wtorek, 19 lutego 2013

Bądź sobą. Autentyczność jest w cenie.


Autor: Mike Robbins
Tytuł: Bądź sobą. Autentyczność jest w cenie.
Tytuł oryginalny: Be Yourself, Everyone Else is Already Taken: Transform Your Life with the Power of Authenticity
Tłumaczenie: Katarzyna Schmidt
Wydawnictwo: HELION
Rok wydania: 2012
Stron: 224
ISBN: 978-83-246-3643-3
Patronat medialny: Sensus.pl
Moja ocena: 6/6

Żyjemy w kulturze, która cierpi na brak autentyczności. Chcemy, aby nasi przywódcy, współpracownicy, członkowie rodziny, nasi przyjaciele i inni ludzie, z którymi mamy kontakt, mówili prawdę i byli sobą. Co ważne, sami też pragniemy mieć swobodę i możliwość mówienia prawdy, robienia tego, co chcemy, i bycia kimś, kim naprawdę jesteśmy, bez martwienia się zbytnio o to, jakie wrażenie robimy na innych ludziach, co te osoby o nas pomyślą lub co o nas powiedzą.” s. 15

Autentyczność to zgodność z rzeczywistością, coś prawdziwego, wzbudzającego zaufanie, niewątpliwość, coś wiarygodnego. Człowiek autentyczny to taki któremu ufamy, wierzymy w jego słowa i czyny, człowiek, który jest w porządku wobec siebie i innych. Autentyczność jest również stanem, który można u siebie zaobserwować, lub stwierdzić, że nam go brak. Mimo, że chcemy żyć zgodnie z naszymi najgłębszymi przekonaniami i prawdami, zdarza się, że postępujemy wbrew sobie. Starając się dostosować do różnych sytuacji, chcąc być lubianym, naśladować innych, których uznajemy za lepszych lub zyskać względy szefa, stajemy się kimś, kim nie jesteśmy. Przestajemy być autentyczni. Przestajemy być sobą.
Warto sięgnąć po poradnik Mike Robbins „Bądź sobą. Autentyczność jest w cenie.” by przekonać się, że nasze autentyczne „Ja” jest na tyle dobre, że nie musimy udawać nikogo innego.
Dlaczego tak trudno być autentycznym? Po prostu się boimy. „Nie chcemy zmierzyć się z tym, co naszym zdaniem stanowi konsekwencję autentyczności – chodzi o ocenę i reakcję ludzi, nasze wątpliwości i strach, możliwość porażki i odrzucenia oraz inne następstwa – zamykamy się więc i staramy się dopasować.” s.16
Autentyczności nie da się nauczyć z dnia na dzień. To długi proces, który rozwija się przez całe życie. Jest to ideał to którego dążymy, jest czymś, co musimy praktykować w każdym momencie naszego życia. Autentyczność to coś, co musi wypłynąć z głębi Ciebie.

Autor w swojej książce „Bądź sobą. Autentyczność jest w cenie.”, pokazuje nam w jaki sposób pokonać strach i ograniczenia, które powstrzymują nas od bycia szczerym ze samym sobą, stać się bardziej autentycznym względem siebie i względem innych.
„Pomysły, zasady, ćwiczenia i działania zaprezentowane w tej książce uczą Cię technik, dzięki którym będziesz mógł:
 • Zmierzyć się ze swoim strachem i pokonać go
 • W pełni i z wiarą wyrażać samego siebie
 • Bezpośrednio stawiać czoło konfliktom i skutecznie je rozwiązywać
 • Podejmować ryzyko i sięgać po to, czego tak naprawdę chcesz
 • Patrzeć na wszystko z dystansem i z humorem
 • Ufać i przebaczać sobie oraz sławić samego siebie
 • Zyskać więcej wolności, spokoju oraz pewności siebie w związkach z innymi, w pracy i w życiu.” s.17

Autentyczność polega na byciu w pełni sobą czyli rozumienie, przyjęcie, uznanie, docenianie i wyrażanie tego, kim jesteś. To bardzo trudne zadanie.
„Osobista autentyczność nie jest powiązana z koniecznością udowadniania czegokolwiek innym ludziom; chodzi w niej o szczere bycie sobą. To, co jest dla nas prawdziwe, jest prawdą o nas i jeśli o tym wiemy i czujemy to w naszym wnętrzu, nie musimy niczego udowadniać – uznajemy tę prawdę i staje się ona żywa.” s.20
Dlaczego warto być autentycznym? Autentyczność może pomóc nam uwolnić się od wielu naszych cierpień i bólu, a to z kolei daje nam swobodę mówienia, robienia, bycia, doświadczania i sięgania po rzeczy, których naprawdę w życiu pragniemy. Dzięki autentyczności uwierzysz w siebie, nabierzesz chęci do realizacji własnych pasji, uwolnisz się od rzeczy które cię ograniczają (obaw, opinii innych ludzi, manipulacji) To wszystko wpłynie na Twoje zdrowie, zmniejszy stres, poprawi kontakty z innymi ludźmi, a przede wszystkim da Ci radość z życia.
Książka „Bądź sobą. Autentyczność jest w cenie.” podzielona została na trzy części. W pierwszej części autor zajmuje się kwestią tego, dlaczego bycie autentycznym jest dla nas trudne. Omawia w niej wpływ rodziny, kultury, nas samych na to, by robić coś co jest dla nas prawdziwe. Skupia się na osobistych i psychologicznych aspektach, które powstrzymują nas przed mówieniem prawdy. Swoje rozważania autor popiera przykładami zaobserwowanymi w społeczeństwie, ale również z własnego życia.
W części drugiej autor prezentuje pięć zasad autentyczności, które stworzył podczas swojej pracy jako mówca, wykładowca prowadzący warsztaty i seminaria i jako osobisty trener. Zasady te mają na celu zaprezentować nowe pomysły, wskazówki i nowy punkt widzenia, które pomogą Ci czuć się bardziej swobodnie. Te pięć zasad to:
 • poznaj siebie
 • przeobraź swój strach
 • wyraź siebie
 • bądź odważny
 • ciesz się z tego, kim jesteś
Praktyczne zastosowanie tych zasad wcale nie jest takie łatwe, ale będzie miało niesamowity wpływ na Ciebie, otaczających Cię ludzi oraz poziom sukcesu i spełnienia, jaki zdołasz osiągnąć w życiu.
Ostatnia część książki poświęcona jest zastosowaniu wiedzy praktycznej w życiu.
Bardzo ciekawym dodatkiem do teorii są interaktywne ćwiczenia, które powinno się wykonywać, czytając książkę. Ćwiczenia należy wykonać w momencie czytania danego fragmentu. Umożliwiają Ci one zapoznać się z przedstawionym materiałem i dostosować go do własnego życia.
Aby praktykować każdą z zasad autentyczności w prawdziwym życia i w relacjach z innymi ludźmi, należy zastosować zaproponowane techniki. Każda technika jest przydatna, łatwa w użyciu i szczegółowo opisana. Dzięki nim pobudzisz się do kreatywnego myślenia i pokarzą możliwości działania.
Podczas lektury książki przyda się Wam pod ręką jakiś notes. Pozwoli to w pełni zaangażować się w wykonywane ćwiczenia i stosowane techniki, zapisać swoje przemyślenia i tworzyć listy zadań.
To naprawdę bardzo fajna i przydatna książka. Dzięki niej będziesz mógł dokonać wyboru jakiego życia pragniesz? Jak chcesz być postrzegany przez innych, jakie pragniesz mieć relacje z innymi?
Poradnik napisany prostym językiem, nie znajdziesz tu trudnych terminów psychologicznych. Podane ćwiczenia są proste, a zarazem dają do myślenia.

Czytała już parę poradników tego typu, ale ten zaliczam do jednych z lepszych.
Ta książka pomoże Ci zmierzyć się z pewnymi osobistymi trudnościami na drodze bycia szczerym i uczciwym i zaprezentuje wiele zasad, które wprowadzane w codzienne życie pozwolą Ci sięgnąć głębiej po kryjącą się w Tobie prawdę.

Swoją refleksję po lekturze zakończę słowami Oscara Wilde
 „Bądź sobą, inni są już zajęci”

Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Sztukater

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz