środa, 6 lutego 2013

Czytane z dziećmi. Książki religijne dla dzieci


Autor: Katarzyna Wydra
Tytuł: Mysz Bogumił i tajemnice kościoła
Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2012, Kraków
Stron: 64
ISBN: 978-83-7767-166-5
Moja ocena: 6/6

Poznajcie mysz o imieniu Bogumił. To nie jest typowa myszka, to nasz przewodnik po tajemnicach kościoła. Jak sam o sobie mówi, „pracuje jako: przewodnik, tropiciel zagadek, specjalista od tajemnic, znawca zakamarków, pogromca pajęczyn, nieprzyjaciel kurzu, złota rączka, łamacz szyfrów, znawca symboli, spec od twórczego spędzania czasu, detektyw sztuki, fachowiec od łamigłówek.” s.4 Mieszka w mysiej dziurze nr 17, jest połączeniem Indiana Jonesa i Sherlocka Holmesa. Ma nawet licencje o numerze 01212. Miał przyjemność stanąć oko w oko ze Św. Piotrem, wystraszyć gołębice Św. Grzegorza, spotkać dzwonnika z Notre Dame i zajrzeć w paszczę lwa Św. Hieronima. Za ołtarzem Mariackim odnalazł żółtą ciżemkę, brał udział w poszukiwaniach pierścienia Św. Kingi i pomagał rozwiązać zagadki Fromborka. Uciekał przed kotem Leonarda i myszkował w lochach Watykanu. Tym razem zabierze nas w podróż po kościele.
Dzięki lekturze książki „Mysz Bogumił i tajemnice kościoła” dowiecie się między innymi jaka jest różnica między kościołem a Kościołem; bazyliką, katedrą a na przykład kościołem parafialnym. Zajrzycie do wnętrza kościoła, poznacie części z których jest zbudowany i ich funkcje.
Czytając tą książeczkę dziecko dowie się również, że w style budowania kościołów zmieniały się wraz z epokami. Nauczy się rozpoznawać charakterystyczne cechy świątyń romańskich, kościołów gotyckich, barokowych czy renesansowych. Przeczyta również o tym po co są w kościele stoły i co jeszcze znajduje się na ołtarzu.
Mysz Bogumił bardzo ciekawie wyjaśni co tą są relikwie, tabernakulum czy ambona. Pokaże nam jak urządza się kościół i co powinno się w nim znaleźć.
Swoją wiedzę można systematycznie sprawdzać, wykonując odpowiednie rysunki, rozwiązując tajemnicze szyfry, zagadki i rebusy. A po lekturze całej książki rozwiązać krótki teścik.
Czytelnicy sprawdzą nie tylko swoją wiedzę, ale również dowiedzą się wielu ciekawych informacji np. dlaczego w kościołach ołtarze główne są skierowane w kierunku wschodnim.
Autorka wspaniale połączyła kreatywne myślenie i zabawę ze zdobywaniem nowej wiedzy. Napisała książkę przystępnym językiem, zabawnie, trochę przypominając komiks. Uroku książce dodały fajne rysunki autorstwa Krzysztofa Bilińskiego.
Serdecznie polecam tę książeczkę, bo dzięki niej poznacie kościół od kuchni. Fantastyczna lektura dla młodych czytelników i ich rodziców. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Z tą książką nie można się nudzić. Polecam serdecznie.

Do środka książeczki możecie zajrzeć tutaj ---> "Mysz Bogumił..."

Autor: Joanna Wilkońska
Tytuł: Szkolne porządki. Według przypowieści „O robotnikach w winnicy”
Seria: Katecheza dla najmłodszych
Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2012, Kraków
Stron: 23
ISBN: 978-83-7767-161-0
Moja ocena: 5/6


Joanna Wilkońska jest autorką serii książeczek pod wspólnym tytułem „Katecheza dla najmłodszych. Wszystkie łączy jedno, są to opowiadania napisane do znanej przypowieści. Na jego zakończenie autorka zadaje pytanie. Co łączy opowiadanie z przypowieścią.
Udało się nam przeczytać jedną z takich książeczek. „Szkolne porządki”. Opowiada ona o sprzątaniu boiska przez uczniów jednej ze szkół podstawowych. Zostało ono napisane do przypowieści „O robotnikach w winnicy”. W tej małej książeczce oprócz opowiadania, znajdziemy również treść przypowieści i kolorowanki do niej.
Bardzo fajny tekst, napisany zrozumiałym i przyjaznym dla dziecka językiem. Przydatna do małych domowych Katechez, czy do pracy z dziećmi w szkole. Jedyny błąd który znalazłam to mała nieścisłość związana z nazwą przedmiotu. W szkole podstawowej nie ma już biologii tylko przyroda.
Bardzo fajne wydanie, kolorowe, sztywniejsze okładki i ładne obrazki powinny zachęcić młodych czytelników do sięgnięcia po tą serie książeczek. Kolorowanki bez jakiś większych szczegółów, więc poradzą sobie z nimi nawet młodsze dzieci.
Ja na pewno jeszcze zajrzę do innych pozycji z tej serii. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu WAM i portalowi Sztukater

2 komentarze:

  1. nie znamy tych tytułów, ale na pewno po nie sięgnę z moimi Miśkami

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się pomysł na książkę dla dzieci, której wydarzenia rozgrywają się w kościele! Super! W końcu to miejsce również dla dzieci, więc warto aby mgły je poznać i zrozumieć. Na pewno będzie w naszej biblioteczce.

    OdpowiedzUsuń