piątek, 20 stycznia 2012

Baśnie - Hans Christian Andersen

Autor: Hans Christian Andersen
Tytuł: Baśnie
Ilustracje: Andrzej Fonfara
Oprawa: Twarda
Wydawnictwo: Wilga
ISBN: 978-83-259-0257-5
Rok wydania: 2010
Stron: 48
Moja ocena: 6/6


Hans Christian Andersen (1805-75) – duński pisarz, który przede wszystkim zasłynął dzięki baśniom. W sumie spod jego pióra wyszło około 190 opowieści. Większość z nich powstała na podstawie historii ludowych, niektóre autor wymyślił sam od początku do końca. Nie ma chyba osoby, która po choć jedną z jego baśni nigdy nie sięgnęła.
Wydawnictwo Wilga wydało "Baśnie Hansa Christiana Andersena"" w interpretacji Dagny Ślepowrońskiej. W książce znajdziecie: Brzydkie kaczątko, Małą syrenkę, Słowika, Dwanaście miesięcy i Pięć ziarnek grochu. Książka ślicznie zilustrowana przez Andrzeja Fonfara.
Omawiane wydanie zawiera wersję uproszczoną baśni, dostosowaną do wieku czytelnika. Napisane prostym i przyswajalnym językiem. Moje dzieci przysłuchiwały się im z wielką przyjemnością. Nawet nie wiem kiedy skończyliśmy ich lekturę, a co najważniejsze chciały jeszcze przeczytać inne baśnie tego autora.
Baśnie Andersena przenoszą nas w świat fantazji. Bohaterami jego opowieści są najczęściej dzieci, co przybliża małym czytelnikom całą historię. Mimo iż momentami są to historie smutne, kończą się one bardzo dobrze.
Na uwagę zasługuję szata graficzna książki. Kolorowe ilustracje przyciągają wzrok dziecka, pomagają skupić się im na treści baśni i wyciągnąć z niej odpowiedni morał. Docenią co to jest wolność – dzięki lekturze „Słowika”, dowiedzą się, że czasami wśród ludzi są tacy co wyglądają inaczej – co nie znaczy, że należy ich odrzucać (Brzydkie kaczątko). Cudowność, niezwykłość są bliskie psychice dziecka, a w baśniach czary są czymś naturalnym, a magia regułą baśniowego świata.
Nieodłączną cechą wszystkich baśni jest panujący w niej stały ład moralny. Dobro, mądrość, siła, odwaga zwyciężają zło, nieuczciwość, głupotę, zdradę, słabość i tchórzostwo. Tworzy to optymizm baśni, daje szczęśliwe zakończenie. Pozwala czytelnikowi z optymizmem uczestniczyć w przygodach bohatera wierząc, iż zwycięży ponieważ reprezentuje siły dobra. Baśń poprzez przykład i ukazywanie następstw działania baśniowych postaci wyposaża czytelnika w niezbędną wiedzę o systemie wartości w świecie dorosłych.
Książka ma również wartość edukacyjną. Dzięki pierwszej baśni o dwunastu miesiącach, dzieci mogą nauczyć się ich w odpowiedniej kolejności. Poznać czym każdy miesiąc się charakteryzuje. Szczerze przyznam, że nie wiedziałam, że tą opowieść napisał właśnie ten duński pisarz.
Bogactwo znaczeń i symboli ukrytych w baśniach umożliwia czytelnikowi różnorodne identyfikacje jeśli chodzi o postawy, problemy, przeżycia. Baśnie pełnią w życiu młodego człowieka bardzo wiele funkcji m.in. kształtują ich charakter, wzbogacają życie dziecka, wprowadzają w świat fantazji, wpływają na kształtowanie się postaw, uczą odpowiednich zachowań w danej sytuacji, odpowiadają na wiele pytań małego czytelnika i przede wszystkim rozwijają ich wyobraźnie.
Warto sięgać po Baśnie a w szczególności w takim pięknym wydaniu. Za mojego dzieciństwa tak pięknych wydań nie było. Serdecznie polecam !!!

Za książkę dziękuję wydawnictwu Wilga i portalowi Sztukater.
Wydawnictwo w tej serii wydało również Baśnie braci Grimm
oraz Wiersze dla dzieci o których pisałam wcześniej

2 komentarze:

  1. Baśnie Andersena są niesamowite. Kochałam je od dziecka i kocham do dziś. Na nich się wychowałam i do dziś, choć już dawno nie jestem dzieckiem uwielbiam czasem po nie sięgać. Pozdrawiam. :) Zapraszam do siebie :) http://recenzje-nati.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydanie śliczne, ale najważniejsza treść - historie, na których upływ czasu nie pozostawił śladu :)

    OdpowiedzUsuń