środa, 6 lutego 2013

Ewangelia dzieciństwa - Gianfranco Ravasi

-->
Autor: Gianfranco Ravasi
Tytuł: Ewangelia dzieciństwa
Tytuł oryginalny: I Vangeli del Dio con noi
Tłumaczenie: Barbara Żukowska

Wydawnictwo: Salwator
Rok wydania: 2012, Kraków
Stron: 159
ISBN: 978-83-7580-319-8
Moja ocena: 5/6Pan tego, co było, i tego co będzie,
On dzisiaj, On jutro...
Pan wszystkiego, źródło wszystkiego,
Znawca wszystkiego, centru wszystkiego,
Ten, od którego wszystko pochodzi,
Ten, do którego wszystko idzie.”

(Katha Upanisad, IV.13)


Lubię czasami przeczytać książki związane z religią. Okres Bożego Narodzenia który niedawno się zakończył, stał się dobrym pretekstem do sięgnięcia po książkę „Ewangelia dzieciństwa” Gianfranco Ravasi.
Teologowie uważają, że tzw. Ewangelia dzieciństwa, obejmująca dwa pierwsze rozdziały Łukasz i Mateusza, należą do najtrudniejszych fragmentów Nowego Testamentu.
Ewangelie są swoistym gatunkiem literackim. Pierwsi świadkowie słów i czynów Jezusa nie prowadzili kronikarskich relacji. Najstarsze przekazy o życiu Jezusa były kazaniem, przepowiadaniem i głoszeniem wiary. Ewangelie Łukasza i Mateusza są nie tylko folklorystyczną sekwencją orientalnych scen, delikatnych rodzinnych sentymentów i klasycznych wydarzeń odnoszących się do Dzieciątka z Betlejem, ile pierwszym słowem chwalebnego Chrystusa.
„Jego przyjście na świat jest już zaszyfrowanym, choć dającym się zinterpretować streszczeniem zbawienia, które On nam przynosi.” s.6
Jest to opowieść pełna obrazów i znaków symbolicznych, a przede wszystkim pełna teologii. Mimo związanej z niemowlęciem historii, nie jest to lektura dla dzieci, właśnie ze względu na teologiczne przesłania. Pod powłoką symboli ukazany jest tekst do którego rozszyfrowania musimy mieć mapę. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie, aby właściwie zgłębić fragmenty Ewangelii.
Temu właśnie służy książka „Ewangelia dzieciństwa”. Autor omawia teksty ewangeliczne i komentarze dedykowane obrazom, tematom i osobą najbardziej znaczącym w Ewangelii.
Gianfranco Ravasi podzielił książkę na rozdziały w których skupia się na danym wydarzeniu czy konkretnej postaci z Ewangelii np.: Proroctwa, Maryja, Św. Józef, Pasterze, Aniołowie, Trzej Królowie. Wskazuje nam konkretne dzieła literackie, malarskie i muzyczne w których znajdziemy odniesienia do omawianych fragmentów. Wyjaśnia rys historyczny. Przede wszystkim pomaga nam zrozumieć omawiane Ewangelie.
Te piękne fragmenty z Nowego Testamentu pozwalają nam odkryć znaczenie opisanego wydarzenia. „W tym dziecku kryje się misterium Boga, który zbliża człowieka, posuwając się aż do przyjęcia ludzkiego wyglądu i ciała.”
Św. Łukasz pomaga nam zrozumieć początki życia Jezusa, zapełnił Stary Testament modlitwami. Św. Mateusz wyścielił swoje strony fragmentami ze Starego Testamentu, na znak jedności Biblii w Chrystusie.
„Ewangelia dzieciństwa” to bardzo interesująca książka, napisana prostym i zrozumiałym językiem. Bardzo fajnie przybliża nam interpretacje Pisma Świętego dotyczącą małego Jezusa. W kilku momentach autor wręcz mnie zaskoczył wynajdując cytaty z różnych utworów, które czytałam. Wtedy nie tak je interpretowałam, czasami nawet nie zwróciłam uwagi na dany cytat.
Bardzo ciekawa książka warta uwagi. Z przyjemnością przeczytam inne książki Gianfranco Ravasi, bo jak zdążyłam sprawdzić ma on na swoim koncie ich sporo. Na zakończenie jeszcze słowa autora:

„Musimy wziąć do rąk te Ewangelie nie tylko po to, aby słuchać, lecz także po to, aby je wysławiać. Ponieważ są to słowa natchnione, pochodzące od Boga, brzmią tak, jakbyśmy my sami mówili Bogu słowa, jakich od nas oczekuje, a które On sam włożył nam w usta.” s. 153

Serdecznie polecam

Za możliwość przeczytania książki, dziękuję wydawnictwu SALWATOR portalowi Sztukater.

1 komentarz:

  1. Świetna książka. Na pewno nie tylko dla księży i teologów, ale ogólnie dla każdego, kto jest zainteresowany tematyką religijną i jest wierzący.

    OdpowiedzUsuń