/6

Grzegorz Boborowicz urodził się w 1963 roku w Wołowie na Dolnym Śląsku. Fotografią przyrodniczą zajmuje się od trzydziestu lat. Na rynku wydawniczym ukazało się już kilkanaście jego książek o tematyce przyrodniczej m.in. „Cuda przyrody”, „Fenomeny przyrody”, „Tajniki naszych lasów”. Oprócz książek prowadzi blog Szepty przyrody. Dziennik o przyrodzie, fotografii, lekturach i filozofii życia; zaprasza również na stronę internetową www.bobrowicz.eu.
W 2011 roku wydał książkę pt „Polska dzika przyroda”. Przepiękny album z licznymi fotografiami ułożonymi według pór roku przedstawiają piękno naszej polskiej przyrody. Wielu z nas wyjeżdża za granicę, by zobaczyć piękniejsze miejsca niż w kraju. Błąd. Mamy piękną przyrodę, której nie doceniamy. Bogactwo przyrodnicze Polski jest bardzo zróżnicowane. Od północy Morze Bałtyckie, wspaniałe wysokie klify, jeziora przybrzeżne czy ruchome wydmy, a ze zwierząt wiele gatunków ptaków, ławice ryb, foki i morświny (gatunek delfina). Potem piękne pojezierza z jeziorami polodowcowymi, ze słynnymi już Mazurami na czele. Przesuwając się dalej na południe mamy pas nizin, potem wyżyn, kotliny. Południową granicę Polski stanowią góry z tymi najwyższymi – Tatrami. „W tym zróżnicowanym środowisku naszego kraju żyje około 72 tysięcy gatunków organizmów roślinnych i zwierzęcych.” s. 10. Skąd aż taka duża ilość? Polska nie ma naturalnych barier uniemożliwiających rozprzestrzenianie się roślin i zwierząt. Na terenie naszego kraju znajdziemy więc gatunki pochodzące z różnych regionów geograficznych np. z arktyki, gatunki śródziemnomorskie i atlantyckie. Przez teren Polski przechodzi też granica występowania wielu gatunków pochodzących z północy lub z południa Europy. Gatunków występujących tylko na terenie Polski czyli endemitów, mamy niewiele. Na ilość występujących u Nas gatunków roślin i zwierząt ma wpływ również umiarkowany klimat. Dzięki niemu wiele organizmów łatwo się aklimatyzuje i zasiedla teren naszego kraju. Nic więc dziwnego, że przyroda Polski jest tak pięknym obiektem fotograficznym. Jak sam ich autor określił jego fotografie „ukazują magiczne chwile”, jakie przeżywał, czatując na ten jeden jedyny moment wart uwiecznienia. Pokazują „cuda dzikiej przyrody, całe to misterium barw, kształtów, tajemniczych cieni i blasków.” s. 12
Z jego fotografii emanuje nie tylko piękno, wręcz czuć emocje się jakie towarzyszą fotografowi podczas robienia zdjęcia. „Powstają obrazy-wspomnienia, ale także zapisy dokumentujące fenomeny przyrody, zjawiska atmosferyczne i tę prawie nieuchwytną, niewysłowioną magię światła” s.12
Tak jak już wspominałam wcześniej, album podzielono na cztery części. Każda z nich opisuje inną porę roku. Na początku autor przedstawia jakie zmiany w przyrodzie następują w opisywanej właśnie porze roku, następnie ukazuje je na fotografiach.
Przeglądając książkę poznacie piękno polskiej przyrody. Dzięki niej poszerzycie swoją wiedzę na temat występujących w Polsce gatunków roślin i zwierząt. Ujęcia zachwycają i potwierdzają fakt, iż trzeba być bardzo cierpliwym, by zrobić fantastyczne zdjęcie. Trzeba też dobrze znać gatunki zwierząt, które fotografujemy, wiedzieć jakie lubią siedliska, gdzie ich szukać.
Przyznam, że zaglądałam do książki wielokrotnie, dzieci oglądając ją robią sobie quizy ze znajomości przedstawianych na zdjęciach zwierząt czy roślin. Jest to wspaniała pomoc dydaktyczna i cudowny prezent dla miłośnika przyrody i nie tylko.
Oto kilka fotografii autora książki.Książkę serdecznie polecam !!!

Za możliwość jej przeczytania dziękuję wydawnictwu ARKADY i portalowi Sztukater


5 komentarzy:

 1. Piękny album, w sam raz na prezent dla jakiegoś zapalonego przyrodnika :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To nie dla mnie. Świat przyrody kompletnie mnie nie zajmuje. Za albumami również nie przepadam. Nudzą mnie śmiertelnie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia. Album może nie dla mnie, ale dla kogoś kto się tym interesuje w sam raz :)

  Zostałaś wyróżniona, zapraszam do zabawy - szczegóły na moim blogu :)

  Pozdrawiam,
  Patrycja

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyroda Polski jest naprawdę piękna. Z chęcią rozejrzę się za tym albumem, zdjęcia są więcej niz zachęcające.

  OdpowiedzUsuń
 5. I pomyslec, ze zrobienie tak doskonalego zdjecia czasem zajmuje wiele tygodni tropienia zwierzaka, czekania na niego, itd. Piekny album.

  OdpowiedzUsuń