czwartek, 12 kwietnia 2012

Złodziej pioruna - Rick Riordan


Autor: Rick Riordan
Tytuł: Złodziej pioruna
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Tytuł oryginału: The lightning thief
Cykl wydawniczy: Percy Jackson i bogowie olimpijscy
Tom: tom 1
Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: maj 2009
ISBN: 978-83-928837-0-8
Liczba stron: 360
Moja ocena: 5/6

Prawdziwy świat jest tam, gdzie są potwory. Dopiero tam przekonujesz się, ile jesteś wart.”

Rick Riordan jest amerykańskim pisarzem piszącym książki fantazy przeznaczone zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. Ukończył studia na kierunku historycznym i anglistykę. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel. Sławę przyniósł mu cykl książek dla młodzieży Percy Jackson i bogowie olimpijscy.
Pierwsza książka z pięciotomowego cyklu to „Złodziej pioruna”. Bohaterem cyklu jest dwunastoletni chłopiec Percy Jackson. Nie jest to grzeczny, poukładany chłopaczek. Wręcz przeciwnie, jest krąbrny, trochę pyskaty dzieciak, mający problemy z nauką i koncentracją. Jest to jedna z przyczyn z powodu których Percy ciągle zmienia szkołę. Po wyrzuceniu z szóstej już szkoły, bohater wraca do swojej matki i znienawidzonego ojczyma. Pewnego dnia Percy wyjeżdża na wycieczkę na plażę podczas której zostaje zaatakowany przez Minotaura. W taki to niespodziewany sposób mały bohater dowiaduje się, że nie jest zwykłym dzieckiem, a synem jednego z Bogów żyjących na Olimpie. Jest więc powiązany z mitologicznym światem. Okazuje się również, że jego najlepszy przyjaciel Grover jest satyrem – mitologicznym leśnym demonem wchodzącym w skład orszaku Dionizosa. Percy i Grover trafiają do Obozu Herosów. Mają tam kształcić swoje zdolności. Poznają inne dzieci mitologicznych Bogów. Niestety pobyt na obozie nie trwa długo. Zeusowi ginie piorun, a o jego kradzież oskarżony zostaje Percy. Chłopak chcąc udowodnić swoją niewinność wyrusza na poszukiwanie pioruna. Czy mu się uda odnaleźć złodzieja pioruna?
Często sięgam po książki dla młodzieży, a jeszcze chętniej gdy stanowią jakiś cykl. Harrego Pottera polubiła cała moja rodzinka. Teraz polubiliśmy Percego Jacksona. Książka o jego przygodach jest fantastyczna. Połączenie rzeczywistości z mitologią to naprawdę wspaniały pomysł. Wprawdzie wymagał ode mnie przypomnienia sobie trochę mitologicznych postaci i mitów z nimi związanych, ale było warto.
Dynamiczna akcja sprawia, że książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem i trudno się od niej oderwać. Autor co raz czymś nas zaskakuje, do tego ma świetne poczucie humoru.
Wiele osób porównuje bohatera do Harrego Pottera. Dla mnie to dwie całkiem różne postacie. Inny charakter, inne predyspozycje, całkiem inna tematyka książki. Jedyne co może ich łączyć to, to, że oboje mają dwójkę przyjaciół – chłopca i dziewczynę.
Bardzo podobało mi się powiązanie mitologicznego świata ze współczesnym życie. Olimpijscy Bogowie zamieszkali teraz na terenie USA. Akcja powieści toczy się między innymi w Nowym Jorku czy Los Angeles. Autor bardzo dokładnie opisuje charakterystyczne dla tych miast miejsca.
Ja lubię takie miejsca wydarzeń, które łatwo sobie wyobrazić, a to pisarz mi zapewnił w 100%.
Książka spodobała się również moim synom. Czytaliśmy ją wspólnie. Zainteresowali się bardzo mitologią i potworologią. Teraz tylko tego typu książki pożyczają w bibliotece.
Nie mieliśmy żadnych wątpliwości by sięgnąć po kolejne tomy cyklu.
Polecam „Złodzieja pioruna” nie tylko młodzieży, ale i dorosłemu czytelnikowi, który lubi książki fantastyczne. Myślę, że spedzicie wspólnie fajne chwile i tak jak ja sięgnięcie po kolejne książki cyklu. Zamierzam również poszukać innych książek autora z cyklu „Kroniki Rodu Kane” i „Olimpijscy Herosi”.

Za książkę dziękuję portalowi Sztukater

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz