niedziela, 1 kwietnia 2012

Zapytaj ogrodnika - Witold Czuksanow


                                                                        


Autor: Witold Czuksanow
Tytuł: Zapytaj ogrodnika.
Wydawnictwo: Zysk i spółka
Stron: 337
Moja ocena: 6/6

Witold Czuksanow (ur. 1965) - dziennikarz telewizyjny, autor poradników i książek o tematyce ogrodniczej. Uwielbia podpatrywać rośliny i opowiadać innym o ich życiu. Najbardziej znana z jego audycji to "Rok w ogrodzie", emitowana od lat w sobotnie poranki na antenie Programu 1 TVP.
Książka „Zapytaj ogrodnika” to spisane przez dziennikarza odpowiedzi na pytania zawarte w wielu listach, które otrzymuje on od widzów jego programów. Nie jest to książka w której znajdziecie proste rozwiązania na problemy w naszych ogrodach tych dużych i tych małych na parapecie okiennym, bo takich nie ma. Pomoże ona nam jednak w wielu przypadkach. Dowiemy się też, że nie wszystkie plagi w ogrodach to od razu czarne charaktery.
Książka została podzielona na rozdziały o różnej tematyce:
 • gleba i narzędzia
 • sadzenie i przycinanie
 • pielęgnacja ogrodu
 • na parapecie
 • w sadzie i warzywniku
 • rośliny ozdobne
 • na różne plagi w ogrodzie
  Bardzo dużo ciekawych informacji na przykład jak zbadać glebę, co zrobić ze starą ziemią z doniczek po przesadzeniu kwiatów, co powinno nas zaniepokoić gdy patrzymy na powierzchnię gleby. Jak uprawiać trawnik by był zawsze pięknie zielony i bez chwastów.
  Przydatne są wskazówki jakie prace w ogrodzie należy wykonać w konkretnej porze roku. Wskazówki są poparte zdjęciami, co bardzo urozmaica lekturę. Zresztą fotografii jest bardzo dużo w tej pozycji. Szczegółowo opisano gatunki roślin ozdobnych najczęściej spotykanych w naszych ogrodach.
  Dla mnie najbardziej przydatny jest rozdział „Na parapecie”. To tutaj znalazłam ciekawe informacje jak uprawiać wiosenne nowalijki na okiennym parapecie oraz jak wyhodować własnego ananasa, papaję czy awokado.
  Wszystkie zawarte w książce informacje są przedstawione przejrzyście i prostym językiem. Duża ilość zdjęć, sprawia, że lektura jest bardzo przyjemna. Dzięki niej poznałam nowe gatunki roślin. Pogłębiłam swoją wiedzę na temat ogrodnictwa. Mam nadzieję, że wykorzystane informacje sprawią, iż mój parapetowy i balkonowy ogródek będzie w tym roku bardziej atrakcyjny niż zwykle. Pierwsze roślinki już kiełkują. Czekamy tylko na odpowiedni czas by można je było przenieść na przygotowane półki na balkonie.
  Książkę polecam wszystkim miłośnikom roślin ogrodowych i nie tylko.

  Za książkę dziękuję Woblinkowi

1 komentarz:

 1. Moi rodzice ucieszyliby się z takiej książki. Ostatnio nawet Ojca złapał bzik ogrodowy, ja lubię kwiatki i coś pogrzebać w ziemi, ale bez przesady :P

  OdpowiedzUsuń