czwartek, 26 stycznia 2012

Bajki ortograficzne - Agnieszka Nożyńska-Demianiuk

Autor: Agnieszka Nożyńska-Demianiuk
Tytuł: Bajki ortograficzne
Ilustracje: Iwona Walaszek
ISBN: 978-83-62252-50-3
Wydawnictwo: TELBIT
Rok wydania: 2011
Stron: 176
Moja ocena: 6/6

„Chochlik Drukarski z pozoru niczym się nie wyróżnia. Gdy na ulicy spotkasz chudego jak niteczka chłopczyka z wielkimi piegami na nosie, bądź pewien, że to on albo ktoś do niego bardzo podobny. Nasz bohater nie ma przyjaciół. Dlaczego? Któż to może wiedzieć! Pewnie dlatego, że bywa kłótliwy, zawsze ma swoje zdanie i nie potrafi słuchać innych.”

Agnieszka Nożyńska-Demianiuk jest autorką wielu książek będących pomocą w nauce języka polskiego oraz testów sprawdzających ich wiedzę. Napisała też serie powieści dla młodzieży „Klub Muszkieterek”. Na uwagę zasługuje książka „Bajki ortograficzne”. W czasach rozwoju technologii komputerowych, pisanie bez błędów jest zmorą wielu uczniów. Młode pokolenie często wykorzystuje przy pisaniu swoich wypracowań, rozprawek i zadań domowych różne edytory tekstu, które same poprawiają błędy. Jednak gdy zajrzy się do zeszytów uczniów i ich prac pisanych odręcznie, aż się roi od byków. Sprawdzając wiele różnych prac uczniów, sama czasami zastanawiam się co za słowo autor miał na myśli. Dysortografem jest też mój syn. Dlatego szukam różnych sposobów na to, aby pomóc mu w poprawnej pisowni i w walce z bykami.
Ostatnio do moich rąk trafiła książka „Bajki ortograficzne”. Bohaterem książki jest Chochlik Drukarski. Czarnoksiężnik Magabeusz rzucił klątwę na krainę Limanii. Wszyscy jej mieszkańcy stracili wiedzę ortograficzną. Aby zrzucić klątwę Chochlik musi się udać do Królestwa Ortografii, gdzie na tronie siedzi mądry Król Ortograf. Wyposażony w kompas, mapę i notatnik z lekcji ortografii bohater wyrusza do celu swojej podróży. Aby tam dotrzeć trzeba przejść przez Krainę Stylistyki i Królestwo Gramatyki. W czasie swojej wędrówki poznał kota Mruczybajkę. To razem z nim zostaje wciągnięty przez komputer do programu „Świat programów ortograficznych”. Wędrując po różnych miejscach Krainy Wiedzy poznają nowych przyjaciół. Każdy z nich daje im zasady ortograficzne dotyczące pisowni wyrazów z różnymi literami (ó-u, h-ch, rz-ż, itd.). Aby mogli przejść dalej muszą też wykonać zadania dotyczące poznanych zasad pisowni.
Książkę czyta się jak świetną bajkę dla dzieci. W ogóle nie zauważa się, że między wersami wpajana jest nam wiedza. Autorka podkreśla w niej znaczenie marzeń i przyjaźni w życiu młodego człowieka. Ważne jest dla niej by uświadomić czytelnikowi, że warto dążyć do realizacji zamierzonych w życiu celów. Książka więc pełni nie tylko rolę dydaktyczną, ale i wychowawczą.
Wróćmy jednak do roli dydaktycznej książki. Oprócz opisanej przygody Chochlika, w teksie której znajdziemy wiele trudnych w pisowni wyrazów i wyjątków, uczeń dostanie również ćwiczenia do wykonania. Rozwiązuje więc krzyżówki, uzupełnia luki w tekście czy sam pisze dokończenie różnych opowieści. Warto podkreślić, że wszystkie trudne wyrazy są mają litery napisane innym kolorem, co przyciąga uwagę czytelnika i ułatwia ich zapamiętanie pisowni.
Książka ma również piękne ilustracje, co również umila naukę.
Jest to wspaniała pomoc dla wszystkich osób mających problemy z pisownią. Książka, która może być uzupełnieniem wiedzy zdobytej na lekcjach i zajęciach wyrównawczych. Wiedzy podana w sposób zabawny, wciągający i z sympatycznymi bohaterami. Aż chce się czytać.
Serdecznie polecam książkę.

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu TELBIT i portalowi Sztukater

2 komentarze:

  1. O to coś dla mnie. Często pracuję z dziećmi z dysortografią. Będę wiedziała co im podsunąć. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. To coś dla mojego brata, bo on ma problemy z ortografią :)

    OdpowiedzUsuń