niedziela, 3 lutego 2013

Postaw na zdrowie - Andrzej Janus


Autor: Andrzej Janus
Tytuł: Postaw na zdrowie
ISBN: 978-83-93081-58-5
Wydanie: I
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Rok wydania: 2012
Stron: 252
Moja ocena: 4/6„Zwykły człowiek nie dostrzega różnicy między znaczeniem słów „jedzenie” i „odżywianie”. Tymczasem jedzenie to mechaniczne rozdrabnianie pokarmu i połykanie, zaś odżywianie świadomy wybór pokarmu, który w optymalnym stopniu zaspokoi wszelkie potrzeby odżywcze i energetyczne organizmu. Wiedza o tym, jak należy jeść i czym się odżywiać, pozwoli uniknąć wielu chorób i związanego z nimi cierpienia” s. 35

Ostatnio czytam dużo poradników dotyczących prawidłowego żywienia. Tym razem sięgnęłam po książkę „Postaw na zdrowie” autorstwa Andrzeja Janusa. Autor jest lekarzem, pracował między innymi jako pediatra. Od 2001 roku zajmuje się medycyną naturalną. Jest autorem bestsellera „Nie daj się zjeść grzybom Candida”.
O tym jak ważne dla nas jest zdrowie, chyba nikogo nie muszę przekonywać. Ale co to faktycznie jest zdrowie? Co zrobić by nie chorować? Na takie pytania znajdziecie odpowiedź czytając polecaną książkę.
Szybki rozwój technologii i inżynierii medycznej nie idzie w parze ze wzrostem zdrowotności społeczeństwa. Coraz więcej osób choruje na choroby przewlekłe takie jak: choroby układu krążenia, miażdżyca, otyłość, choroby reumatyczne, schorzenia nowotworowe, alergie, cukrzyce typu 2.
Gdy pojawiają się problemy zdrowotne udajemy się do lekarza, ale czasami możemy sami zapobiec chorobą i leczyć je metodami naturalnymi. Nie koniecznie sięgajmy od razu po antybiotyki, może zastąpmy je lekami homeopatycznymi i naturalnymi składnikami leczniczymi występującymi choćby w czosnku czy cebuli. „Nie oddawajmy pochopnie w obce ręce tego co najcenniejsze – zdrowia, sami weźmy za nie odpowiedzialność. Do tego potrzebna jest jednak wiedza.” s.9
Taką właśnie wiedzę zyskacie czytając „Postaw na zdrowie”. Autor zachęca nas do prostych działań dzięki którym będziemy w stanie utrzymać nasz organizm w zdrowiu. Po pierwsze właściwe odżywianie i dobór odpowiednich składników odżywczych. Należy jeść produkty jak najmniej przetworzone przez przemysł spożywczy. Autor odradza spożywanie cukrów (buraczanego i trzcinowego), słodzonych napoi, dosładzanych dżemów i wyrobów cukierniczych. Nie powinniśmy też jeść margaryny, białego pieczywa, jaj fermowych, pasteryzowanych produktów mlecznych, produktów zawierających glutaminian sodu oraz gotowych dań przyrządzanych metodami przemysłowymi np. zupek chińskich.
Należy zwrócić uwagę na to abyśmy codziennie mieli jak najmniejszy kontakt z chemicznymi środkami czystości. Powinniśmy być aktywni fizycznie, spędzać wolne chwile na świeżym powietrzu, przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na sen i odpoczynek.

W swoje książce autor bardzo dokładnie opisuje wszystkie składniki odżywcze. Dowiemy się o tym gdzie one występują, jaką pełnią rolę w organizmie, które szkodzą a które są dla nas niezbędne.
Chyba nikt z nas nie zastanawia się co się dzieje ze zjedzonym przez nas pokarmem, jaką drogę przebywa w naszym organizmie. Po zaspokojeniu głodu nie analizujemy również, jak przebiega proces trawienia. Autor przybliży nam zagadnienia związane z fizjologią pracy układu pokarmowego oraz trawienia poszczególnych składników pokarmowych.
Z książki dowiemy się również o najczęstszych przyczyn dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego związane z zaburzeniami trawienia i wchłanianiem składników odżywczych.
Znajdziecie tutaj też dużo informacji na temat: procesów biochemicznych zachodzących w naszym organizmie, zasad prawidłowego odżywiania, czynników sprzyjających rozwojowi otyłości i skuteczne sposoby przeciwdziałania temu zjawisku.
Ciekawe informacje przedstawił nam autor na temat samooczyszczania się organizmu. Mi osobiście zaś bardzo przydały się informacje na temat zastosowania wielu roślin w naturalnych metodach leczenia i przepisy na przygotowanie wywarów i leków na różne dolegliwości.
Poradnik napisany jest prostym językiem, zrozumiałym dla każdego czytelnika. Według mnie autor trochę za bardzo skupił się na opisie procesów trawiennych, ale i tak każdy z nas znajdzie tutaj coś interesującego dla siebie.
„Zaufajmy matce naturze, która stworzyła ludzki organizm w ten sposób, że jest on w stanie samodzielnie wyleczyć się z większości chorób na drodze samooczyszczenia i wewnętrznej przebudowy. Wystarczy w tym celu właściwie się odżywiać i prowadzić higieniczny tryb życia.” s.9
Polecam lekturę „Postaw na zdrowie” i swoją wypowiedź zakończę cytatem:

„Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby” Hipokrates

Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Sztukater

1 komentarz:

  1. To może być ciekawa lektura. Spróbuję zdobyć. zdrowie najważniejsze.

    OdpowiedzUsuń