wtorek, 17 kwietnia 2012

Dziewczyna z tatuażem. Przewodnik po trylogii Millennium


Autorzy: Dan Burstein, Arne de Keijzer, John-Henri Holmberg
Tytuł: Dziewczyna z tatuażem. Nieautoryzowany przewodnik po świecie Stiega Larssona i Trylogii Millennium.
Tłumaczenie: Małgorzata Słabicka
ISBN: 978-83-62478-38-5
Wydawnictwo: Bukowy Las
Rok wydania: 2012
Stron: 424
Moja ocena: 4/6

Dan Burstein i Arne de Keijzer znani są polskim czytelnikom z serii książek Secrets, w których przedstawiali opinie ekspertów z różnych dziedzin dotyczących tematyki znanych powieści m.in. Kodu Leonarda da Vinci, Anioły i Demony. Dan Burstein początkowo sceptycznie nastawiony był do robiącej furorę wśród czytelników pierwszą częścią trylogii Millennium. Dwa lata później sięgnął jednak po e-booka powieści i zrozumiał jej fenomen. Szybko przeczytał pozostałe części i postanowił napisać przewodnik po Millennium, zatytułowany „Dziewczyna z tatuażem”.
W książce autorzy odzwierciedlili różnorodne opinie na temat trylogii. W pracy nad książką pomagał też szwedzki pisarz, redaktor i publicysta John-Henri Holmberg – przyjaciel Stiega Larssona. Dzięki niemu dowiemy się wiele na temat życia Larssona oraz jego młodzieńczej fascynacji fantastką naukową i powieściami kryminalnymi. John opowie też czytelnikom o „tajemniczym” czwartym tomie Millennium.
W książce znajdziecie też wiele anegdot, komentarzy i esejów takich autorów jak Christophera Hitchensa, Jenny McPhee, Daniela Poohl. Na dużą uwagę zasługuje esej, który powstał na podstawie wywiadów z Evą Gabrielsson – partnerką życiową Stiega Larssona. Opisuje ona detale życia z pisarzem i wstrząs jaki wywołała w jej życiu jego nagła śmierć.
Książka dostarczy nam dużo informacji na temat Szwecji, kraju, który do tej pory ukazywany był jako ekologiczny, bezpieczny i gościnny, a jak się okazuje wg autorów szwedzkich powieści kryminalnych jest całkiem inaczej. Poznamy też zdania różnych osób na temat tajemnicy śmierci autora, a także o hollywoodzkiej wersji ekranizacji trylogii Larssona.
Czytelnik znajdzie w tej książce wiele interesujących materiałów, które skłonią go do przemyśleń i refleksji, tematów do dyskusji i pisania różnych opinii na temat szwedzkich kryminałów.
Książkę wzbogacają liczne fotografie i plan Sztokholmu z zaznaczonymi miejscami ważnymi dla akcji książek, ale również dla samego autora.
Osobiście książka podobała mi się. Znalazłam w niej wiele interesujących informacji m.in. o tym, że partnerka Stiega Larssona napisała książkę o ich życiu, że oryginalne szwedzkie wydanie trylogii Millennium jest znacznie grubsze, a tłumaczenie na angielski na pewno nie zostałoby zaakceptowane przez autora.
Najbardziej zaskoczyła mnie informacja na temat samej ojczyzny pisarza. Do tej pory byłam przekonana, że Szwecja jest rajem. Mieszka tam moja przyjaciółka i nigdy takich złych rzeczy na temat tego kraju nie słyszałam.
Z książki dowiedziałam skąd wziął się pomysł na postać Lisabeth Salander, i kto był inspiracją dla Mikaela Blomkvista. Zresztą wiele tu naprawdę fajnych informacji.
Jeśli chodzi o wady to cóż, dla mnie to trochę rozwlekłe tomisko. Czasami powtarzają się te same informacje, które opowiedziały już wcześniej inne osoby. Czasami język jest dość trudny, lakoniczny, niespójności które mnie męczyły. Wystarczyło jednak, że odłożyłam książkę na jakiś czas, by potem z ciekawością do niej powrócić. Jak więc widzicie, nie czytałam książki jednym ciurkiem. Dawkowałam sobie emocje. Potem wracałam jeszcze raz do pewnych fragmentów.
Książkę przeczytałam dzięki temu z wielkim zapałem. Dała mi ona wiele do myślenia. Nabrałam ochotę na ponowne przeczytanie książek Larssona, a przede wszystkim na obejrzenie filmu, bo jeszcze nie miałam okazji. Na pewno sięgnę też po książkę „Stieg i ja” Evy Gabrielsson, ponieważ bardzo spodobały mi się jej emocje, które można było odczuć czytając fragmenty z wywiadu którego udzieliła. Ciekawi mnie więc bardzo ta książka i to co w niej znajdę.

Książkę polecam wszystkim miłośnikom Millenium. Na pewno znajdziecie tutaj coś interesującego dla siebie. Osoby, które jeszcze nie czytały trylogii znajdą tutaj tyle ciekawych informacji, że z pewnością po Larssona sięgną. To fajna lektura również dla miłośników twórczości Dana Bursteina. Jak ktoś czytał jego przewodniki do powieści Dana Browna z przyjemnością porówna je z najnowszą jego książką. Serdecznie polecam !!!

Za książkę dziękuję wydawnictwu i portalowi Sztukater

3 komentarze:

  1. Ja widziałem film, o książce póki co marzę :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. jestem wielka fanką serii Millenium, ale póki co czeka na mnie biografia Stiega, dlatego po przewodnik sięgnę w późniejszym terminie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka zapowiada się ciekawie, ale najpierw muszę przeczytać "Milenium". Jeśli mi się spodoba, to i tej książce dam szansę. :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń