czwartek, 26 stycznia 2012

Scenariusze przedstawień szkolnych - Ewa Bajon

Autor: Ewa Bajon
Tytuł: Scenariusze przedstawień szkolnych
ISBN: 978-83-7489-359-6
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wydania: 2011
Stron: 115
Moja ocena: 5/6

Ewa Bajon – polonistka z wieloletnim doświadczeniem, opiekun teatrów i kół teatralnych w wielu szkołach, konsultant ds. języka polskiego i przedmiotów artystycznych w Sopockim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, egzaminator gimnazjalny, autorka programów nauczania, tomików poezji oraz artykułów związanych z nauczaniem i rolą nauczyciela, koordynator projektów edukacyjnych w Sopocie: Omnibus Sopocki i Sopockie Kolędowanie.
„Scenariusze  przedstawień szkolnych” to obowiązkowa książka, która powinna się znaleźć w biblioteczce każdego nauczyciela- wychowawcy. Pracując wiele lat w szkole wielokrotnie miałam problem z zaproponowaniem uczniom tekstów nadających się na przedstawienie dla mam z okazji Dnia Matki, czy na Dzień Ziemi. Często takie poszukiwania wymagały przejrzenia wielu książek, czasopism i stron internetowych. Pani Ewa w swojej książce zaproponowała nam scenariusze czternastu przedstawień o różnej tematyce. Znajdziecie tutaj przedstawienia na różne okazje – święto szkoły, dzień nauczyciela, wieczornicę, pasowanie pierwszoklasistów czy pożegnanie szóstoklasistów. Dostosowane są one dla dzieci w różnym wieku. Teksty dają się łatwo przerobić by dostosować je do możliwości uczniów. Wiele przedstawień na pewno wykorzystacie na szkolnych konfrontacjach teatralnych.
Wspólna praca nad przedstawieniem, daje możliwość na integracje klasy, angażuje wszystkich uczniów, bo każdy znajdzie tam coś dla siebie. Przecież przy tworzeniu spektaklu nie potrzebujemy tylko aktorów. Zajęcie znajdzie miłośnik muzyki, czy uzdolnione plastycznie dziecko. Swoje pomysły na pewno podrzuci też osoba interesująca się modą czy tańcem.
Autorka nie skupiła się tylko na zabawie dzieci w teatr. W swoich tekstach zawarła również treści dydaktyczne. W przedstawieniu „Przyjaźń, Miłość, Tolerancja” podkreśla znaczenie tych wartości, a po obejrzeniu spektaklu „Spotkanie miesięcy” dzieci na pewno nauczą się ich kolejności i zmian w przyrodzie jakie w czasie ich trwania zachodzą.
Pani Ewa przy pisaniu swoich tekstów wykorzystuje fragmenty tekstów innych autorów m.in. Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej czy Stanisława Grabowskiego. Nie zabrakło tutaj wiersza samej autorki - „Oda do szóstoklasisty”
Przed każdym tekstem autorka podpowiada jaką muzykę wybrać do przedstawienia, jakie zrobić stroje czy dekoracje.
Czasami nie potrzebujemy całych przedstawień. Fragmenty zaproponowanych scenariuszy można wykorzystać na lekcjach tworząc dramy. Ta metoda aktywizująca bardzo ułatwia przyswajanie wiedzy przez uczniów, pozwala na odkrycie nawet tym słabym uczniom ich mocnych stron. Lekcje z wykorzystaniem dramy uczeń zapamiętuje praktycznie w całości. Niestety metoda ta wymaga wielkiego wkładu pracy i rzadko jest stosowana na zajęciach. Może warto to zmienić. Przedstawienia teatralne pełnią też rolę wychowawczą. Udział uczniów w przedstawienia pozwala im uzyskać uznanie w oczach kolegów i koleżanek z klasy, szkoły; nauczycieli i rodziców. Często dzięki nim uczeń odtrącany przez klasę, znajduje w niej przyjaciół.
„Scenariusze przedstawień szkolnych” to pozycja która na pewno zainspiruje nauczycieli i uczniów do tworzenia własnych tekstów, a sama zabawa w teatr z ich wykorzystaniem da im wiele radości. Zwłaszcza, że książkę napisała doświadczona nauczycielka i wie co uczniom może się spodobać.
Myślę, że w każdym z nas tkwi coś z aktora, a moment gdy stajemy na scenie przed widownią zostaje na długo w naszej pamięci. Zapraszam więc do zabawy w reżysera przedstawień teatralnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz