niedziela, 1 kwietnia 2012

Woal - Ana Veloso


Autor: Ana Veloso
Tytuł: Woal
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: grudzień 2011
Stron: 512
Moja ocena: 6/6

Ana Veloso urodziła się w 1964 roku w Koblencji. Jest niemiecką pisarką i dziennikarka. Studiowała w Rio de Janeiro. Mieszkała przez wiele lat w Brazylii, gdzie znalazła temat do swojej pierwszej sagi rodzinnej „Zapach kwiatów kawy”. Autorka znana jest również polskim czytelnikom z powieści „Bądź zdrowa, Lizbono” i „Dziewczyna znad Rio Paraiso”. Akcja jej najnowszej powieści „Woal” rozgrywa się w XVII wieku w Indiach, dokładnie w portugalskiej kolonii w miejscowości Goa. Główny bohater Miguel Ribeiro Cruz, portugalski szlachcic, przyjeżdża do Goa. Musiał opuścić rodzinne miasto, gdyż zamieszany jest w skandale obyczajowe. Teraz chce wieść życie dobrego, przykładnego szlachcica, a przy okazji wyjaśnić, kto okrada rodzinny interes związany z handlem przyprawami korzennymi. Przypadkiem poznaje tajemniczą dona Amba. Kobieta w towarzystwie pojawia się dość rzadko, zawsze jednak jej twarz zakrywa niebieski woal. Nikt nie wie dlaczego kobieta zakrywa swoją twarz. Czy powodem tego jest jakaś wada jej urody, czy wręcz przeciwnie jest zachwycająco piękna. Miguel jest zdeterminowany do tego by odkryć jej tajemnice. Początkowo jednak nie bardzo mu się udaje. Amba jest kobietą niedostępną, nie przyjmuje podarków od młodego szlachcica, nie chce ulec jego urokowi. Pewnego dnia jednak wszystko się zmienia. Portugalczyk zachorował na jedną z tropikalnych chorób i to właśnie dona Amba pielęgnuje go, dzięki czemu mężczyzna wraca do zdrowia. Czy dona Amba odkryje swoją twarz? Czy oboje połączy miłość? Jaką tajemnicę skrywa kobieta? Wszystkiego dowiecie się czytając książkę „Woal”.
Powieść niezwykle wciągająca. Autorka fragmentami odkrywa wcześniejsze życie bohaterów, umieszczając je w ważnych historycznych wydarzeniach krajów w których mieszkają. Jak można się domyśleć skupia się w szczególności na życiu, historii i kulturze Indii. Dowiemy się wiele na temat świętej inkwizycji i życiu w koloniach portugalskich. Inkwizycja szczególnie gnębiła skolonizowane kraje takie jak Indie. Zmuszała mieszkańców tych regionów do przejścia na katolicyzm. Jakikolwiek sprzeciw wiązał się z wyrokiem śmierci na siebie i często całą rodzinę. Niewierni byli wtrącani do lochów, gdzie czekała ich śmierć głodowa. Majątek jaki posiadali zabierali Portugalczycy.
Wspaniale pokazała autorka przenikanie się różnych kultur na tym obszarze. Aranżowanie małżeństw, wierzenia i zwyczaje panujące w Indiach zostały opisane bardzo dokładnie. Pozwalają wczuć się w klimat panujący w Goa. Realizmu dodaje zastosowanie oryginalnych nazw indyjskich, stylizacja na gwarę kolonialną i opis regionalnych potraw. Do tego piękne, malownicze krajobrazy, pachnące egzotyką.
Nie jest to jakiś typowy romans, choć miłosny wątek w książce się pojawia. Czyta się ją wspaniale, trudno oderwać się od lektury. Dzięki tej powieści można wiele dowiedzieć się na temat Indii. Książka jest pełna przygód, wartkiej akcji. Jest miłość i zdrada, bogactwo i bieda, nienawiść i. Przeciwieństwa które sprawiają, że wciągamy się w powieść bez żadnych oporów.
Wspaniała książka nie tylko dla miłośników indyjskich klimatów. Interesująca i pełna emocji. „Woal” krytycy literaccy uznali za najlepszą powieść autorki. Ja z nimi się zgadzam w 100%. Przeczytałam wszystkie książki Ana Veloso i ta faktycznie jest najlepsza. Polecam !!!

Za książkę dziękuję księgarni internetowej Woblink

2 komentarze: