czwartek, 21 lutego 2013

Sztuka pozytywnego myślenia - Klaus W. Schneider


Autor: Klaus W. Schneider
Tytuł oryginalny: Stell dir vor, es geht Wer positiv denkt, hat mehr vom Leben
Tłumaczenie: Andrzej Porębski
Wydawnictwo: WAM
Wydanie: II
Rok wydania: 2012
Stron: 184
ISBN: 978-83-7767-136-8
Moja ocena: 4/6


„... motywowanie samego siebie, czyli celowe zastosowanie myślenia pozytywnego, jest metodą, która wymaga energii psychicznej i czasu, choćby dlatego może być wykorzystana do realizacji wybranych pojedynczych celów.”

Nasze życie ciągle gotuje nam różne niespodzianki. Nie zawsze są one pozytywne. Czy naprawdę da się żyć bez stresu i radzić sobie w każdej sytuacji? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w książce Klausa W. Schneidera pod tytułem „Sztuka pozytywnego myślenia”.

Autor książki wychodząc od przesłanek medycznych, udowadnia, że to nie sprawy, a myśli są zaczynem sukcesu, szczęścia i zdrowia.
Myśli w bardzo dużym stopniu wpływają na nasze samopoczucie, sukces lub porażkę oraz na naszą kondycję zdrowotną.
„Kto myśli lub wierzy, że jest szczęśliwy, ten jest szczęśliwy, nawet jeśli – obiektywnie rzecz biorąc – żyje w bardzo złych warunkach i ma wszelkie podstawy ku temu, by być niezadowolonym.” s.9
Wszystko w życiu ma dwie strony, dlatego każde wydarzenie można postrzegać pozytywnie lub negatywnie. Każdy człowiek ma zawsze wolny wybór, i dlatego trudno zrozumieć dlaczego większość ludzi decyduje się za każdym razem na negatywną alternatywę. Nasze myślenie decyduje o sukcesie i o porażce. Właściwe myślenie prowadzi nas do właściwych zachowań, a kto wszystko robi dobrze, nieodparcie odnosi także sukcesy. Myśli mają potężny wpływ na wszystkie obszary naszego ciała. Na pewno każdy z nas doświadczył tego wielokrotnie, gdy na przykład myślimy o pachnącym świeżym serniczku, czy nie leci nam ślinka z buzi, albo gdy marzymy o tym by poleżeć na słoneczku, nad morzem, czy nasze myśli automatycznie się nie rozluźniają. Taki jest właśnie wpływ naszego pozytywnego myślenia na nasz organizm.
Autor bardzo trafnie opisuje wszystkie siły, które sterują naszym „wewnętrznym komputerem”- podświadomością. Oto niektóre z nich:
 • ucz swoje dziecko, aby nigdy nie myślało o sobie źle
 • każda myśl to rzeczywistość - to siła
 • to, co nas spotyka, jest następstwem długo pielęgnowanego nastroju
 • kiedy nosimy w duchu idealny obraz samego siebie, wyzwalamy przez to siły, które nas faktycznie takimi czynią
 • marzyciele dokonują o wiele więcej, niż świat przypuszcza
 • kto wyczekuje nieszczęścia, ten prosi się o nie i z pewnością go doświadczy.
Klaus W. Schneider podkreśla, że poprzez słowa, mówienie i naukę pobudzamy innego człowieka do myślenia, myśli nasycone emocjami oddziałują wielokrotnie silniej, a najpotężniejszą siłą jest wiara. Swoje spostrzeżenia popiera różnego rodzaju przypowieściami, przykładami z życia, cytatami. Dzięki nim udowadnia nam wpływ naszego pozytywnego nastawienia na stan naszego zdrowia.
Bardzo ciekawie opisana została psychosomatyka strachu. Fizyczne następstwa strachu znajdują swoje odbicie także w powiedzeniach, ukazując ich rozmiar i dotknięte organy np.:
 • układ trawienia: „ze strachu robić w portki”, „ze strachu nie można nic przełknąć”
 • aparat ruchowy: „zesztywnieć z przerażenia”
 • układ krążenia: „być bladym ze strachu”, „serce zamarło ze strach”
Osobiście nasunęło mi się jeszcze jedno powiedzenie „strach ma wielkie oczy”
Długotrwały lęk lub postawa lękowa to jedna z najczęstszych chorób naszych czasów. Wiele osób przeżywa różnego rodzaju fobie, depresje, lęki czy po prostu odczuwa lęk przed samym życiem.
Autor podkreśla w swojej książce również to jak ważna w naszym życiu jest wiara. „Modlenie się i wierzenie wyzwalają potężne siły w życiu na tym świecie. Modlitwa i wiara to wspaniałe sposoby stwarzania obrazów celowych o wyższej lub najwyższej sile realizacyjnej.” s.29
Co się stanie, gdy wszystko będziemy widzieć w czarnych barwach? Klaus W. Schneider przytacza ekstremalne przypadki w wyniku których negatywne myśli doprowadzają człowieka do śmierci. Dzięki temu chce nam udowodnić, że „pozytywne myśli” są bardzo skuteczne i każdy z nas może ich używać do czynienia „cudów”
Wszystkie opisane w tej książce zależności pomiędzy pozytywnym myśleniem a szczęściem życiowym lub życiowym sukcesie działają nie od przypadku do przypadku, ale opierają się na jasnych prawidłowościach.
Warto sięgnąć po tego typu poradnik, by dowiedzieć się, jak bardzo nasze życie uwarunkowane jest od naszego nastawienia na nie. Książka napisana prostym zrozumiałym językiem wzbogacona przykładami z życia codziennego jest łatwa w odbiorze. Polecam serdecznie

Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Sztukater

4 komentarze:

 1. Lubię takie książki.
  Zapraszam do siebie: www.szeptyduszy.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozytywne myślenie jest często mylnie postrzegane jako widzenie wszystkiego w najlepszych barwach, a to po prostu brak przejmowania się porażkami i dążenie do celu bez skupiania się na strachu, no :))

  OdpowiedzUsuń